Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Cer nosargāt Marsa parku

Panorāma

Panorāma

Ārstu piemaksas «iesprūdušas» valdībā

Daļa mediķu joprojām nav saņēmuši piemaksu par darbu Covid-19 krīzes apstākļos

Pagājuši jau gandrīz trīs mēneši, kopš valdība nolēma piešķirt mediķiem piemaksu par darbu Covid-19 krīzes apstākļos, bet pašvaldību slimnīcas naudu vēl nav saņēmušas, intervijā ceturtdien "Rīta panorāmā" teica Latvijas Slimnīcu biedrības valdes priekšsēdētājs Jevgēņijs Kalējs.

ĪSUMĀ:

  • Sākoties Covid-19 krīzei, daļai mediķu solītas piemaksas.
  • Piemaksas bija jāizmaksā slimnīcām, kuras attiecīgo naudu neesot saņēmušas.
  • Daļa slimnīcu piemaksām atvēlēja savus līdzekļus, citas vēl gaida uz valsti.
  • VM: slimnīcām pašām jāizmaksā piemaksas un tad nauda jāatprasa caur NVD.
  • Valsts gan vēl nav kompensējusi izmaksātās piemaksas par martu. Sola jūnija sākumā to darīt.

Daļa slimnīcu izmaksāja piemaksas no saviem līdzekļiem, gaidot, kad valsts tām naudu kompensēs. Savukārt daļa slimnīcu bija skeptiskas par valdības solījumiem, un šajās slimnīcās strādājošie mediķi piemaksas joprojām nav saņēmuši.

"Tas ir diezgan negodīgi pret mediķiem, kas, dzirdot šos solījumu, pildīja savus pienākumus, bet trīs mēnešu laikā vēl nav saņemta nauda," sacīja Kalējs.

Pašlaik tiekot solīts, ka tuvākā mēneša laikā kompensācija tiks samaksāta. Skaidrojums esot, ka samaksa iestrēgusi valdības koridoros - tam vajadzīgs valdības un Finanšu ministrijas akcepts.

Kalējs arī atgādināja, ka joprojām kompensācija nav saņemta arī par to, ka slimnīcas pašas iepirka individudālos aizsardzības līdzekļus. Viņš arī norādīja, ka pašlaik to slimnīcās pietiek 1,5 mēnešiem, bet optimāli būtu, ka līdzekļu pietiek 2 - 3 mēnešiem.

Šo informāciju apstiprināja arī reģionālajās slimnīcās, piemēram, Liepājā. “Liepājas slimnīca līdz šim brīdim nav saņēmusi šo 20% piemaksu slimnīcas darbiniekiem, kas bija paredzēta tieši tiem, kuri strādāja pirmajās rindās ar Covid-19 pacientiem. Mēs esam izmaksājuši šo piemaksu no saviem līdzekļiem. Protams, slimnīca šo apsolīto finansējumu gaida, lai varētu atbilstoši segt šīs izmaksas,” sacīja Liepājas reģionālās slimnīcas pārstāve Indra Grase.

Savukārt Veselības ministrijā norādīja, ka slimnīcām, izmaksājot mediķiem algu, pašām jāizmaksā arī šīs piemaksas un pēc tam jāsniedz Nacionālajam veselības dienestam (NVD) atskaites, lai valsts varētu piemaksu naudu kompensēt.

“Šobrīd tiešām finansējums vēl nav pārskaitīts. Slimnīcām tas mehānisms bija plānots tāds, ka slimnīcas pašas izmaksā nepieciešamās piemaksas un pēc faktisko atskaišu saņemšanas par izmaksātajām piemaksām mēs vēršamies pie Finanšu ministrijas, lai šo finansējumu saņemtu NVD un varētu pārskaitīt slimnīcām,” skaidroja VM valsts sekretāra vietnieks finanšu jautājumos Āris Kasparāns.

Valsts gan joprojām nav kompensējusi aprīlī izmaksātās piemaksas pie marta algas. Skaidrojums – kopējā izmaksāto piemaksu summa bijusi salīdzinoši neliela, tādēļ nolemts to pārskaitīt slimnīcām šomēnes kopā ar aprīļa piemaksām. Saskaņā ar Veselības ministrijas datiem martā mediķu piemaksām bija nepieciešami 272 000 eiro, aprīlī – 476 000 eiro.

VM sola nākamās nedēļas sākumā vērsties Finanšu ministrijā ar aicinājumu pārskaitīt šo finansējumu slimnīcām. 

"Slimnīcas pilnīgi noteikti saņems šo piemaksu. Ir noteikta procedūra, kas neiet tik raiti.

Ir vairākas ministrijas iesaistītas lemšanā par līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Bet vēlos uzsvērt, ka Kalēja kungs, kurš šo informāciju šodien publiskoja kā satraucošu, brīnišķīgi zina, ka tā ir ierasta prakse, ka slimnīcas maksā kādas piemaksas vai atalgojumu no saviem līdzekļiem un pēc tam saņem to no Nacionālā veselības dienesta," norādīja veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par").

Tās medicīnas iestādes, kurām nav citu līdzekļu piemaksu izmaksai, ministre aicināja vērsties Nacionālajā veselības dienestā, lai saņemtu priekšfinansējumu.

KONTEKSTS:

Lai atalgotu cīņā ar Covid-19 iesaistītos mediķus, epidemiologus un Veselības ministrijas iestāžu darbiniekus, nozares budžets papildināts par 8 miljoniem eiro. Piemaksu apjoms ir ļoti atšķirīgs, bet tās ir līdz pat 50% algas.

Kopumā piemaksa par darbu Covid-19 krīzes laikā ir aptuveni diviem tūkstošiem mediķu un citu nozares darbinieku. Daļa mediķu piemaksas sāka saņemt aprīlī. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt