Panorāma

Veidos reģistru "sistēmas bērnu" viesprogrammām

Panorāma

Aizvien nav specializēto audžuģimeņu

Ierobežo bezmaksas plastmasas maisiņu patēriņu

Dabas draugi plastmasas maisiņu ierobežošanu sauc par nelietderīgu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Jau no otrdienas, 1. janvāra, veikalos jāmaksā būs ne vien par izmērā lielajiem iepirkumu maisiem, bet arī caurspīdīgajiem maisiņiem. Bez maksas turpmāk drīkst izmantot vien pašus plānākos maisiņus tādu produktu iepakošanai kā, piemēram, gaļa, cepumi, rozīnes un rieksti. Tomēr dabas draugi šīs izmaiņas sauc par nekam nederīgām.

Plastmasas maisiņi, kuros ikdienā liekam augļus un dārzeņus, dabā nesadalās. Lai ierobežotu maisiņu patēriņu, no janvāra arī par atsevišķiem caurspīdīgajiem maisiņiem jāpiemaksā.

Kā skaidro lielveikali, bez maksas aizvien piedāvās īpaši plānos, caurspīdīgos maisiņus, kuru svars nepārsniedz likumā noteikto. Piemēram, lielveikala tīklā “Rimi” visi caurspīdīgie maisiņi ir tādi. Tikmēr “Maximā” stāsta, bez maksas maisiņos varēs likt augļus un dārzeņus, konfektes. No citām vietām tos vienkārši aizvāc.

"Viņi vairs nebūs pieejami apģērbu nodaļā, kur viņi līdz šim bija, lai cilvēks varētu savu apģērbu ielikt iekšā. Maisiņi vairs nebūs pieejami pie tradicionālajām kasēm un pašapkalpošanās kasēm. Viņi būs pieejami vien darbiniekiem un arī higiēnas nolūkos, piemēram, ja kāda prece ir izbirusi vai izlijusi," teica SIA "Maxima Latvija" pārstāve Liene Dupate - Ugule.

Par to, ka veikali centīsies dzīvot viedo draudzīgāk, šaubas pauž biedrības “Homo Ecos” direktors Artūrs Jansons. Viņaprāt, likums problēmu nerisina. "Tirgotājiem ir iespējams apiet šos likuma grozījumus un vienkārši nomainīt tos nedaudz smagākos maisiņus pret ultra vieglajiem, un turpināt līdzšinējo praksi. Ja mēs vērojam cilvēku paradumus, tad ļoti bieži cilvēki lieto šos maisiņus pat, ja viņus nevajadzētu lietot. Piemēram, pērkot vienu banānu vai pērkot trīs ābolus. Nu viņus var paņemt arī bez tā maisiņa," uzsvēra Jansons.

Tikmēr Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāve Rudīte Vesere norāda: "Tikai un vienīgi viņi var būt bez maksas pārtikas veikalos, kur paredzēts ielikt tos produktus, kurus, teiksim, nepieciešams aizsargāt no higiēnas vai citiem apsvērumiem, lai var šo preci aiznest uz mājām".

Tas attiecas, piemēram, uz svaigu gaļu, riekstiem un rozīnēm, cepumiem. Tomēr, ņemot vērā, ka atteikšanās no plastmasas maisiem ilgs kopumā septiņus gadus, Jansons no “Homo Ecos” šādu atbildi sauc par koķetēšanu ar tirgoņiem. Maisi būs vieglāki un neizturīgāki un tas likšot cilvēkiem tos sagrābties vēl lielākā daudzumā.

"Gadījumā, ja šis te mazais, ultra vieglais maisiņš neturēs preces svaru, viņš vienkārši paņems divus maisiņus, nevis atteiksies no maisiņa principiāli," pauda Jansons.

Maisiņus, par kuriem noteikti būtu jāmaksā, vides draugi ievērojuši arī tirgū. Kas tur kontrolēs šo maisiņu izsniegšanu pret naudu? Baidos, ka neviens, piebilst Jansons.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti