Panorāma

Jauni protesti pret novadu reformu

Panorāma

Vardarbība ģimenē: atbalsta trūkums vardarbības upurim

K. Misāne no Dānijas nogādāta Latvijā

Dānijā aizturētā Kristīne Misāne atvesta uz Latviju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Dānijā aizturētā Latvijas pilsone Kristīne Misāne, kuras izdošanu prasīja Dienvidāfrikas Republika un kura tur apsūdzēta vairākos noziegumos, tostarp par bērna pretlikumīgu izvešanu no valsts, ar konvoju ir nogādāta Latvijā. Tagad prokuroram ir jālemj par Misānes saukšanu pie kriminālatbildības.

ĪSUMĀ:

  • Dānija izdeva Misāni Latvijai, otrdien viņa nogādāta Rīgā.
  • Latvijā viņai noteikts apcietinājums, tāpēc viņu nogādāja Iļģuciema cietumā.
  • Informāciju par Misānes nogādāšanu saņēma arī prokuratūra.
  • 10 dienu laikā prokuroram jālemj par Misānes saukšanu pie kriminālatbildības.
  • Misānes tuvinieki ziņu, ka sieviete ir nogādāta Latvijā, saņēmuši no medijiem.
  • Ģimene Latvijā ir nolīgusi advokātu.
  • Misānes māsa pagaidām nezina, kad varētu satikt Kristīni. 
  • Ministrijas nākotnē gribētu ātrāk informāciju, lai neatkārtotos Misānes gadījums, prokuratūra domā par datu drošību.

Kopš brīža, kad Dānijā viņa tika aizturēta, ir pagājis 1 gads 2 mēneši un 24 dienas – tik ilgi viņa nav satikusi savu 4 gadus veco meitiņu, kuras dzīvību, pēc pašas stāstītā, glāba, bēgot no civilvīra vardarbības.

Ar reisu no Kopenhāgenas uz Rīgu sava bērna nolaupīšanā un citos noziegumos aizdomās turēto Misāni atveda īsi pirms pulksten 12.

 

Prokuratūras pārstāve Laura Majevska Latvijas Radio pastāstīja, ka Latvijai Misāne bija jāpārņem līdz 4. martam, un praktiski to dara Valsts policija, “taču kādā veidā tas notiks un kurā laikā, šādas ziņas nav izpaužamas”.

Prokuratūras pārstāve Laura Majevska: Par Misānes pārvešanu uz Latviju
00:00 / 00:51
Lejuplādēt

Valsts policijai ir pienākums 24 stundu laikā pēc tam, kad persona ir nogādāta Latvijā, paziņot par to Ģenerālprokuratūrai.  

Dānijā aizturētā Kristīne Misāne atvesta uz Latviju
00:00 / 02:35
Lejuplādēt

Otrdien pēcpusdienā Ģenerālprokuratūra saņēmusi informāciju no Valsts policijas, ka Misāne faktiski nodota Latvijai kriminālvajāšanai. 

Misānei ir noteikts drošības līdzeklis - apcietinājums, tāpēc, pārvedot viņu uz Latviju, tas viņai tika piemērots. 

Misāne ir konvojēta uz Iļģuciema sieviešu cietumu.

Pēc tam prokurors “arī veiks nepieciešamās procesuālās darbības”,  izsniegs Misānei lēmumu par viņas atzīšanu par aizdomās turēto. Vienlaicīgi 10 dienu laikā prokuroram ir jālemj jautājums par personas saukšanu pie kriminālatbildības un apsūdzības izsniegšanu,  jo, pieņemot Eiropas apcietinājuma lēmumu, Latvija garantējusi to, ka īstenos kriminālvajāšanu.

Misānei inkriminēti  trīs likumpārkāpumi: tiesas nolēmuma pārkāpšana par tēva tiesībām tikties ar bērnu, dokumentu viltošana un svešas kredītkartes izmantošana. Krimināllikumā noteiktie sodi par to svārstās ļoti plašā amplitūdā. Bargākais ir vairāk nekā 9 gadi cietumā. Maigākais - naudas sods vai piespiedu darbi. Prokuratūra neprognozē, kāds sods Misānei tiks prasīts un vai viņai tiks mainīts līdzšinējais drošības līdzeklis – apcietinājums.

Misānes tuvinieki ziņu, ka sieviete ir nogādāta Latvijā, saņēmuši no medijiem. Misānes māsa Mārīte Batraka telefonsarunā stāstīja, ka vēl gaida informāciju par māsas tālāko likteni.

“Kamēr Kristīne nav nopratināta un advokāts nav ar viņu ticies, es jums nekādus komentārus nevaru sniegt. Man nav tādas informācijas,” atzina māsa.  

Ģimene Latvijā ir nolīgusi advokātu, kura vārdu pagaidām neatklāj. Viens no pirmajiem soļiem ir satikties ar tuvinieci. Batraka gan saka, pagaidām nav zināms, kad un kā tas varētu notikt.

“Jo es tikko zvanīju uz ieslodzījuma vietu un prasīju, kādas man ir iespējas satikties. Man īstenība nav iespēju, tikai tad, ja Kristīne mani pati uzaicina,” stāstīja Batraka.

Misānes izdošanai būtu bijis jānotiek jau pirms vairāk nekā gada, kad Dānija to piedāvāja. Bet toreiz Latvijas prokuratūra atteicās, jo Misānes nodarītais bija pārāk niecīgs. Par to maksimāli pienāktos tikai trīs mēneši cietumā. Bet, lai paņemtu savu pilsoni atpakaļ tiesāšanai dzimtenē, noziegumam jābūt tādam, par ko Krimināllikums paredz vismaz vienu ieslodzījuma gadu. Aiz likuma burta neieraudzīja cilvēku – to vēlāk pārmeta prokuratūrai.

Politiķi par atrisinājumu tagad jūt zināmu atvieglojumu. 

"Tai brīdī, kad Misānes kundze nolaidās Latvijā, tad no mūsu viedokļa konsulārais jautājums ir slēgts," saka ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība"). Ārlietu ministrija pat izmaksājusi prēmijas saviem darbiniekiem, kas Misānes lietā strādājuši ievērojami vairāk, nekā to prasīja viņu pienākumi. 
Bet lai nodrošinātos pret jaunu Misānes gadījumu, kad risinājuma meklējumos nākas iesaistīties Valsts prezidentam, Saeimai un valdībai, no prokuratūras tiek gaidīts, ka turpmāk tā apziņos ārlietu un tieslietu resorus un neklusēs, kā tas bija Misānes gadījumā.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns norāda, ka par Misāni uzzinājis no medijiem: "Tādējādi iznāca, ka ministrijai faktiski nebija nekādas informācijas par šo gadījumu. Kad informācija prokuratūrai jau bija, ministrijai par to nebija nekādas iespējas pat uzzināt."

Rinkēvičs norādīja, ka nākotnē varētu palīdzēt ministrijas viedoklis pirms jautājuma risināšanas.

Prokuratūra gan vēl atbildi nesniedz, jo vēl neesot skaidrs, kā tad varēs ievērot personu datu drošību.

KONTEKSTS:

Ģenerālprokuratūra 25. februārī saņēmusi Dānijas kompetento iestāžu lēmumu par Misānes izdošanu Latvijai, kas bija jāveic līdz šā gada 4. martam. Latvija pieprasīja Misāne izdošanu, pamatojoties uz lietu, kurā Misāne atzīta par aizdomās turēto un viņai piemērots drošības līdzeklis – apcietinājums. Latvijā Misānei inkriminēti trīs likumpārkāpumi – tiesas nolēmuma neievērošana par tēva tiesībām tikties ar bērnu, dokumentu viltošana un svešas kredītkartes izmantošana.

Dānijas ģenerālprokurors atcēla Misānes izdošanu Dienvidāfrikas Republikai (DĀR) un atzina, ka Misāne jāizdod Latvijai.

24. februārī Dānijas tiesa oficiāli pieņēma lēmumu par Misānes izdošanu Latvijai. Misāne iepriekš izteikusies, ka nevēlas izbēgt no soda, bet grib to izciest Latvijā, kur varēs redzēt savus bērnus. Jaunāko no tiem – četrgadīgo meitiņu – viņa nav satikusi jau vairāk nekā gadu un divus mēnešus, kopš tika aizturēta Dānijā.        

2018. gada decembrī Misāni, kura lidoja darba darīšanās, Dānijas lidostā aizturēja un apcietināja, jo Dienvidāfrika pēc bērna tēva apsūdzības viņu izsludināja meklēšanā par bērna nolaupīšanu, dokumentu viltošanu un citiem pārkāpumiem. Misānei Dienvidāfrikā draudēja cietumsods līdz 15 gadiem. Pati Misāne iepriekš skaidroja, ka no Dienvidāfrikas bēga, glābjot sava bērna dzīvību.   

Dānija gatavojās Misāni izdot Dienvidāfrikai. Jauns pavērsiens lietā notika 18. februārī, kad Latvijas tiesa pēc Ģenerālprokuratūras lūguma apstiprināja aresta orderi par Misānes izdošanu Latvijai. Aresta orderis prasīts, jo saņemti jauni pierādījumi kriminālprocesa sākšanai Latvijā. Iepriekš prokuratūrai bija pierādījumi tikai par bērna saskarsmes tiesību pārkāpšanu – šis pārkāpums nav pietiekami smags Latvijas pilsones izprasīšanai no citas valsts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti