Dabas aizsardzības pārvaldes ģenerāldirektora amatā iecelts Andrejs Svilāns

Dabas aizsardzības pārvaldi (DAP) no 1. novembra vadīs līdzšinējais Nacionālā botāniskā dārza direktors Andrejs Svilāns. Šis amats kļuva vakants šā gada jūlijā, kad pēc domstarpībām ar vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Juri Pūci ("Attīstībai/Par!") to atstāja Juris Jātnieks.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce
00:00 / 00:39
Lejuplādēt
Pūce stāstīja, ka Svilāna kandidatūru izraudzījies pēc konsultācijām ar ministrijas kolēģiem. Ministrs augstu vērtējot Svilāna lielo pieredzi dabas aizsardzības un vides izglītības jautājumos, kā arī spēju uzlabot Nacionālā botāniskā dārza darbu. Jaunajā amatā no Svilāna tikšot gaidīts reformu piedāvājums, kā efektivizēt ministrijas pārziņā esošo dabas aizsardzības un vides izglītības institūciju darbu.

 

Kā viena no iespējām tiek pieļauta arī Nacionālā botāniskā dārza un Dabas muzeja pievienošana DAP.

"Dabas aizsardzības pārvaldei priekšā ir nozīmīgi izaicinājumi. No jaunā vadītāja es gribētu sagaidīt reformu piedāvājumu, kā iestādi padarīt efektīvāku, raugoties uz to, ka DAP tuvākajos gados ir milzīga atbildība. Es uzskatu, ka mums ir jāatrod labākais veids, kā pārvaldīt divas lielās dabas aizsardzības funkcijas: viena ir faktiskā aizsargājamo teritoriju uzraudzība un apsaimniekošana, otra – administratīvā pārraudzība, inspektori un dažādi saskaņojumi, kas viņiem ir jāveic. Šīs funkcijas pašlaik pārvaldē nav visefektīvāk pārvaldītas, ir pārklāšanās, un jau tā ierobežotos resursus mēs tērējam neracionāli. Mans aicinājums ir jaunajam vadītājam piedāvāt redzējumu, kā turpmāk iet uz priekšu. Iespējams, paraudzīties uz ministriju kopumā, uz mūsu pārraudzības iestādēm, kas strādā dabas aizsardzības un vides izglītības jomā. Varbūt var atrast kādu lielāku pārmaiņu piedāvājumu nākotnē," norādīja Pūce. 

Uz jautājumu, vai viens no pārmaiņu piedāvājumiem varētu būt arī Svilāna līdz šim vadītā Nacionālā botāniskā dārza pievienošana DAP, Pūce atbildēja: "Tas ir viens no apsveramajiem jautājumiem, līdzīgi kā Dabas muzejs. Faktiski mums ir vairākas iestādes – gan Nacionālais botāniskais dārzs, gan Dabas muzejs, gan Dabas aizsardzības pārvalde, kas strādā vides izglītības jomā un strādā ļoti labi.

Bet skaidrs, ka, apvienojot resursus un pieejas, varētu būt arī labāki rezultāti.

Bet es, protams, neesmu tik liels eksperts, lai varētu pateikt, ka tā tiešām būs. Tāpēc es arī gribētu iestādes vadītāja redzējumu, kuram ir bijusi arī ilgstoša pieredze Nacionālajā botāniskajā dārzā, vai viņš redz tādu piedāvājumu un ja jā, tad – kā tas notiks. Es, protams, esmu par to, lai ir augstāka efektivitāte un labāki darba rezultāti."

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) informācija liecina, ka līdz šim Svilāns bijis Nacionālā botāniskā dārza direktors un VARAM Dabas aizsardzības departamenta direktora vietnieks. Kā būtiskāku prioritāti jaunajā amatā Svilāns uzsvēris sabiedrības izpratnes veicināšanu par dabas aizsardzības un dabas vērtību saglabāšanas nepieciešamību. Tikpat svarīga esot ekonomisko un dabas aizsardzības interešu sabalansēšana, konstruktīva dialoga veicināšana starp iesaistītajām pusēm un kompromisu risinājumu atrašana.

Svilāns ieguvis augstāko izglītību dabas zinātņu jomā - Latvijas Universitātes (LU) Bioloģijas fakultātē, studējis doktorantūrā Daugavpils Universitātē, papildinājis zināšanas Humbolta Universitātē Berlīnē un Reinas Fridriha Vilhelma Universitāte Bonnā. LU programmas "Praktiskā pedagoģija darba vidē balstītu mācību īstenošanai" ietvaros ieguvis tiesības veikt pedagoģisko darbību. Svilāns esot vairāku desmitu zinātnisku un populārzinātnisku publikāciju autors vai līdzautors par dabas un dārzkopības tēmām.

KONTEKSTS:

VARAM šā gada jūlija pirmajā pusē informēja, ka ministrs Pūce un tā brīža DAP ģenerāldirektors Jātnieks vienojušies par darba attiecību pārtraukšanu no 15. jūlija, vēstīja LETA. Jātnieks vēlāk skaidroja, ka nav varējis pieņemt ministra Pūces amata maiņas jeb "rotācijas" piedāvājumu, tāpēc parakstījis abpusēju vienošanos par amata atstāšanu šī gada 15.jūlijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt