Daļa mediķu Covid-19 vakcīnu dēvē par zinātnisku sasniegumu, kas ir jāizmanto

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pirmdien sākas medicīnas darbinieku vakcinēšana pret Covid-19. Pirmie šo poti iegūs tie mediķi un neatliekamās medicīniskās palīdzības personāls, kas strādā ar Covid-19 pacientiem. Latvijas Radio uzrunātie mediķi vakcīnas ātro tapšanu dēvēja par zinātnes sasniegumu, vienlaikus atgādināja, ka arī pēc potes saņemšanas vēl pietiekami ilgi būs jāsadzīvo ar aizsarglīdzekļiem. 

Mediķi par iespēju vakcinēties pret Covid-19: Tas ir zinātnes sasniegums, kas jāizmanto
00:00 / 05:51
Lejuplādēt

Līdz ar ziņu, ka pirmie mediķi „Pfizer” un „BioNTech” vakcīnu varēs iegūt jau no 28. decembra, slimnīcās ierīkoti desmit vakcinācijas kabineti un top vakcinējamo saraksti. Mediķu darbā apgrūtinājumi Covid-19 izplatības ierobežošanas dēļ ir uz katra soļa. Īpaši tas jūtams rudenī, kad piedzīvots koronavīrusa saslimšanas uzliesmojums. Kopā ar kolēģiem jauno vakcīnu jau pirmdien iegūs arī Daugavpils reģionālās slimnīcas valdes priekšsēdētājs Grigorijs Semjonovs, kurš iedrošināja neizlēmušos kolēģus par labu vakcīnai.

"Tas ir rīks cīņai ar Covid-19, lai mazinātu tā izplatīšanos. Es domāju, ka mums simtprocentīgi tas ir jāizmanto, jo mums nav citas izvēles. Nevar cerēt uz to, ka, kamēr visi aprobēs zāles un turpināsies vakcīnas pētniecība, mēs visi pārslimosim un šī saslimšana aizies. Slimnīcas to neizturēs. Jo aizvien izplatās šī infekcija un mēs jau redzam, ka netiekam galā. Līdz ar to cilvēkiem ir jāpalīdz pašiem sev un slimnīcām,” norādīja Semjonovs.

Atkārtotā "Pfizer" un "BioNTech" izstrādātās vakcīnas deva saņemama pēc 21 dienas, un tad varēs izdarīt pirmos secinājumus, kā tā palīdz ierobežot infekcijas izplatību mediķu vidū. Ārstējošā personāla saslimšana līdz ar pacientu skaita milzu pieaugumu vairākās slimnīcās radījusi situāciju, kas publiski dēvēta par kara laika medicīnas stāvokli. Vakcīnu šonedēļ iegūs arī anesteziologs, reanimatologs, Latvijas Ārstu biedrības viceprezidents Roberts Fūrmanis un neiroķirurgs Stradiņa slimnīcā un Jēkabpils slimnīcas valdes loceklis Renārs Putniņš. 

Fūrmanis raksturoja mediķu darba ikdienu: „Jebkurš pacients, kuram pat nav zināma anamnēze, tiek uzskatīts kā potenciāli Covid-19 inficēts, jo, ja pacients nav bijis izmeklēts slimnīcā un nav zināma nekāda informācija diagnozes noteikšanai, braucot pie jebkura pacienta, tiek lietoti individuālie aizsardzības līdzekļi.”

Savukārt Putniņš norādīja: „Katrs pacients, kurš nāk pretī vai ar kuru ārsts aprunājas uzņemšanas nodaļā vai nodaļā, ir potenciāls Covid-19 slimnieks, jo simptomi var parādīties vēlāk. Viņš šo ārstu var inficēt. Protams, mēs lietojam individuālās aizsardzības līdzekļus, bet, kā mēs redzam, arī tie nespēj mūs pilnībā pasargāt.”

Arī pēc vakcinēšanās slimnīcās saglabāsies ļoti stingra aizsardzības pasākumu kārtība, tāpat ikvienam iedzīvotājam arī pēc potes iegūšanas būs vēl ilgāku laiku jāsadzīvo ar sejas maskām un citiem individuālās aizsardzības līdzekļiem. Taču vakcīnas parādīšanās sniedz lielu cerību, uzsvēra mediķi.

Tomēr arī ārstējošā personāla vidū saglabājas daudz jautājumu par jauno vakcīnu. Vai to pieņemt, vai ne, ir brīva izvēle. Nozarē gan valda pārliecība, ka šaubas un skepse liek speciālistiem ar vēl lielāku sparu skaidrot, ka visus gaidāmos Covid-19 vakcīnu veidus pirms apstiprināšanas skrupulozi pārbauda Eiropas Zāļu aģentūrā un katras valsts zāļu aģentūrā, kā arī to, ka vakcīna palīdzēs vispirms ārstiem un vēlāk ikvienam iedzīvotājam, kurš izvēlēsies vakcinēties.

Semjonovs sacīja: „Jo vairāk tuvojamies vakcinēšanas uzsākšanai, jo vairāk kolēģu vēlas piesaistīties un iesaistīties un grib vakcinēties. Es domāju, ka pamazām šis process aizies un esošā situācija, ka tikai 5% kolēģu pagaidām ir piekrituši vakcinēties, es domāju, ar laiku strauji mainīsies.”

„Prieks par šādu ziņu. Radīt kaut ko tādu tik īsā laikā – tā ir fantastika, tas pierāda, cik tālu ir tikusi mūsdienu medicīna. Tas noteikti liks justies daudz drošāk, darot darbu. Protams, ka mēs ceram, ka realitātē vakcīnas efekts būs labs, un turam īkšķus,” atzīmēja Fūrmanis.

Covid-19 pacientus aprūpējošo ārstu vakcinēšana ir pirmā fāze vakcinācijas plānā, lai sāktu atgriešanos normālā, “pirms-Covid-19”, dzīvē. Zāļu valsts aģentūras sagatavotais plāns paredz, ka dažādas sabiedrības grupas vakcīnu varēs iegūt laika posmā līdz septembrim. Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas infektoloģe profesore Ludmila Vīksna ir pārliecināta, ka vakcīna palīdzēs sasniegt izvirzītos mērķus, taču būtiska ir plašas sabiedrības atsaucība.

„[Lai iestātos vēlamais efekts], jābūt vakcinētai pārliecinoši lielākajai populācijas daļai, vismaz virs 70%, bet jebkurā gadījumā vakcinācija dos efektu, lai mazinātu Covid-19 izplatību. Tas ir pilnīgi skaidrs. Es domāju, ja cilvēki to sapratīs, tad vēl vairāk vakcinēsies,” norādīja Vīksna.

Profesore arī atzina, ka nekavēsies vakcinēties arī pati, kolīdz tas būs iespējams.

„Ziniet, es pilnīgi noteikti! Bet es neesmu primārajā grupā. Priekšroku mēs dodam tiem kolēģiem, kuri katru dienu no rīta līdz vakaram strādā ar Covid-19 inficētiem cilvēkiem. Piemēram, Infektoloģijas centrā vakcinēties vēlas vairāk nekā 100 cilvēku, Austrumu slimnīcā vakcinēties vēlas vairāk nekā 200 cilvēku, arī neatliekamās palīdzības mediķi. Es domāju, ka būs labi ar vakcinēto skaitu.”

Pirmajā Covid-19 vakcinēšanas posmā plānots potēt 4875 ārstniecības personas, vēlāk – sociālās aprūpes centru iemītniekus un darbiniekus, tad personas vecumā virs 60 gadiem un cilvēkus ar hroniskām slimībām. Līdz rudenim pakāpeniski plānots vakcīnu piedāvāt visām iedzīvotāju grupām.

KONTEKSTS:

Eiropas Komisija (EK) pirmdien apstiprināja farmācijas uzņēmumu "Pfizer" un "BioNTech" izstrādātās Covid-19 vakcīnas izmantošanu Eiropas Savienībā (ES), paverot ceļu vakcinācijas uzsākšanai tuvākajās dienās. Veselības ministrijā informēja, ka vakcīna "Comirnaty" klīniskajos pētījumos, kuros piedalījās 44 000 cilvēku, sevi pierādījusi kā drošu iespēju pasargāt no simptomātiskas saslimšanas ar vīrusu.

ES dalībvalstis, tostarp Latvija, sestdien saņēma pirmās uzņēmumu “Pfizer” un “BioNTech” kopīgi radītās Covid-19 vakcīnas devas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti