Lielāku interesi par projektu izrādot nevalstiskais sektors un mazie uzņēmēji, kam aģentūras sniegtais finansiālais atbalsts pusgada garumā ļoti noder.
Šogad darba devēji izrādījuši īpašu aktivitāti, piesakoties Nodarbinātības valsts aģentūras projektam „Jauniešu garantijas” un sniedzot darbavietu tieši jauniešiem bezdarbniekiem. Grāmatvedības pakalpojumu birojs „EVIS LTD”, kas atrodas Rīgā un Rēzeknē, programmas ietvaros nodarbina vienu jaunieti – grāmatvedi – bez iepriekšējas pieredzes. Biroja pārstāvis Rēzeknē Eduards Purviņš stāsta, ka, uzņēmumam paplašinoties, sākotnēji meklējuši darbiniekus caur sludinājumiem, bet beigās izšķīrušies par labu šim projektam. Jau deviņus mēnešus uzņēmumā strādā jauns darbinieks, ar kuru darba attiecības turpināšot ilgtermiņā.
"Vienkārši dēļ šīs programmas mēs izvēlējāmies tieši šo jaunieti, kurai nebija ne darba pieredzes, nedz kādu praktisko iemaņu. Protams, ka mēs gribētu, lai šādu jauniešu, aktīvu, kuri iesaistās, kuri Nodarbinātības valsts aģentūras pasākumos piedalās, būtu vairāk, jo tad mums būtu lielāka izvēle," sacīja Purviņš.
33 miljonu vērto projektu ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu Latvija īsteno kopš 2014.gada un Nodarbinātības valsts aģentūras dati liecina, ka no visiem pieteikumiem, kas saņemti četru gadu laikā, gandrīz trešdaļa iesniegta šī gada pirmajos sešos mēnešos.
Nodarbinātības valsts aģentūras attiecīgā projekta vecākā eksperte Ieva Ģērmane pastāstīja, ka lielāku interesi izrāda mazie uzņēmēji. Nepilns 100 pieteikumu gada vidū esot daudz, tomēr lielāka interese esot nevalstiskajam sektoram, kurš šogad pieteicis vairāk nekā 600 darba vietu.
"Projekts ir populārāks kļuvis. Līdz ar to darba devējiem ir vairāk informācijas par aģentūru kopumā, par projektu un par aģentūras sniegto atbalstu, izveidojot darba vietas tieši šiem jauniešiem," paskaidroja Ģērmane. "Darba devējs piesaka sev nepieciešamo amatu, kas viņam ir jāaizpilda. Ir gan zemākas, gan augstākas kvalifikācijas profesijas."
Noteikumi paredz, ka aģentūra pirmos sešus mēnešus piemaksā gan darba devējam par papildu apmācībām, gan darbiniekam sedz daļu atalgojuma. Programmas rezultāti rādot, ka lielākā daļa jauniešu darbu pēc tam arī turpinot.
Lai pieteiktos programmai, darbavietai jābūt izveidotai speciāli dalībai šajā pasākumā vai vakantai vismaz četrus mēnešus pirms pieteikšanās. Tas zināmā mērā procedūru apgrūtina, tomēr ieguvumu mazajiem uzņēmējiem esot vairāk, jo šādās programmās parasti piedalās augsti motivēti jaunieši, saka Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes loceklis Andris Vanags.
Ir ļoti svarīgi atrast strādāt gribošu un zinātkāru jaunieti, pieņemt pēc tam darbā un redzēt, kā viņš visu veic praksē, paskaidroja Vanags. "Kāda viņam ir racionalitāte un inovācijas, ko viņš pēc tam uzņēmumam varētu dot konkurētspējas celšanā. Caur šo programmu arī meklēt sev speciālistus vai vienkārši darbiniekus, kuri tālāk izaugtu par speciālistiem," viņš teica.
Projektā „Jauniešu garantijas” šo gadu laikā piedalījušies gandrīz 5700 dalībnieku, un paredzēts, ka Eiropas Savienības finansētā atbalsta programma varētu noslēgties nākamgad jūnijā.