Dienas ziņas

Graudaugi gatavi labai pārziemošanai

Dienas ziņas

Vētrā cietusi Ventspils Slimnīca

Aicina valdību uz izbraukuma sēdi

Darba iespējas un veselības aprūpe vilina valcēniešus deklarēties Igaunijā

Pēdējā laikā arvien vairāk valcēniešu deklarējas Igaunijā, Valgā, lai saņemtu tur pieejamo plašo medicīnas pakalpojumu klāstu, bet dzīvo Valkā. Tas ļoti negatīvi ietekmējot pašvaldības budžetu, jo samazinās ieņēmumi no iedzīvotāju ienākumu nodokļa. Valkas novada dome aicina valdību uz izbraukuma sēdi Valkā, lai gadiem milzušo problēmu beidzot risinātu.

Pašlaik Igaunijā, Valgā, ir deklarējušies 999 Valkas iedzīvotāji. Daļa tur arī dzīvo un strādā, bet lielākai daļai dzīvesvieta tomēr ir Latvijas pusē.

Vietējie iedzīvotāji nelabprāt par to runā, taču neslēpj, ka tāda situācija ir – iemesls tam ir plašākas darba iespējas un veselības aprūpes pakalpojumu klāsts. Uzrunātā valcēniete Silvija arī zina teikt, ka Igaunijas pusē pret darbiniekiem ir labāka attieksme, arī alga. Kāda cita Valkas iedzīvotāja teic, ka pilsētā nav darbavietu.

Lai saņemtu daudzveidīgos medicīniskos pakalpojumus, valcēniešiem nereti nākas doties uz 50 kilometru attālo Vidzemes slimnīcu Valmierā. Tā kā tas ir apgrūtinoši un dažkārt arī dārgi, vietējie iedzīvotāji labprāt izvēlas deklarēties Valgā un tur uz izdevīgākiem nosacījumiem saņemt veselības aprūpi.

Valkas novada budžeta ieņēmumi samazinās aptuveni par 500 tūkstošiem eiro gadā, un tas apdraud novada attīstību.

Tāpēc pašvaldībā uzskata, ka nepieciešama valdības izbraukuma sēde, lai rastu steidzamu risinājumu. “Mums vajag izņēmumu budžeta aprēķinā, lai šajā teritorijā dzīvojošie Latvijas pilsoņi tiktu aprēķināti mūsu budžetā neatkarīgi no tā, vai viņi deklarējušies Valkā vai Valgā. Tas ir īpašs izņēmums, un tam būtu jāmaina likums,” norāda Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis.

Arī Valgas pilsētas mērs Kalevs Herks piekrīt, ka Latvijas valdībai šī problēma ir jārisina:

“Ja tik liels skaits Valkas iedzīvotāju izvēlas deklarēties Valgā, tas ir signāls Latvijas valdībai, ka šajā reģionā kaut kas nav kārtībā.

Ja Latvijas valsts sakārtotu savstarpējo norēķinu sistēmu, ka valcēnieši varētu saņemt veselības aprūpi šeit, Valgā, tas jau būtu liels solis risinājumam.”

Valkas domē uzskata, ka tas ir risināms jautājums, turklāt Eiropas Savienība šādām situācijām izstrādājusi speciālu direktīvu. “Eiropas Savienībā ir pārrobežu direktīva, kas nosaka, ka pierobežu pilsētu jautājumi jāskata īpaši. Var slēgt nolīgumus un atsevišķi atrunāt jautājumus, kas attiecas uz veselības aprūpi,” skaidro Valkas novada domes sabiedrības veselības organizatore Edīte Balode.

Pašvaldībā piebilst, ka novadā ir vairākas citas neatrisinātas problēmas sabiedrības drošības, izglītības un transporta jomās. Arī tās varētu izskatīt valdības izbraukuma sēdē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt