Panorāma

31 gads, nevakcinēts, miris

Panorāma

Glāzgovā tūkstošiem cilvēku piedalās demonstrācijās

Saeima dod tiesības atlaist nevakcinētos

Darba devēji drīkstēs atlaist darbiniekus bez Covid-19 sertifikāta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Darba devēji būs tiesīgi uzteikt darbu tiem darbiniekiem, kam noteikto darba pienākumu pildīšanai nav sadarbspējīgs Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts. To paredz ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā pieņemtie Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma grozījumi.

Likuma grozījumus atbalstīja 52 deputāti, bet pret tiem bija 27 parlamentārieši, divi deputāti no balsošanas atturējās. 

Parlamentā atbalstītie likuma grozījumi noteic darba tiesisko attiecību regulējumu gadījumos, kad darba pildīšanai nepieciešams sertifikāts, kas apliecina vakcinācijas pret Covid-19 vai šīs infekcijas pārslimošanas faktu.

Lieto "Telegram"?

Seko mums un saņem svarīgākās ziņas pirmais ✍️ 

👉 Parakstīties uz jaunumu saņemšanu vari šeit!

Grozījumi paredz, ka darba devējam būs jānosaka darbinieku amati vai kategorijas, uz kurām attiecas normatīvajos aktos noteiktās prasības un nosacījumi par Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta nepieciešamību, un jāinformē par to darbinieki. Tikmēr darbiniekiem būs pienākums informēt darba devēju par to, vai viņam ir Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts, kā arī uzrādīt minēto sertifikātu darba devējam tā noteiktajā kārtībā.

Ja darbinieks nebūs ieguvis Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, kas nepieciešams darba pienākumu izpildei, tas būs pietiekams pamats uzskatīt, ka attiecīgā persona neatbilst veicamajam darbam.

Ja darba devējam objektīvu iemeslu dēļ nebūs iespējams pārcelt darbinieku citā piemērotā darbā vai nodrošināt darba pienākumu veikšanu attālināti, tad darba devējam būs tiesības līdz brīdim, kad darbinieks iegūs Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, atstādināt darbinieku no darba uz laiku, kas nav ilgāks par trim mēnešiem, paredz grozījumi.

Ja pēc šī maksimālā atstādināšanas laika darbinieks bez attaisnojoša objektīva iemesla nebūs ieguvis nepieciešamo Covid-19 sertifikātu, tad darba devējam būs tiesības nekavējoties izbeigt darba attiecības, izmaksājot darbiniekam atlaišanas pabalstu viena mēneša darba algas apmērā.

Tāpat pieņemts, ka darbiniekam bez Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta, ir tiesības uzteikt darba līgumu, neievērojot Darba likuma 100. panta pirmajā daļā noteikto termiņu – vienu mēnesi iepriekš, ja darba koplīgumā vai darba līgumā nav noteikts īsāks uzteikuma termiņš. Vienlaikus noteikts – ja amatpersona nav ieguvusi Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu un nav piekritusi pārcelšanai citā piemērotā amatā vai ja tās pārcelšana citā amatā nav iespējama, amatpersonai ir tiesības nekavējoties izbeigt dienesta attiecības.

Savukārt, ja Nacionālo bruņoto spēku darbinieks bez attaisnojoša objektīva iemesla nav ieguvis Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, aizsardzības ministrs vai viņa pilnvarots komandieris var izbeigt profesionālā dienesta līgumu ar karavīru pirms termiņa atbilstoši Militārā dienesta likuma normām. 

Likumā pieņemts arī veselības ministra Daniela Pavļuta (“Attīstībai/Par!”) priekšlikums, ka Ministru kabinets var noteikt kārtību, kādā Covid-19 sertifikāti ir apturami, anulējami un atjaunojami.

Likums stājas spēkā nākamajā dienā pēc tā izsludināšanas.

Izskatot Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma grozījumus, parlamentārieši diskutēja arī par opozīcijas deputāta Ivara Zariņa (“Saskaņa”) piedāvāto ieceri, kas būtu paredzējusi izsniegt Covid-19 digitālo sertifikātu arī tad, ja personai konstatēts atbilstošs slimību izraisošā vīrusa antivielu līmenis. Tomēr Saeimas vairākums priekšlikumu noraidīja. Debatēs deputāti norādīja, ka šajā jautājumā nepieciešami papildu pētījumi, kā arī daļa politiķu uzskata, ka vīrusa antivielu līmenis pietiekami neapliecina aizsardzību pret Covid-19.

Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā ceturtdienas sēdē tika noraidīti vairāki opozīcijas virzīti priekšlikumi. 

Opozīcijas pārmeta, ka ar likuma grozījumiem tiek sagrauta tiesiskā paļāvība uz Darba likuma principiem, pie kuriem līdz šim pieturas darba devēji un ņēmēji. Pie frakcijām nepiederošā parlamentāriete Jūlija Stepaņenko teica: "Tā ir tiešām rupja iejaukšanās darba tiesiskajās attiecībās. Un šajā sadaļā būs pateikts tas, ka darbinieks, kuram šis sertifikāts nav, nav vispār derīgs darbam."

Ministru kabinets būs tiesīgs noteikt, ka ar ārstu konsīlija lēmumu veselības risku dēļ darbinieks varēs nevakcinēties.

Koalīcijas deputāti skaidro, ka jābūt objektīvam iemeslam, kāpēc darbinieks nevēlas vakcinēties.

Saeimas deputāts Juris Rancāns (Jaunā konservatīvā partija) norādīja: "Un nav samērīgi vienkārši šajā situācijā ar subjektīvu uzskatu, kurš balstās nesaprotamos informācijas avotos, atteikties no vakcinācijas. Savukārt, runājot par diskrimināciju, ir vairāk nekā skaidrs, ka šobrīd tiek diskriminēti vakcinēti cilvēki, kuri šobrīd dēļ nevakcinētajiem, kuri aizņem šodien slimnīcu jaudas un noslodzes, nespēj tikt pie citiem veselības pakalpojumiem."

Jaunais regulējums arī paredz liegumu darba devējam uzteikt darba līgumu vai izbeigt dienesta attiecības ar grūtnieci, kā arī ar sievieti pēcdzemdību periodā līdz vienam gadam, pat ja šie darbinieki nav vakcinējušies.

KONTEKSTS:

Valdība, lemjot par ārkārtējo situāciju no 11. oktobra, nolēma noteikt pienākumu potēties pret Covid-19 publiskajā sektorā – valsts un pašvaldības iestādēs strādājošiem. Paredzētas plašākas iespējas un pienākumi noteikt vakcinēšanās prasību arī privātajā sektorā strādājošajiem.

Vēl iepriekš valdība lēma, ka veselībā, izglītībā un sociālajā aprūpē pēc 15. novembra klātienē drīkstēs strādāt Covid-19 pārslimojušie vai potētie.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti