Panorāma

„Iļģiem"- pirmā Latvijas koncerttūre

Panorāma

Miris Andris Grūtups

Darba devēji iesaka labākās augstskolas

Darba devēji mudina apzināties paredzamo speciālistu trūkumu vairākās nozarēs

Kad vidusskolas diploms kabatā, liela daļa jauniešu pošas pieteikties mācībām augstskolā. Vieni savu nākamo izglītības iestādi izvēlējušies jau sen, otri joprojām svārstās starp dažādām profesijām un piedāvātajām programmām. Cerībā šo izvēli atvieglot, otrdien tika prezentēts darba devēju izveidots labāko Latvijas augstskolu un studiju programmu saraksts.

Šogad par kvalitatīvāko kadru kalvi darba devēji atkal atzinuši Rīgas Tehnisko universitāti. Nākamās rindā ir Latvijas Universitāte, augstskola „Turība”, Latvijas Lauksaimniecības universitāte un Banku augstskola. Darba devēji visvairāk atsauksmju snieguši par tādām profesijām kā programmētājs, grāmatvedis, mārketinga speciālists, projektu vadītājs un inženieris.

Tas netieši norāda - šie ir darbinieki, kas uzņēmējiem ir aktuāli un vajadzīgi. Mājaslapā prakse.lv pretī katrai no profesijām arī ieraugāmas studiju programmas, kurās pēc uzņēmēju pieredzes darbinieki iemaņas apguvuši vislabāk. Piemēram – grāmatvedību darba devēji iesaka mācīties Rīgas Ekonomikas augstskolā, Banku augstskolā vai Latvijas Universitātē. Tops veidots cerībā kaut cik salāgot jauniešu izglītības izvēles ar darba tirgū reāli vajadzīgajiem kadriem.

„Prognozes liecina, ka 2020.gadā mums pietrūks vairāk nekā 8000 speciālistu dabaszinībās, informācijas tehnoloģijās un matemātikā. Savukārt inženierzinātnēs pietrūks vairāk nekā 13 000 speciālistu. Tas ir pietiekoši nopietns signāls, lai mēs jau šobrīd izdarītu konkrētas rīcības un nepieļautu to, lai būtu tik lielas plaisas starp [darba spēka] pieprasījumu un piedāvājumu,” norāda Latvijas Darba devēju asociācijas ģenerāldirektore Līga Meņģelsone.

Izglītības un zinātnes ministrijas parlamentārais sekretārs Andis Geižāns dod mājienu – augstskolu izvēlē, līdzīgi kā ar jebkuriem citiem pakalpojumiem, var iekrist uz skaļu un skaistu reklāmu, bet pēc tam secināt, ka saņemtā izglītība tai īsti neatbilst. Tādēļ darba devēju pieredzē balstīts tops, viņaprāt, ir vērtīgs.

„Jo viņa ir viena no sastāvdaļām ne tikai starp vecākiem un skolēniem, diskutējot par to, kādu profesiju nākotnē izvēlēties un kādu augstskolu, bet šeit ir iespēja paskatīties no malas, kā darba devēji norāda virzienus, kuros viņi labprāt redzētu savus nākamos darbiniekus un no kurām augstskolām,” saka Geižāns.

Topa galvgalī esošās Rīgas Tehniskās universitātes mācību prorektors Uldis Sukovskis ar apmierinājumu skatās arī uz augstāk novērtēto studiju programmu sarakstu. „Šis tops rāda diezgan veselīgu un labu tendenci. Es saskaitīju, ka pirmajā divdesmitniekā ir astoņas studiju programmas, kas ir inženierzinātņu vai dabaszinātņu jomā – tātad gandrīz jau puse ir atzītas par kvalitatīvākajām vai pieprasītākajām,” apmierinājumu pauž Sukovskis.

Gan Darba devēju konfederācija, gan aptaujas īstenotāji – prakse.lv – uzsver – tops nav balstīts kādā kvalitātes pētījumā. To veido darba devēju ikdienas pieredze, taču arī tā ir būtisks moments darba iegūšanai pēc studijām. Darba devēju ieteiktāko augstskolu tops sadarbībā ar portālu prakse.lv izveidots jau trešo gadu. Vērtējumu sniedzis 1381 uzņēmums, kas ir rekordliels skaits.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt