Panorāma

Kriminālvajāšana pret austrumu robežas būvnieku

Panorāma

Saeimas sēde klātienē vien pusotras stundas

Daļa bērnu netiek pie interešu izglītības

Daļa bērnu masveida testēšanas sistēmas nepilnību dēļ netiek uz pulciņiem un nodarbībām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Atbildīgajām ministrijām atkal jārisina problēmas, kas saistītas ar skolēnu masveida testēšanu. Pašlaik skolās sākusies otrā nedēļa, kad notiek siekalu analīžu paraugu nodošana. Bet haosa un problēmu šajā procesā netrūkst. Kārtība ir mainīta, testu atbildes turpmāk sūtīs skolām, nevis katram vecākam individuāli, un tāpēc daļa bērnu netiek ielaisti mākslas, mūzikas, sporta un citās profesionālās ievirzes skolās.

Desmitgadīgā Lauma kopš pirmās klases spēlē basketbolu. Par aizraušanos ar šo sporta veidu liecina arī viņas apģērbs. Meitene mācās Rīgas Ziepniekkalna sākumskolā, kurā skolēnu testēšanu nodrošina "MFD" laboratorija. Skolai tā pavēstījusi, ka uz 1. septembri nevienam bērnam koronavīrusa nav, bet vecākiem individuālas atbildes tā arī nesniegšot.

Līdz ar to Lauma uz skolu doties drīkst, bet basketbolu spēlēt ne.

Laumas tētis Uģis Sala Latvijas Televīzijas raidījumam "Panorāma" sacīja: "Šis laiks, kas ir pavadīts mājās, visiem ir ļoti grūts. Tāpēc bērni ir kā ķīlnieki. Jo grūti ir viņiem paskaidrot, ka te tu drīksti iet un viss ir kārtībā, bet tur tu nedrīksti iet, jo mēs nevaram dabūt kaut kādu papīru. Tad es saprotu, ka nav nekāda mehānisma, lai bērns tiktu. Jo bērni ļoti pārdzīvo. Viņi grib."

Spārdīt bumbu un izlikt sakrāto enerģiju sākumskolēni, kuri vakcinēties vēl nevar, bet sportot grib, var vienīgi tepat skolas teritorijā. Neapmierinātu vecāku netrūkst. Divu skolēnu mamma Ilze Janševica norādīja:

"Es esmu atļāvusi, tātad mana bērna personas dati ir nodoti un iesniegti, un es domāju, tas ir pilnīgi normāli – vēlēties, lai man tiek sniegta atbilde."

Arī mūzikas skolas ir vieta, kurā satiekas bērni no dažādām izglītības iestādēm, tāpēc nevakcinētajiem obligāti iekštelpās jāvalkā maska un ienākot jāuzrāda derīgs Covid-19 sertifikāts. Ja to nevar, neatkarīgi no apstākļiem bērns tālāk pa durvīm iekšā ielaists netiks.

Jāzepa Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolas direktore Ilze Strode skaidroja: "Ir svarīgi, ka mēs to testa rezultātu ieraugām. Nevis paļaujamies uz mutvārdu, kā saka, vecāks mums sola un stāsta, un mēs arī viņam ticam cilvēcīgi, bet atbildība ir mūsu pusē."

Skolas direktore pauda, ka vecāki mēdz viņai sūtīt vēstules, ko saņēmuši e-klasē, ar tekstu: skolā visi ir Covid-19 negatīvi vai ir tikai viens pozitīvs.

"Vecāki mums mēģina pārsūtīt šīs vēstules un teikt, ka, lūk, tas ir par mūsu skolu. Bet mūsu atbilde ir – mums vajag konkrēti par jūsu bērnu. Atvainojiet, lūdzu!" viņa norādīja.

Izglītības ministrija šodien kopā ar Veselības ministriju pārrunāja konkrēto situāciju un aicina interešu izglītībā ielaist bērnu, kas sagādājis zīmi no skolas. Jo citu variantu diemžēl neesot.

Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvis Jānis Aizpors skaidroja: "Datiem ir jābūt iekšā. To paredz noteikumi. (..) Nu tāda ir reālā situācija, tāpēc šodien vienojāmies, ka kā pārejas risinājums tas varētu būt, bet, protams, tas nevar būt mūžīgi un ilglaicīgi."

KONTEKSTS:

Nedēļu pirms 1. septembra pirmo reizi notika vēl nebijuša mēroga testēšana Latvijas skolās. Kopumā četras laboratorijas analizēja 200 000 cilvēku nodoto siekalu paraugu, un plānots, ka šāda testēšana mācību iestādēs gaidāma reizi nedēļā. Tomēr process nevedās raiti un bija aizķeršanās.

Testēšana notiek, jo valdība iecerējusi, ka šogad mācības varēs notikt klātienē, tomēr pret Covid-19 nevakcinētajiem vai vīrusu neizslimojušajiem pirmsskolas, vispārējās un profesionālās izglītības pedagogiem būs ik nedēļu jāveic valsts apmaksāti Covid-19 siekalu testi.

Tāpat testē tos skolu audzēkņus, kuri nav potējušies vai izslimojuši vīrusu. Testu rezultāti der mācībām klātienē un pulciņiem, bet ne izklaides pasākumu apmeklēšanai. Audzēkņi un izglītības iestāžu darbinieki ar Covid-19 vakcinācijas vai izslimošanas sertifikātu klasēs var darboties bez maskas, bet koplietošanas telpās maskas jāvelk visiem, sākot no 7 gadu vecuma.

Savukārt augstskolās klātienē var strādāt un mācīties tikai ar Covid-19 sertifikātu, taču pārejas periodā var uzrādīt par saviem līdzekļiem pēdējo 48 stundu laikā veiktu Covid-19 testu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti