Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Būs Eiropas ceļošanas sertifikāts

Cilvēki izsaka vēlmi vakcinēties

Daļa cilvēku gatavi potēties ar «AstraZeneca» vakcīnu pret Covid-19, neskatoties uz tās lietošanas apturēšanu

Uzreiz pēc ziņām, ka piesardzības dēļ tiek ieturēta pauze vakcinācijā ar “AstraZeneca” ražoto vakcīnu pret Covid-19, sociālo tīklu vietnēs parādījās vairāki aicinājumi atļaut ar šo vakcīnu potēties uz paša risku. Tomēr nozares speciālisti iesaka nogaidīt līdz Eiropas Zāļu aģentūras slēdziena saņemšanai, pat ja daudzas valstis joprojām turpina izmantot šo vakcīnu. Šo vakcīnu iesaka turpināt lietot arī Pasaules Veselības organizācija, norādot, ka ieguvumi ir lielāki par riskiem. Lai arī daļa speciālisti pauduši viedokli, ka sabiedrībā būs grūti atgriezt uzticību šī ražotāja vakcīnai, daļa cilvēku gatavi ar to potēties.

Vēl pirms Latvijas ekspertu lēmuma uz laiku apturēt vakcināciju ar “AstraZeneca” ražoto vakcīnu, ģimenes ārsti novēroja, ka seniori reaģējuši uz citu valstu lēmumiem un paši sākuši atcelt vakcinācijas pierakstu. Mikroblogošanas vietnē “Twitter” uz šīm ziņām savukārt uzreiz reaģēja virkne cilvēku, kas izteica vēlmi kaut tūlīt doties uz vakcinācijas kabinetu un saņemt vakcīnu, no kuras citi atteikušies. 

“Es būtu ar mieru vakcinēties rīt ar “AstraZeneca”, ja būtu iespēja,” rakstīja žurnāliste Sanita Jemberga.

Savukārt biologs Vilnis Skuja priecājas, ka pats paspējis saņemt “AstraZeneca” vakcīnu un rakstīja: “Tagad ir brīdis, kad vajadzētu ar “AstraZeneca” vakcinēt pēc principa “on your own risk” jeb uz paša risku, neskatoties uz vecuma, slimuma un tamlīdzīgiem kritērijiem, lai process iet uz priekšu.”

Fiziķis Vjačeslavs Kaščejevs piebilda, ka vakcinēties būtu gatavs katrā laikā. Arī uzņēmējs Normunds Bergs norādīja, ka gatavs “AstraZeneca” vakcīnai “bez mazākās šaubu ēnas. Šodien.”

Līdzīgu viedokļu netrūkst, cilvēki ierakstos norādīja, ka gatavi braukt tūlīt. Arī pret parakstu, ka gatavi uzņemties un parakstīties par pašrisku. Tikmēr Veselības ministrijā skaidroja – kamēr spēkā ir rekomendācija Latvijā nevakcinēt ar “AstraZeneca” vakcīnu, tikmēr ar šo vakcīnu līdz Eiropas Zāļu aģentūras atzinuma saņemšanai nepotēs, pat ja Latvijā nav novēroti līdzīgi gadījumi, kuru dēļ vairākas valstis sākušas izmeklēšanu.

Imunizācijas valsts padomes vadītāja Dace Zavadska pauda savu viedokli par pašreizējo situāciju: “Es uzskatu, ka pats augstākais ir drošība. (..) Pat ja tas ir visteorētiskākais cēloņsaistības iemesls, drošības dēļ mēs varam pāris dienas, nedēļu vai divas iepauzēt, tieši tā tas ir nosaukts lielākajā daļā valstu – iepauzēšana.”

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska norādīja, ka arī pēc vakcīnas lietošanai labvēlīga lēmuma atgūt pacientu uzticēšanos konkrētajai vakcīnai būs grūti.

“Pie šīs neuzticības konkrētajai vakcīnai vajadzētu prioritārās grupas, kas ir noteiktas no vakcinācijas centra, saīsināt, ļaut potēties arī visiem, kam ir hroniskās slimības un arī 60 plus, nevis ierobežot ar 70 plus. Es domāju, ka nav pareiza pieeja,” pauda Kozlovska.

Tikmēr Vakcinācijas projekta birojā atzīmēja – vismaz pagaidām nav arī pamata vērt vaļā rindu nākamajai prioritārajai grupai brīdī, kad atkal varētu atļaut “AstraZeneca” vakcīnas lietošanu. Jo,  pat ja daļa senioru izteikusi vēlmi nogaidīt vakcinēties ar  šo vakcīnu, arī senioru vidū pieprasījums joprojām ir lielāks par pieejamo vakcīnu skaitu. 

“Neraugoties uz skepsi dažu iedzīvotāju acīs, jāatzīst, ka divreiz lielāks ir bijis pasūtījums pēc vakcīnām, nekā tās mūsu atvestās vakcīnu piegādes, kuras mēs gaidām katru nedēļu. (..) Līdz šim esam izjutuši, ka seniori ļoti vēlas vakcinēties un vakcīnu trūkums joprojām ir šinī grupā 70 plus. (..) Piemēram, šonedēļ mēs esam sagaidījuši četrkārt mazāk vakcīnu no “AstraZeneca” ražotāja, nekā bijām rēķinājuši iepriekš,” pauda Vakcinācijas projekta biroja komunikācijas koordinatore Ieva Stūre.

Vakcinācijas birojā arī norādīja – ja redzētu, ka seniori viedokli mainījuši un vakcīnu ir vairāk nekā senioru, kas to gatavi darīt, lēmumu atvērt nākamo prioritāro grupu – hroniskos slimniekus – varētu pieņemt vienas dienas laikā. 

KONTEKSTS:

Papildu piesardzības nolūkā Slimību profilakses un kontroles centrs, Imunizācijas valsts padome, Zāļu valsts aģentūra (ZVA) un Veselības inspekcija ir rekomendējušas Latvijā uz laiku apturēt vakcināciju ar “AstraZeneca” vakcīnu pret Covid-19.  

ZVA norādīja, ka lēmums pieņemts, balstoties uz ziņojumiem no atsevišķām Eiropas Savienības (ES) valstīm par trombembolijas un līdzīgiem gadījumiem, kas novēroti dažādos laika posmos pēc vakcīnas saņemšanas.  

Vienlaikus Veselības ministrijas atbildīgie dienesti uzsver, ka līdz šim nav datu par cēloņsaistību starp vakcināciju un nopietniem veselības traucējumiem.

Pēc lēmuma piesardzības nolūkā apturēt vakcinēšanu pret Covid-19 ar “AstraZeneca” vakcīnām atbildīgās amatpersonas aicina sagaidīt vispusīgu Eiropas Zāļu aģentūras izvērtējumu un nesteigties ar citu scenāriju izvērtēšanu. Pašreiz piegādātās vakcīnas turpinās uzglabāt, un amatpersonas cer, ka pēc visu gadījumu izvērtēšanas varēs atsākt vakcināciju ar tām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt