Dabas aizsardzības pārvalde cer atgūt 17 000 eiro, uz kuru pazaudēšanu norādīja VK

Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) plāno atgūt pazaudētos 17 000 eiro, atsākot nomas maksas indeksāciju līgumā, kuru vērtēja Valsts kontrole, informēja DAP sabiedrisko attiecību speciāliste Maija Rēna.

DAP 2013. gadā noslēdza nomas līgumu par derīgo izrakteņu ieguvi līdz 2017. gadam, nomas maksas noteikšanai par pamatu ņemot konkrētās zemes vienības kadastra vērtību. Nomas maksai nav piemērojama tirgus vērtība, jo to neparedz spēkā esošie normatīvie akti, kā arī abas puses savstarpēji nav panākušas vienošanos par 2018. gadā noteiktās tirgus nomas piemērošanu kā nomas maksu. 

Atbilstoši normatīvajiem aktiem DAP un nomnieks savstarpēji vienojās, sākot ar 2015. gada 1. janvāri, šim nomas līgumam katru gadu vienpusēji indeksēt nomas maksu ar nosacījumu, ka maksas pieaugums katrā indeksācijas reizē nepārsniedz 20%, līdz nomas maksa sasniedz zemesgabala tirgus novērtējumā minēto zemes nomas maksu, ko savukārt nosaka sertificēts vērtētājs.

2017. gadā starp DAP un nomnieku tika noslēgta vienošanās par šī līguma termiņa pagarināšanu uz 5 gadiem. Līguma termiņa pagarināšana tika saskaņota ar atbildīgo ministriju. Uz līguma termiņa pagarināšanas brīdi joprojām bija spēkā normatīvajos aktos paredzētais noteikums, ka līgumiem, kas noslēgti līdz 2014. gada 20. maijam, nomas maksa ir indeksējama katru gadu, līdz tiks sasniegts zemesgabala tirgus maksas novērtējums. 

2017. gada rudenī tika saņemts zemesgabala nomas maksas tirgus novērtējums, kas veidoja 6618,07 eiro gadā (bez PVN).

Paļaujoties uz sertificēta eksperta 2017. gada tirgus novērtējumu un ievērojot to, ka indeksācijas rezultātā tirgus novērtējums jau bija sasniegts, DAP un nomnieks pagarināja 2013. gada nomas līguma termiņu un noteica šo nomas maksu kā galīgo līguma summu, nevis turpināja nomas maksas indeksāciju. 

2018. gadā nekustamā īpašuma vērtētāju sertificēšanas un uzraudzības institūcija – biedrība “Latvijas Īpašumu vērtētāju asociācija” – secināja, ka

sertificētais vērtētājs ir pieļāvis būtiskas kļūdas un neprecizitātes, kā rezultātā noteiktā nekustamā īpašuma “Gneiss” tirgus nomas maksa 6618,07 eiro gadā nav pamatota.

2019. gada februārī DAP saņēma jaunu zemes nomas tirgus novērtējumu, kas noteica, ka zemesgabala tirgus nomas maksa ir 1,50 eiro apmērā par katru iegūtu dolomīta kubikmetru, bet tā nedrīkst būt mazāka par 6% no zemes kadastrālās vērtības jeb 4380 eiro (bez PVN).

Balstoties uz saņemto novērtējumu, DAP 2019. gadā kļūdaini veica nomas maksas pārrēķinu, nosakot, ka nomas maksa ir 4380,00 eiro (bez PVN). 

DAP atzīst, ka no brīža, kad 2017. gadā noteiktā tirgus nomas maksa tika atzīta par nepamatotu, bija jāturpina nomas maksas indeksācija, līdz tā sasniegtu 2019. gadā noteikto nomas maksas tirgus novērtējumu. Tāpēc DAP šobrīd jau veic pārrunas ar nomnieku, lai kopš 2017. gada tiktu atsākta nomas maksas indeksācija, kā rezultātā par 2018. un 2019. gadu būtu papildus iegūstama nomas maksa aptuveni 17 tūkstošu eiro apmērā.

KONTEKSTS:

Valsts kontrole vērsīsies prokuratūrā par revīzijās atklātajiem pārkāpumiem DAP. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas 2019. gada pārskatā konstatēti pārkāpumi saistībā ar zemesgabalu nomas maksas noteikšanu derīgo izrakteņu ieguvei,

negūstot valstij piekritīgus ieņēmumus 2019. gadā - 273 463 eiro apmērā un 2018. gadā - 154 785 eiro apmērā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti