Dālderis: Likumdevējs vēlas plašāku atalgojumu atklātību un darbs pie tā turpināsies

Likumdevējs vēlas plašāku valsts un pašvaldību iestāžu darbinieku atalgojumu atklātību un darbs pie tā turpināsies, aģentūrai LETA sacīja Saeimas deputāts Ints Dālderis (V), komentējot Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa lēmumu nodot otrreizējai caurlūkošanai Saeimā Valsts pārvaldes iekārtas likuma grozījumus, saskaņā ar kuriem bija iecerēts publiskot valsts un pašvaldību iestāžu darbinieku atalgojumu.

Dālderis plāno turpināt darbu pie valsts un pašvaldību iestāžu darbinieku atalgojumu publiskošanas normu ieviešanas. "Grūti pateikt, kāda būs Saeimas kolēģu reakcija pēc šī [Vējoņa lēmuma]. Rudenī veidosim priekšlikumus, lai iestrādātu šīs normas citos likumos," teica Dālderis.

Viņš uzskata, ka likuma grozījuma nodošanai otrreizējai caurlūkošanai nav pamata. "Mums to atļauj Informācijas atklātības likums. Patlaban vairāk nekā 10 000 atlīdzības jau septiņus gadus tiek publicētas, un par to nav saņemtas nekādas sūdzības," skaidroja deputāts.

"Birokrāti vēlas, lai lielie algu apmēri nebūtu publiski pieejami. Atradīs dažādus iemeslus, bet mēs turpināsim," sacīja Dālderis, piebilstot, ka pretestība viņa rosinātajiem likuma grozījumiem norādot uz kādas informācijas slēpšanu.

Kā uzskata politiķis, šādi likuma grozījumi ir nepieciešami arī kapitālsabiedrībām, piemēram, Rīgas pašvaldības uzņēmumiem "Rīgas namu pārvaldnieks", "Rīgas satiksme" un "Rīgas centrāltirgus". "Tajās atradīsies tikai interesantas lietas," norādīja Dālderis.

Kā ziņots, Valsts prezidents otrreizējai caurlūkošanai Saeimā nodevis Valsts pārvaldes iekārtas likuma grozījumus, saskaņā ar kuriem bija iecerēts publiskot valsts un pašvaldību iestāžu darbinieku atalgojumu.

Saeima 22.jūnijā trešajā, galīgajā, lasījumā pieņēma likuma grozījumus, atbalstot Dāldera priekšlikumu, ka būs jāpublicē arī valsts un pašvaldību iestāžu darbinieku, tostarp skolotāju atalgojums. Pašlaik Valsts pārvaldes iekārtas likumā noteikts, ka publicēts tiek valsts iestāžu amatpersonu atalgojums.

Likumā bija plānots noteikt, ka iestādes visām amatpersonām un visiem darbiniekiem aprēķināto atalgojumu un citas pienākošās naudas summas katru mēnesi jāpublicē iestādes mājaslapā internetā, norādot vārdu, uzvārdu, amatu un izmaksātā atalgojuma summu, ja likums nenosaka citādi. Informācijai par iestādes amatpersonām un darbiniekiem aprēķināto atalgojumu un pienākošām naudas summām iestādes mājaslapā internetā būtu jāatrodas ne mazāk kā desmit gadu.

Tāpat Saeima atbalstīja, ka informācija par iestādes mantu un kontu stāvokli ir publiski pieejama, ja likums nenosaka citādi. Iestādēm privāttiesiskos līgumus, izņemot darba līgumus un autoratlīdzības līgumus, katru mēnesi būtu jāpublicē iestādes mājaslapā internetā, ja likums nenoteiks citādi. Arī tiem būs jābūt pieejamiem ne mazāk kā desmit gadu. Parlaments mainīja iepriekš otrajā lasījumā atbalstīto Valsts pārvaldes iekārtas likuma grozījumu redakciju, kas paredzēja no likuma izslēgt normu, ka līdz ar valsts iestādes amatpersonām izmaksāto atalgojumu ir jāpublicē arī to vārdi un uzvārdi.

Kā uzskata Valsts prezidents, nav pieļaujams, ka likumdevējs dažādos likumos veido atšķirīgu viena un tā paša jautājuma regulējumu, vēršot uzmanību, ka pieņemtais regulējums ir pretrunā ar Saeimas vēl pirms tikai diviem mēnešiem pieņemtajiem grozījumiem Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā.

"Lai sekmētu atklātību un caurskatāmību valsts un pašvaldību budžeta līdzekļu izlietojumā, kā arī neradītu turpmākas neskaidrības jautājumā par valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības publiskošanu, nepieciešams skaidrs un nepārprotams regulējums," vēstulē Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei (VL-TB/LNNK) norādījis Vējonis.

Vēstulē Saeimas priekšsēdētājai Valsts prezidents arī lūdzis rūpīgi izvērtēt Saeimas pieņemto grozījumu atbilstību personu datu aizsardzības un aprites prasībām, kā arī rast līdzsvarotu risinājumu Satversmes 100. un 96. pantā garantēto pamattiesību īstenošanai. Vējonis arī informē, ka piektdien saņemta Datu valsts inspekcijas vēstule, kurā vērsta uzmanību uz likumā ietvertā regulējuma neatbilstību fizisko personu datu aizsardzību regulējošo normatīvo aktu prasībām un lūgts likumu neizsludināt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti