Dakteri klauni palīdzēs bērniem atveseļoties

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Bērnu slimnīcā darbu uzsāk dakteri klauni. Projektā kopumā bija pieteikušies 80 mācīties gribētāju, bet pirmajā izlaidumā par klaunu terapijas speciālistiem kļuvuši 17 cilvēki. Trīs mēnešus ilgajā apmācību programmā dalībnieki apguva ievadu bērnu psiholoģijā, aktiermeistarības pamatus, plastiku, pantomīmu, darbu ar balsi, izgāja psiholoģiskos treniņus un speciālu apmācību medicīnas jomā Bērnu slimnīcas speciālistu vadībā.

Bērnu klīniskās universitātes saulainajā bibliotēkā 17 jaunajiem dakteriem klauniem pasniedz diplomus un simboliskos sarkanos degunus nelielā, bet skaļā izlaidumā. Absolventu skolotājs pieredzējušais medicīnas klaunu terapijas pārstāvis Sančo Gošens no Izraēlas secina, ka klauni-studenti Latvijā bijuši ļoti cītīgi un par rezultātu ir gandarīts:

„Strādāt ar Latvijas jaunajiem dakteriem klauniem bija burvīgi, ļoti aizkustinoši. Es jutu, ka viņi ir īpaši, labsirdīgi, atvērti un ar vēlmi mācīties, lai palīdzētu bērniem. Mēs visi vēlamies tikai vienu - apvienot māksliniekus ar medmāsām un ārstiem, lai palīdzētu slimajiem bērniem kļūt veseliem šeit, Rīgā.”

Košās krāsās tērpti, ar lielām kurpēm un cepurēm dakteri klauni turpmāk uz maiņām dežurēs Bērnu slimnīcā dažādās procedūrās, piesaistot bērnu uzmanību ar milzu sarkanajiem deguniem un jautro uzvedību, lai mazie pacienti aizmirstu par adatām un citiem ārstu instrumentiem. Jaunais dakteris klauns Georgijs ir medicīnas students un stāsta, ka projektā iemācījies daudz un par galveno mērķi nu uzskata bērnu iepriecināšanu pat vienkārši ar savu klātbūtni.

Savukārt māmiņa Rebeka stāsta, ka guvusi arī personīgo pieredzi ar ļoti saskumušiem bērniem brīžos, kad jāņem asinsanalīzes, tas arī mudinājis kļūt par dakteri klaunu: „Kaut vienkāršs dūriens pirkstiņā – dažkārt gadās, ka tas sagādā milzu raizes bērniem un vecākiem. Es iedomājos, ka varbūt varētu kādam atvieglot nākšanu pie daktera, tas būtu jauki…”

Savukārt paši slimnīcas ārsti un māsas iesākumā uz projektu raudzījās ar piesardzību un pat ar nelielu skepsi, atzina profesore Dace Gardovska. Taču nu iespaids ir mainījies, un arī pieredzējusī ārste gatava kādreiz sarkano degunu uzlikt. Gardovska arī norāda, ka klauni dakteri iespējams nepieciešami visās Latvijas slimnīcās.

„Sākumā es domāja, ka slimnīca ir ļoti nopietna vieta. Te ir ārsti, māsas, satraukti vecāki un bērni, kuriem smaids parādās tikai varbūt izrakstoties. Un tad ienāk kaut kāds cilvēks ar sarkanu degumu un veic kādas aktivitātes, varbūt tas varētu traucēt... Bet Izraēlas kolēģu lekcijas un tas, ko redzējām, kā klauni strādā, man parādīja cik lielas iespējas ir padarīt dzīvi krāsaināku, jo bērniem ir bailes no manipulācijām.''

Līdz mēneša beigām jaunie dakteri klauni dosies pie mazajiem pacientiem kopīgi ar pieredzējušiem profesionāļiem no Izraēlas, bet jau no 1.jūlija uzsāks patstāvīgu darbu slimnīcā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti