Panorāma

R.Vējonis noliedz, ka ir māņu kandidāts

Panorāma

1990.gada 15.maija AP ieņemšanas mēģinājums

"Zaļā Mārupe" neatzīst savu vainu

Darba devējs neatzīst vainu darbinieku nāvē Mārupes biogāzes ražotnē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Valsts darba inspekcija (VDI), izmeklējot pērn rudenī notikušo divu darbinieku nāvi biogāzes ražotnē “Zaļā Mārupe”, secināja, ka bojāgājušie nebija informēti par darba riskiem un atbildība par notikušo jāuzņemas darba dēvējam. Uzņēmums atzinumam nepiekrīt.

VDI secināja, ka bojāgājušajiem nebija ne vajadzīgo aizsargtērpu, ne gāzmaskas ar skābekļa padevi, kas viņus, visticamāk, būtu glābušas no nāves biogāzes fermenterī. Tāpat viņi nebija informēti par bīstamību un riskiem. Uzņēmums “Zaļā Mārupe” atzinumam, kas atbildību par nāvi liek uzņemties darba devējam, nepiekrīt un, visticamāk, lēmumu pārsūdzēs.  

Valsts darba inspekcija kopumā konstatējusi četrus cēloņus, kādēļ Jaunmārupē mira  abi darbinieki. Darbinieki nebija informēti par bīstamību un risku veselībai un dzīvībai. Riski nebija novērtēti un to nebija veicis arī pieaicinātais uzņēmums, kurš tieši atbild par darba drošību. Darbinieki nebija nodrošināti ar aizsarglīdzekļiem. Strādājošie nezināja, kā lietot gāzu analizatoru un ko tas signalizē.

VDI vadītājs Renārs Lūsis pauda, ka aizsarglīdzekļi būtu darbiniekus izglābuši, bet viņiem to vispār nebija.

VDI nav informācijas par to, vai tagad situācija mainījusies,  bet “darba devējs neko neatzīst un, visticamāk, sekos pārsūdzība”, pastāstīja Lūsis.

Tūlīt pēc traģēdijas “Zaļās Mārupes” valdes priekšsēdētājs Kaspars Brunovskis pauda, ka abu darbinieku bojāeja ir viņu pašu atbildība, jo viņiem fermenterī nebija jāatrodas.

“Viņi iegāja tur, kur nebija jāiet,” toreiz sacīja Brunovskis.

Taču Valsts darba inspekcijas speciālisti ir pretējās domās. Darbinieki nelīda ražotnē uz savu galvu, bet gan pildot priekšniecības uzdevumu – pēc tīrīšanas, ko arī lielākoties veica paši, atkal iedarbināt ražotni.

“Ja darbiniekiem ir uzdevums, tad skaidrs, ka tas nebija viņu hobijs, tur līst iekšā,” norādīja Lūsis.  

Kopš sākta izmeklēšana, “Zaļās Mārupes” valdes priekšsēdētājs Kaspars Brunovskis no televīzijas izvairās, uz telefona zvaniem un e-pastiem neatbild. Arī darba vietā viņš nav  sastopams.

Savukārt bojāgājušā darbinieka atraitnei Kristīnei Circenei VDI atzinums nav nekāds pārsteigums.

“Tagad tikai apstiprinājies fakts, ko mēs jau zinājām un uz ko varam balstīties krimināllietā un tiesā,” sacīja Circene.

Tikmēr abās bojāgājušo ģimenēs, kurās bez tēta palika pieci bērni, visi pamazām mācās dzīvot tālāk, apmeklē kustību terapiju, krāsu terapiju un psihoterapeitu.

“Ar mums strādā liela komanda. Mazais jau vēl neko diži nesaprot. Ar lielo puiku ir grūtāk. Nu, cīnīsimies,” sacīja Circene.

Valsts darba inspekcija savu atzinumu nosūtīs arī policijai, kura izmeklē šo lietu. Pirms tam inspektori pauda, ka atzinumā paustais būtiski var ietekmēt lietas virzību, īpaši, ja izrādīsies, ka divu darbinieku nāve ir darba devēja atbildība.  

Jau ziņots, ka 3.novembrī Jaunmārupē notika nelaimes gadījumu biogāzes ražotnē, kur, saelpojoties biogāzi, gājuši bojā divi un cietis viens darbinieks. Sākotnējā informācija liecināja, ka darbinieki nav lietojuši aizsardzības līdzekļus. Stacijā darbs nebija pārtraukts, tas netraucēja izmeklēšanai, jo telpas, kurās notika negadījums, ir atsevišķi no pārējā uzņēmuma.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti