Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Nometne bērniem ar īpašām vajadzībām

Dagdas novadā rīko nometni Latvijas un Lietuvas bērniem ar īpašām vajadzībām

Dagdas novada Aleksandrovas internātpamatskolas mācībspēki kopā ar Lietuvas Visaginas ģimnāziju kopīgi organizē nometnes bērniem ar īpašām vajadzībām. Jau notikušas divas nometnes, arī bērniem ar smagām diagnozēm.

Skolotāji uzskata, ka šādas nometnes ir svarīgas. Tā, piemēram, pilsētas bērni Latgalē apguvuši arī lauku darbu iemaņas.      

Mēs esam pirmie, kuri uzdrošinājās – uzsver Latvijas un Lietuvas sadraudzības projekta “Interreg” vadītāji un dalībnieki. 16 bērni no Latgales un Visaginas pilsētas šomēnes 10 dienas pavada Dagdas novada Aleksandrovas internātpamatskolā. Šī ir jau otrā projekta nometne, kas veltīta bērniem ar dažādas pakāpes attīstības traucējumiem.

Šāda veida vasaras nometņu abās valstīs trūkst - darbs ar bērniem ar īpašām vajadzībām prasa lielu atbildību, finansējumu, gan citādāku pieeju, nodrošinot programmā biežu aktivitāšu maiņu.

Nometnes “Radīsim pašu rokām” vadītāja Tatjana Kromāne stāstīja, ka nometnes bērni nevar ilgstoši strādāt vai nodarboties ar kaut ko citu. “Līdz ar to mēs, organizējot, plānojot dienu, mēģinājām arī saplānot tā, lai būtu gan fiziskas aktivitātes, gan klusākas, mierīgākas aktivitātes. Grūti uzdrošināties organizēt uz 10 dienām, lai bērns pavadītu laiku kaut kur citur, nevis mājās,” atzina Kromāne.

Lietuvas grupas no Visaginas pilsētas koordinatore Vilma Balčiūniene savukārt pastāstīja, ka “nometnes ir, bet tās ir vairāk maksas nometnes”.

“Un vēl mums vairākas nometnes organizē dažādi fondi.  Bet tādu aktīvu nometņu, kāda ir šī, neesmu dzirdējusi, ka būtu daudz,” piebilda Balčiūniene.

Nometnē strādā 18 abu valstu pedagogi, un tās mērķis ir veicināt īpašo bērnu integrāciju starptautiskā vidē, mazināt sociālo atstumtību un attīstīt jaunradi. Tā kā lielākā daļa bērnu nāk no pilsētām, uzmanība veltīta arī lauku darbu iemaņu apgūšanai.

“Šoreiz mēs mācījāmies strādāt siltumnīcā. Ne tādā ziņā, ka tur stādīt, bet mēs vācam tomātus, mēs strādājam dārzā vācām sīpolus, mācījāmies to pareizi apstrādāt, sagatavot ziemai,” stāstīja Tatjana Kromāne.

“Šī pieredze ir ļoti svarīga bērniem, jo viņi pirmo reizi aizbrauca projām no mājām. Un dzīvoja bez vecākiem. Mēs priecājamies, ka viņi tika galā, kļuva patstāvīgāki. To bija ļoti interesanti vērot, daži bērni pilnībā atvērās,” piebilda Vilma Balčiūniene.

Nometnes kulminācija ir talantu šovs, kur izcelts nometnes laikā paveiktais: notiek cepuru parāde, bērni sagatavojuši dziesmu un deju priekšnesumus, pašu rokām veidotie radošie darbi izvietoti izstādē. Pedagogi ir pārliecināti, ka tieši bērnu izaugsme, mirdzošās acis un pateicība ir pierādījums tam, ka šāda veida nometnēm jānotiek daudz biežāk.

“Mēs šeit priecājamies, braucam ekskursijās. Te var iepazīties ar citiem, atrast draugus,” stāstīja nometnes dalībnieks no Krāslavas novada Artūrs.

“Dienas paiet ātri. Visi šeit spēlējas, ir ļoti interesanti,” atzina nometnes dalībnieks no Visaginas pilsētas Daņila.

Projekts noslēgsies 2019. gada februāra beigās un līdz tam paredzētas arī daudzas citas aktivitātes. Piemēram, jau rudenī ir ideja piedalīties sadraudzības braucienā uz sporta sacensībām un teatralizētu uzvedumu izveidi Lietuvā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti