Darba devējiem ar savu darbinieku Covid-19 sertifikātu datu uzglabāšanu jābūt piesardzīgiem

Lai gan darba devējam ir tiesības darbiniekam lūgt uzrādīt sadarbspējīgu Covid-19 sertifikātu, tomēr darba devējiem ir jābūt piesardzīgiem ar šīs informācijas izmantošanu vai uzglabāšanu. Gan Valsts darba inspekcija, gan Datu valsts inspekcija saņem ne mazums jautājumu no darbiniekiem un darba devējiem par viņu tiesībām, pienākumiem un personas datu aizsardzību. Latvijas Radio skaidroja, vai un kā darba devējs drīkst jautāt darbiniekam uzrādīt Covid-19 sertifikātu un kā pareizi uzglabāt iegūtos datus.

ĪSUMĀ:

  • Darba devējs drīkst darbiniekam lūgt uzrādīt Covid-19 sertifikātu.
  • Tas ir nepieciešams, lai saprastu, kā organizēt darbu un kādas epidemioloģiskās prasības uzturēt.
  • Ja darba devējs vēlas sertifikāta kopiju, tad jābūt piesardzīgam ar tā izmantošanu vai uzglabāšanu.
  • E-pastā vai mapītē datorā sertifikātus glabāt nedrīkst.
  • Tādā gadījumā darba devējs uzņemas atbildību, ja notiks datu noplūde.
  • Darba devēji dažādi pārbauda darbinieku sertifikātus, piemēram, jau pie ieejas ofisā vai vienreiz mēnesī.
  • IT uzņēmumā "Accenture" ir divi biroji – viens potētajiem vai pārslimojušajiem, otrs darbiniekiem ar testu.
  • Bet "Draugiem" grupā pārbauda reizi vai divas mēnesī. Cilvēki bez sertifikāta strādā maskās vai no mājām.
  • Savukārt "Olainfarm" sertifikātus nepieprasa, bet motivē darbiniekus potēties.

Lūdzot darbiniekam iesniegt Covid-19 sertifikātu, jāievēro piesardzība datu glabāšanā un izmantošanāLinda Zalāne

Darba devējam ir tiesības darbiniekam lūgt uzrādīt Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, lai saprastu, kā organizēt darbu uzņēmumā, uzsvēra Valsts darba inspekcijas klientu atbalsta nodaļas vadītāja Dace Stivriņa.

Viņa sacīja: "Lai nodrošinātu gan epidemioloģisko prasību izpildi, gan arī drošu, veselībai nekaitīgu darba vidi nodarbinātajiem. Darbiniekam ir tiesības atteikties sniegt šādu informāciju, bet tādā gadījumā darba devējam ir tiesības uzskatīt, ka uz darbinieku darba vietā nav attiecināmi epidemioloģisko prasību atvieglojumi un darba devējs var prasīt vispārējo epidemioloģisko prasību izpildi."

Šādi jautājumi tiek saņemti ne tikai no darbiniekiem un darba devējiem, bet arī bērnu vecākiem, kuri vēlas uzzināt savas tiesības.

"Bieži arī gadās tā, ka darba devēji vēlas, lai ne tikai uzrāda, bet faktiski iesniedz sertifikāta kopiju. Un tad mēs sakām, ka šis jautājums skar lieku personas datu apstrādi un par šo jautājumu papildus vajadzētu vērsties arī Datu valsts inspekcijā. Parasti arī mēs skaidrojam, ka sertifikātiem ir QR kodi, kur ir iespējams bez maksas ielādēt programmu. Jebkurš – gan darba devējs, gan darba ņēmējs – tad var noskenēt un pārliecināties par sertifikāta derīguma termiņu."

Turēt datora mapītē darbinieku sertifikātus nevar

Datu valsts inspekcijas direktore Jekaterina Macuka apliecināja, ka darba devējiem ir tiesības jautāt uzrādīt Covid-19 sertifikātu, bet ir jābūt piesardzīgiem ar šīs informācijas izmantošanu vai uzglabāšanu.

Viņa pauda: "Darba devējam nevajadzētu uzkrāt šos sertifikātus kopējot, sakot: "Jūs mums iedosiet kopijas, un mēs tās glabāsim mapītē." Būtībā tajā brīdī, kad viņi to darīs, viņi apstrādās datus ne tikai par vakcinācijas sertifikāta derīguma termiņu un faktu, bet arī par to, ar kuru vakcīnu darbinieks ir vakcinējies. Arī sūtīt pa e-pastu nav droši, līdz ar to tad sertifikāts būtu jāpasargā ar kodu, lai to nejauši neatvērtu kāds cits. Arī darba devējam brīdī, kad atver sertifikātu un pārliecinās, ka tas ir derīgs un uztaisa sarakstu, tad e-pasts būtu jāizdzēš."

E-pastā darbinieku sertifikātus nevar glabāt. Arī datorā izveidot atsevišķu mapīti, kurā tie glabājas, nav pieļaujams. Tas var nākt par sliktu pašam darba devējam.

"Jo tad viņš uzņemas atbildību, un, ja notiks datu noplūde, tad viņš būs par to atbildīgs. Jo mazāk darba devējs uzkrāj dokumentu kopijas, jo mazāk atbildības un risku, ka kaut kas ar dokumentiem var notikt," skaidroja Macuka.

Viņa pastāstīja, ka darba devēji izmanto dažādas pieejas sertifikātu pārbaudei. Ir tādi uzņēmumi, kas jau pie ieejas lūdz noskenēt sertifikātu, tāpat ir darba devēji, kuri lūdz uzrādīt sertifikātu vienu reizi un tad pieraksta tā derīguma termiņu, darbinieka vārdu, uzvārdu un amatu.

Potētie vienā, testētie otrā ofisā

Informācijas tehnoloģiju (IT) uzņēmuma "Accenture" darba vides un nekustamā īpašuma vadītāja Baltijā Inga Zvaigzne atklāja, ka 95% darbinieku no pagājušā gada marta strādā no mājām un pavisam nesen pakāpeniski sāka atgriezties klātienes darbā. Uzņēmumam ir divi biroji un katrā no tiem ir sava kārtība. Vienā strādā darbinieki ar sertifikātiem, bet otrā tie, kuriem ir negatīvs Covid-19 ātrais tests.

"Lai nodrošinātu sertifikātu pārbaudi, mēs esam nolīguši apsargus, kas pie ieejas patiešām katru dienu katram, kas ienāk, pārbauda sertifikātus. Paralēli tas nozīmē, ka jebkuras citas durvis, kas nav centrālās durvis, ir jānoslēdz. Zināmas neērtības tas rada, bet ir pārliecība, ka mēs spējam nodrošināt šo pieeju," viņa norādīja.

Aptauju par darbinieku vakcinācijas faktu uzņēmumā neveica – katrs var izvēlēties, kurā no birojiem strādāt vai arī turpināt darbu attālināti. Aptauju neveica arī "Draugiem" grupas uzņēmumos. Tā pārstāvis Jānis Palkavnieks atklāja, ka visiem darbiniekiem sertifikātu pārbauda reizi vai divas reizes mēnesī.

Palkavnieks informēja: "Tieši vakar bija kārtējā pārbaude, kur mūsu saimniecības pārzine dodas pie visiem kolēģiem un lūdz uzrādīt sertifikātus. Mums noteikums ir tāds: tiem, kam ir derīgi Covid-19 sertifikāti, tie strādā ierastā režīmā. Tiem, kuriem vēl nav sertifikāta, ir jānēsā sejas aizsargmaska, tostarp sēžot savā darba vietā. Cilvēks var izvēlēties, vai viņš atrodas birojā un ir maskā, attiecīgi, ja viņam nav sertifikāta, vai arī strādā attālināti."

Savukārt farmācijas uzņēmuma "Olainfarm" Cilvēkresursu vadības departamenta direktore Evita Osīte atklāja, ka darbiniekiem obligātā kārtā sertifikāti netiek pieprasīti, līdz ar to arī darba organizācija visiem ir viena. Visi ievēro vienādus epidemioloģiskos drošības pasākumus.

"Mēs īsti neorganizējam tādu masveida pārbaudīšanu. Mēs aptaujājam darbiniekus, un viņi var brīvprātīgi sniegt šo informāciju," teica Osīte.

"Taču mēs motivējam darbiniekus, cenšamies veidot motivācijas programmas, lai darbinieki tomēr veiktu šo vakcināciju. Šobrīd nedalām darbiniekus. Mēs cenšamies panākt brīvprātīgo sapratni, ka tas ir svarīgi ne tikai mums uzņēmumā, bet kopumā sabiedrībai," teica farmācijas uzņēmuma pārstāve.

Osīte uzsvēra, ka ražošanas uzņēmumā nodalīt vakcinētos un nevakcinētos darbiniekus ir samērā grūti. Līdz ar to darba devējam jānodrošina stingri noteikumi – maskas, dezinfekcija, distance, laba gaisa kvalitāte.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt