Pusdiena

ASV maksājušas Irānai par ieslodzīto atbrīvošanu

Pusdiena

Korbins pret Ouenu – britu opozīcijas partijā sākas cīņa par vadītāja krēslu

Darba inspekcija mēnesi pēc Jaunbērzes traģēdijas: Negadījums izgaismojis daudz problēmu

Darba inspekcija mēnesi pēc Jaunbērzes traģēdijas: Negadījums izgaismojis daudz problēmu

Pagājis mēnesis kopš traģēdijas Jaunbērzes zemnieku saimniecībā „Makleri”, kad mēslu krātuvē izplūda gāze, nosmacējot četrus cilvēkus. Gan policija, gan Valsts darba inspekcija vēl turpina izmeklēšanu un šobrīd gaida tiesu medicīniskās ekspertīzes slēdzienus. Valsts darba inspekcija norāda, ka negadījums izgaismojis vairākas problēmas nozarē, tajā skaitā izglītības trūkumu un nelegālās nodarbinātības sekas.  

Bet Valsts darba inspekcija nav auklīte - tā uz jautājumu, vai kopš četru cilvēku bojāejas Jaunbērzes pagastā saimniecības „Makleri” mēslu krātuvē inspekcija vairāk pārbauda zemnieku saimniecības, atbild Zemgales reģionālās Valsts darba inspekcijas vadītājs Valdis Dūms. Viņš arī uzver – visus pārbaudīt tāpat nav iespējams.

Pēc traģēdijas Jaunbērzē inspekcija gan pievērsīs vairāk uzmanības govju fermām, “bet nekādas īpašas aktivitātes mēs neplānojam”, saka Dūms.

“Kā uzreiz pēc negadījuma mūsu darba aizsardzības nodaļā parēķinājām, ja mēs atliekam malā pilnīgi visus citus savus darbus, kas ir mūsu funkcijās, mūsu uzdevumos, arī tad mums ir vajadzīgi vismaz astoņi gadi, lai apsekotu visus lauksaimniecības uzņēmumus,” skaidro Dūms.

Šobrīd policija gaida tiesu medicīniskās ekspertīzes rezultātus par cilvēku bojāejas iemesliem. Ierosinātais kriminālprocess ir par darba aizsardzības pārkāpumu, un par to var draudēt pieci gadi cietumā. Aizdomās joprojām tiek turēta viena persona, taču nekādu plašāku informāciju policija pagaidām nesniedz.

Dūms stāsta, ka negadījums izgaismojis vairākas samilzušas problēmas. Piemēram, cilvēku zemo izglītības līmeni par fizikas un ķīmijas procesiem. Tāpat traģēdija atgādinājusi, cik maz uzmanības cilvēki pievērš darba drošībai. Eiropas Savienībā Latvija ir viena no līderēm darba vietās bojā gājušo cilvēku skaita ziņā.

Trim no bojāgājušajiem nebija noslēgtas darba attiecības ar saimniecību, ceturtais bojāgājušais bija saimniecības bijušais īpašnieks, kuram vienīgajam visā uzņēmumā bija darba līgums. No tā izriet arī darbinieku apmācības trūkums, kas agri vai vēlu var novest pie nelaimēm. Arī gadījumos, kad darbinieki saņem drošības instruktāžu, tā nereti ir formāla, uzsver Dūms.

“Noliek priekšā instruktāžas reģistrācijas žurnālus, saka „paraksties”. Cilvēks ar savu parakstu apliecina, ka viņš ir apmācīts, reālajā dzīvē apmācīts viņš nav,” situāciju raksturo Dūms.

“Vēl ir lieta, kam ne vienmēr pievērš uzmanību, ka šajās instruktāžās noteikti jābūt ir tādai sadaļai kā rīcība avārijas situācijās jeb ārkārtējās situācijās. Lielākās problēmas vienmēr rodas tad, kad cilvēks krīt panikā un nezina, ko darīt,” norāda Dūms.

Galvenais iemesls nelegālajai nodarbinātībai saimniecībās ir naudas trūkums, uzskata saimniecības „Mežacīruļi” saimnieks un biedrības "Zemnieku saeima" priekšsēdētāja vietnieks Jānis Cīrulis.

Piemēram, saimniecībai „Makleri” jau bija ierosināts maksātnespējas process. It īpaši piena nozarē uzņēmumi šobrīd ir uz izdzīvošanas robežas, un tādos apstākļos darba drošībai un arī iekārtu apkopei daudz naudas ir grūti atvēlēt. Tomēr traģēdija tagad likusi pašām saimniecībām vairāk aizdomāties par savu darbinieku drošību, norāda Cīrulis.

“Bez šaubām. Tas jau pastiprina ne tikai modrību, bet arī personāla uzmanību par tiem visiem jautājumiem. Cilvēki vienkārši saprot, ka tas ir apdraudējums,” saka Cīrulis.

“Tas ir tāds skumjš stāsts manā uztverē, kas tiešām ir saistīts ar to pašu piena krīzi, ar to, cik ļoti vāja ir šī piena nozare un cik jūtīgs ir cilvēks, kad viņam varbūt nevedas šis un tas, un ka tas var novest pie traģēdijas,” norāda Cīrulis.

Cīrulis stāsta, ka "Zemnieku saeima" vienmēr iestājusies par drošu darba vidi, taču, tāpat kā Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome, nekādas īpašas kampaņas par drošību saimniecībās neplāno.

Jau ziņots, ka 22.jūlijā Jaunbērzes pagasta zemnieku saimniecībā remontdarbu laikā no tvertnes noplūduši indīgi izgarojumi, kā rezultātā gājuši bojā četri cilvēki, bet vēl trīs cietušie nogādāti slimnīcā.

Negadījums noticis kūtsmēslu-šķidrmēslu pārsūknēšanas vada avārijas dēļ, avārijas rezultātā noplūduši kūtsmēsli, kas nelielā apjomā izplūduši arī piegulošajā teritorijā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti