Mēs visi esam kā vienspārnaini eņģeļi, un, tikai palīdzot cits citam, mēs varam lidot – šāds moto raksturo invalīdu biedrību „Nema” Dagdā. Tā darbojas vairāk nekā 20 gadus, atbalstot cilvēkiem ar invaliditāti un garīgās attīstības traucējumiem, un ir vienīgā tāda veida iestāde Dagdā. Jau no pirmās dienas biedrību „Nema” vada Mārīte Zariņa, kuru līdzcilvēki dēvē par labo gariņu.
“Pati biju ļoti sasirgusi, pati biju ļoti tādā smagā depresijā. Sociālais dienests uzskatīja par labu esam mani aizsūtīt uz semināru. Un tad mums bija tā semināra rezultātā piedāvājums organizēt biedrību. Es biju pārsteigta, ka toreiz sanāca tāds liels pulks cilvēku, un viņi visi teica – jā, mēs gribam kaut kur sevi apliecināt, kaut ko darīt un būt sabiedrības noderīga daļa,” stāsta invalīdu biedrības „Nema” vadītāja Zariņa.
Laika gaitā biedrības apmeklētāju skaits audzis, tādēļ radusies ideja paplašināt palīdzības pakalpojumu klāstu. Tika uzrakstīts projekts Eiropas atbalsta programmā, kā rezultātā biedrība iegādājās elektrisko plīti, traukus un nepieciešamo inventāru ēdiena gatavošanai.
“Mums uzreiz bija iespēja projekta ietvaros īstenot papildpasākumus. Tāda kā zupas virtuve atvērās, degustācija. Tad arī mums ir meistarklase, kurā mēs apgūstam gan rokdarbu prasmes, un notiek šīs veselību veicinošās nodarbības. Un tas nozīmē, ka cilvēki var nākt, ne tikai cilvēki ar invaliditāti, bet arī tie, kam ir trūcīgais statuss, maznodrošinātie,” stāsta Zariņa.
Pašlaik biedrībā trūcīgajām personām piedāvā zupas virtuvi vienu reizi nedēļā, pagatavojot 15 porcijas. Tās gatavo brīvprātīgā darba veicēja Janīna Grabovska. Viņa labprāt dalās ar savām zināšanām un iemāca pagatavot kaut ko jaunu citiem.
“Nav tā, ka vieni un tie paši, bet kaut kā mainās viņi. Atnāk tādi cilvēki, atnāk tādi. Tas ir vispār ļoti labi, jo cilvēki arī var parunāt kaut ko, ne tā, ka tu viens pats mājās sēdētu. Tu atnāc, ar cilvēkiem izrunājies, kā saka, ap sirdi tev grūtāk, bet tu, piemēram, izrunājies, un kļūst vieglāk, sirds jautrāka,” saka Grabovska.
Katram biedrībā „Nema” sastaptajam ir savs rūpju pilnais stāsts par to, kādēļ viņš sācis apmeklēt šo vietu. Biedrībā apskatāmas kopā radītās sedziņas, origami un daudzi citi darbiņi.
“Tāds notikums notika – sieva salauza gūžu, nācās lūgt ratiņkrēslu. Paldies šai organizācijai. Tā arī šeit iepazināmies. Pusotru gadu jau kā apmeklēju šo vietu. Ir vieglāk,” stāsta Dagdas iedzīvotājs Fjodors.
“No pagājušā gada 1.augusta es sāku staigāt uz biedrību. Tā es šeit atnācu, tā es arī paliku, un tā arī es nāku un nākšu, kamēr būs spēks. Pirmkārt, es ļoti daudz jaunu iemācos. To, ko es agrāk nezināju. Kaut vai tos pašus bumbuļus. Es taču agrāk tos netaisīju, bet šeit iemācījos, paskatījos,” saka Vecdomes iedzīvotāja Spodra.
“Gāju pa ceļu un domāju par to, cik man ir vienmuļa dzīve, esmu pensionāre. Domāju – paskatīšos, dažādībai. Vienkārši mani tas ieinteresēja. Un, lūk, šodien atnācu. Esmu ļoti apmierināta, ar cilvēkiem kontaktējos, iepazīstos,” priecājas Dagdas iedzīvotāja Faina.
Pašlaik biedrībā gatavojas diviem lielākajiem gaidāmajiem svētkiem. 1.oktobrī biedrībā svinēs veco ļaužu dienu, bet jau novembrī kopā tiks svinēta valsts 100. dzimšanas diena.