Panorāma

ASV un Krievijas sāk sarunas Ženēvā

Panorāma

Pilsētās domā, kā ierobežot spēļu zāles

Kovida zāles mazāk iedarbīgas pret omikronu

Daļa medikamentu Covid-19 ārstēšanai nav efektīvi pret vīrusa omikrona paveidu

Covid-19 vīrusa omikrona paveids ir ne vien ievērojami lipīgāks par visiem iepriekšējiem  variantiem, bet arī atšķirīgi reaģē uz medikamentiem. Pierādīts, ka daži no medikamentiem, kas apstiprināti Covid-19 ārstēšanai, nav efektīvi pret omikronu. Savukārt no tiem, kas ir efektīvi, ne visi Latvijā ir iepirkti. Specifiskā ārstēšana ir ļoti nozīmīga tiem cilvēkiem, kuriem novājinātas imunitātes dēļ neizveidojas aizsardzība pret Covid-19. Tāpēc ārsti aicina vakcinēties visu pārējo sabiedrību, lai samazinātu iespēju nodot vīrusu tiem, kam tas var būt nāvējošs.

Cik lielā mērā omikrons noslogos slimnīcas, joprojām nav precīzi atbildams jautājums. Balstoties uz citu valstu pieredzi, kur omikrons ienāca agrāk, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests gatavojas ievērojamam izsaukumu skaita pieaugumam, skaidro NMPD vadītāja Liene Cipule:

"Ja rudens periodā tie bija 250 izsaukumi dienā, ko mēs veicām tieši pie Covid-19 pacientiem, pašlaik mēs gatavojamies apmēram 500 izsaukumiem dienā tai pīķī, kas varētu būt apmēram februāra pirmajā pusē, februāra vidū."

Sākotnējās prognozes rāda, ka omikrons vislielāko slodzi varētu radīt tieši ģimenes ārstiem. Taču joprojām par īpaši apdraudētiem tiek uzskatīti nevakcinētie cilvēki ar hroniskām saslimšanām, tajā skaitā ar lieko svaru, kā arī gados veci cilvēki. Omikrons varētu saasināt jau esošās kaites. Slimnīcu mediķi pauž raizes par pacientiem ar izmainīto imunitāti, kuriem pat pēc balstvakcinācijas neizveidojas aizsardzība pret Covid-19. Stradiņa slimnīcas pulmonoloģe Zaiga Kravale stāsta: "Mēs zinām diemžēl arī to, ka labi zināmais antivielu kokteilis, kas iepriekš varēja šos cilvēkus glābt, pret šo jauno vīrusu pagaidām īsti nestrādā. Tā ka šie cilvēki šobrīd ir ļoti bezpalīdzīgā stāvoklī, un sabiedrība kopumā ir atbildīga par to, lai pēc iespējas mazinātu šo kopējo saslimstības līmeni."

Pašlaik lietošanai Eiropas Savienībā reģistrēti seši medikamenti Covid-19 ārstēšanai. Vairāki ir reģistrācijas procesā, bet par vēl septiņiem Eiropas zāļu aģentūra sniegusi padomu par lietošanu Covid-19 ārstēšanā. To skaitā arī tādi medikamenti, kas iepriekš lietoti citu saslimšanu ārstēšanai. Par to, ka omikrona gadījumā dažas zāles vairs nesniedz gaidīto efektu, kāds tas bijis citu Covid-19 paveidu ārstēšanā, ziņas saņēmusi arī Valsts zāļu aģentūra. Tās pārstāve Iveta Eglīte norāda:

"Zāļu valsts aģentūra un Eiropas Zāļu aģentūra ir informētas, ka lielākā daļa monoklonālo antivielu, kas līdz šim ir reģistrētas, neuzrāda aktivitāti pret omikrona paveidu.

Vienīgās monoklonālās antivielas, kas uzrāda aktivitāti pret omikrona paveidu, par ko liecina arī reģistrācijas laikā iesniegtie dati, izvērtētie dati, ir Sotrovimabs, kas reģistrēts Latvijā un visur citur Eiropā ar nosaukumu Xevudy."

Taču tieši šīs monoklonālās antivielas Latvijā nav iepirktas. Stradiņa slimnīcas ārste norāda, ka līdz brīdim, kad parādījās omikrons, tās nebija nepieciešamas, jo bija citas līdzīgas. Tā sauktais antivielu kokteilis tiek dots ārkārtīgi retos gadījumos, specifiskai pacientu grupai. Zāļu valsts aģentūra norāda, ka zinātniskajā literatūrā publicētie dati norāda pretvīrusu līdzekļu – remdesivira un molnupiravīra efektivitāti pret omikronu, un šie medikamenti Latvijas mediķiem ir pieejami.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti