Sadaļas Sadaļas

Dienas notikumu apskats

Tiesa atzīst – reklāmas pašvaldības «avīzē» radīja zaudējumus «Bauskas Dzīvei»

Dienas notikumu apskats

Pieņem 2018.gada budžetu - papildu nauda ceļiem, ģimenēm un māksliniekiem

Daļa seksuālo varmāku atkārtoti izdara dzimumnoziegumus

Daļa seksuālo varmāku atkārtoti izdara dzimumnoziegumus

Lai arī dzimumnoziedznieku recidīvs nav liels, tomēr daļa noziedznieku seksuālos noziegumus pēc iznākšanas no ieslodzījuma paveic no jauna, ceturtdien, 23. novembrī atzina Valsts probācijas dienesta vadītājs Mihails Papsujevičs. Tikmēr Valsts policija uzsver bērnu aizsardzību, norādot, ka viņi paši mūsdienās atkailināšanos internetā neuzskata par kaut ko nosodāmu.

23.novembrī atzīmē ne tikai Eiropas dienu bērnu aizsardzībai pret seksuālo vardarbību. Aprit arī divi gadi, kopš starp Valsts policiju, Valsts probācijas dienestu un Ieslodzījuma vietu pārvaldi ir noslēgta starpresoru vienošanās. Tā nepieciešama, lai mazinātu dzimumnoziegumu recidīva jeb atkārtošanas iespējas.

„Ja mēs runājam kopumā par recidīvu attiecībā uz dzimumnoziegumiem, tad tas nav liels,” saka Valsts probācijas dienesta vadītājs Mihails Papsujevičs, vienlaikus atzīstot: “Taču ir viena grupa dzimumnoziedznieku, kas to izdara vēl un vēl, un vēl”.

Papsujevičs piebilst, ka ar vienas iestādes darbu sūtīšanu šādos gadījumos nepietiek. Tāpēc pie viena galda sanāk profesionāļu loks, visa informācija ir galdā, un speciālisti runā par konkrētiem dzimumnoziedzniekiem. Tie ir vai nu izcietuši sodu un atrodas brīvībā, vai arī drīzumā plāno iznākt no cietuma. Proti, analizē situāciju, kādi resursi jāpiesaista, kādi pasākumi jāparedz, lai šis cilvēks noziegumu neatkārtotu.

“Runājot ļoti profesionāli – kopā sanāk profesionāļu loks, kas sanāk runāt par konkrētu noziegumu un cietušie. Apsēžamies pie viena galda, (..) visa informācija, kas ir katras institūcijas rīcībā jau ir uz galda, un mēs kopīgi analizējam šo situāciju,” saka Papsujevičs.

Vai arī cita situācija – no cietuma mājās grasās atgriezties dzimumnoziedznieks, kura adrese ir daudzdzīvokļu mājā, kur mīt arī ģimenes ar bērniem vai līdzās ir skola vai bērnudārzs.

„Valsts policija jau trešo gadu izvirzījusi kā vienu no galvenajām prioritātēm tieši noziegumus pret bērnu, nepilngadīgo,” pauž Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis.

Viņš norāda, ka policija uzmanību pievērš ne tikai vardarbībai, arī problēmām bērnu aprūpē un pieskatīšanā.

Policija novērojusi, ka aptuveni puse no seksuālā rakstura noziegumiem, kas ir vērsti pret nepilngadīgajiem, tiek paveikta interneta vidē.

Turklāt šie noziegumi notiek ne bez pašu bērnu līdzdalības - bērni izmanto tiešsaistes aplikācijas, uzņem video. “Mūs uztrauc aplikācijas ”Perisciope'', kas ir nonākusi mūsu uzmanības lokā.

Es domāju, ka “Persicope” ir tikai viena no šīm interaktīvajām aplikācijām, kuras izmanto, lai "onlainā" sevi demonstrētu, ko tu dari, kā tu dari, un pāraug par vidi, kur notiek noziegumi. Šodien bērns sevi atkailināt neuzskata par kaut ko sliktu,”

stāsta Ķuzis.

Viņam piekrita Islandes Bērnu aizsardzības aģentūras ģenerāldirektors Bragi Gudbrandsons. "Es uzskatu un domāju, ka daudzi eksperti man piekritīs – mēs krietni par zemu novērtējam riskus, ko internets rada bērniem," sacīja Gudbrandsons. "Īpaši attiecībā uz pašu radītu seksuāla rakstura materiālu.  No vienas puses, vēlme to radīt ir normāla, īpaši, kad pusaudži ir iemīlējušies. Tomēr mums ir jāsaka bērniem, ka to darīt nevajadzētu. Šādas bildes ar draudiem tās publicēt mēdz izmantot pat lai piespiestu bērnus veikt seksuālas darbības, kuras viņi citos apstākļos neveiktu," teica Gudbransons.

Eksperts arī norāda, ka sabiedrībai kļūstot izglītotākai un atzīstot, ka seksuāla vardarbība notiek arī ģimenēs, tā tiešām samazinās. Tomēr mums nevajadzētu vilcināties ar diskusiju sabiedrībā, ļaujot vienu vardarbības formu pret bērniem aizvietot ar citu.

Bērni gan paši mēdz uzņemt šādus videomateriālus, taču vēlāk varmākas bērnus atrod, šantažē vai pret viņiem veic citus noziegumus. Centrs pret vardarbību “Dardedze” savukārt nesenā iedzīvotāju aptaujā noskaidrojis, ka tikai puse vecāku jautājumus, kas skar seksuālo vardarbību, pārrunājuši ar bērniem

"No šiem 50% mazāk nekā puse, 41%, runā ar bērniem par draudiem internetā. Tas arī, manuprāt, ir nepietiekami. Saprotot viedierīču un interneta lomu mūsdienu bērnu dzīvē, ir svarīgi daudz vairāk un aktīvāk šīs tēmas ar bērniem pārrunāt," norāda centra "Dardedze" Prevencijas nodaļas vadītāja Agnese Sladzevska.

Jau rakstīts, ka Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis 116111 no 21. novembra, līdz 26. novembrim rīko ikgadējās informatīvās akcijas “Pārtrauc klusēšanu!” otro daļu. Informatīvās akcijas mērķis ir vērst sabiedrības uzmanību uz seksuālo vardarbību pret bērniem, mudinot vardarbības upurus, ģimenes locekļus un līdzcilvēkus zvanīt uz bērnu un pusaudžu uzticības tālruni 116111 un ziņot par notikušo.

*Interneta aptaujā «Par bērnu izglītošanu saistībā ar izvairīšanos no seksuāliem pāridarījumiem» piedalījās vairāk nekā 400 vecāki, kuriem ir 5-11 gadus veci bērni. Aptauja veikta ar mērķi noskaidrot vecāku attieksmi un pieredzi par bērnu audzināšanu saistībā ar izvairīšanos no seksuāla pāridarījuma. Aptauju no šī gada 1. līdz 7. novembrim veica pētījumu kompānija “Solid Data”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt