Daļai vecāku ir grūtības samaksāt mācību maksu privātskolām; tām jārod dažādi risinājumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Daļai vecāku ir grūtības samaksāt mācību maksu privātskolām. Klases nākamajam gadam daļā skolu ir nokomplektētas, bet interese šogad bijusi mazāka. Privātajām izglītības iestādēm ir dažādi risinājumi šādās situācijās, piemēram, atliktais maksājums – kad mācību maksu samazina un ļauj starpību samaksāt vēlāk. Lielu atspaidu dod arī pašvaldību finansējums. Tas gan ir ļoti atšķirīgs. Piemēram, 12 eiro Rīgā un Liepājā pret 83 eiro Ādažos deklarētiem bērniem. Privātskolu direktores atzīst, ka pārvarēt krīzi palīdzēs ilgā pieredze. Grūtāk būs jaunām un nelielām mācību iestādēm. 

Daļai vecāku ir grūtības samaksāt mācību maksu privātskolām; tām jārod dažādi risinājumi
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Daļa Latvijas skolēnu mācās privātajās izglītības iestādēs, kurās mācību maksa ir no simt līdz pāris simtiem eiro mēnesī. Taču Covid-19 krīzes laikā daļai vecāku varētu būt grūtības par skolu samaksāt. Tas bieži atkarīgs arī no pašvaldības līdzfinansējuma, kurš svārstās no nulles līdz pat teju simt eiro. Piemēram, Garkalnes pašvaldībā pāgājušajā gadā šo līdzfinansējumu pārtrauca maksāt. Kāda Garkalnes iedzīvotāja šogad vēlējās savu bērnu pieteikt mācībām Ādažu Valdorfskolā. Taču skola nākamgad paaugstinās mācību maksu.

"Sākotnēji mācību maksa, kad mēs sākām domāt tur iet, bija 250 eiro mēnesī, tagad tā ir 350 eiro. Tas ir normāli, jo viss paliek dārgāks. Bet līdz šim Garkalnes dome līdzfinansēja 90 eiro, bet tagad to vairs nedara, jo viņi neatbalsta privātās skolas. Tad, kad mēs pieteicāmies, principā netikām tajā skolā, jo visas pirmās trīs klases bija aizņemtas. Bet tās situācijas dēļ, kas notiek valstī, laikam daudzi vecāki ir atteikušies, jo nespēj samaksāt vai nezina, kas būs. Mēs paši arī nezinām, vai varēsim iet [tajā skolā]," stāsta mamma.

Parastā skolā šī mamma vest savu bērnu nevēlas, jo pieņemamākas ir Valdorfskolas mācību metodes. Skola skaidro, ka

mācību maksa palielināsies no nākamā mācību gada, jo izdevumi kļuvuši daudz lielāki, turklāt maksa nebija mainījusies teju desmit gadu.

Klases ir izdevies nokomplektēt – septembrī mācības uzsāks divas pirmās klases ar 24 bērniem katrā. Ādažu Valdorfskolas biedrības valdes priekšsēdētāja Kerola Dāvidsone stāsta, ka ir vecāki, kuriem ir grūtāk samaksāt par skolu krīzes dēļ.

"Kas attiecas uz bērniem, kas šobrīd mācās skolā, ir bijuši zvani no ģimenēm, ka kādu laiku viņi skolas naudu aizturēs, nevarēs samaksāt. Līdz ar to mēs no skolas puses lūdzām tiem vecākiem, kuriem ir ietaupījumi un iespēja, samaksāt uz priekšu. Un vecāki, kas to varēja izdarīt, samaksāja pāris mēnešus vai pat visu nākamo mācību gadu uz priekšu," norāda Kerola Dāvidsone.

Vecākiem, kas arī nākamajā mācību gadā nevarēs samaksāt, iespējams, varētu mācību maksu nedaudz samazināt. Kerola Dāvidsone stāsta, ka visgrūtāk būs pārdzīvot vasaru.

Arī Liepājas privātajā sākumskolā "Varavīksne" 1. klase nākamajam mācību gadam ir nokomplektēta. Tur vecākiem jāmaksā līdzmaksājums līdz 125 eiro atkarībā no tā, kurā klasē bērns mācās. Vēl vecāki nav skolai ziņojuši par nespēju samaksāt, tomēr skolas direktore Ingvilda Parfjonova pieļauj, ka ar laiku tas notiks.

"Mēs strādājam 25 gadus. Šī ir ceturtā krīze, ko pieredzam. Protams, iepriekšējās nav bijušas tik globālas kā šī. Es esmu vienmēr nākusi pretī. Daudzbērnu ģimenēm vienmēr ir dotas atlaides citās reizēs. Tāpat esam reģistrējušies kā sociālais uzņēmējs, līdz ar to mēs iesaistāmies dažādos projektos, kur varam meklēt līdzfinansējumu. Tā kā mēģināsim arī šajā reizē, ja šie instrumenti nebūs nogriezti," atklāj Ingvilda Parfjonova.

Interesanti esot tas, ka krīzes laikā pie direktores ir vērsušies vecāki, kuru bērni mācās citās skolās ar vēlmi pēc krīzes pārnākt uz šo skolu.

Arī Rīgas privātajā vidusskolā "Laisma" rēķinās ar to, ka vecākiem būs grūtības samaksāt. Interese par mācību uzsākšanu skolā ir mazinājusies, stāsta direktore Inga Lukašēviča. Turklāt atlaides mācību maksai skola nevarot sniegt, tomēr ir iespējams izvēlēties atlikto maksājumu -  , tagad maksu samazina, bet nākamajā gadā palielina.

"2008. gadā, kad bija krīze, skolēnu skaits [privātskolās] samazinājās par aptuveni 30%. Jāsaprot, ka, ja valdība nestrādās pie ekonomikas stabilizēšanas, tā varētu būt problēma, bet šobrīd, zinot vecāku noskaņojumu, jo mēs viņus nepārtraukti anketējam, apzvanām un skatāmies, kā viņiem klājās, saprotam, ka šoreiz skolēnu samazinājums nedraud būt tik liels," skaidro Inga Lukašēviča.

Skolas direktore stāsta, ka visgrūtāk šo krīzi pārvarēt būs jaunām privātskolām ar nelielu skolēnu skaitu, jo tām nav pieredzes šādās situācijās un ir samērā nelieli uzkrājumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti