Dienas ziņas

Salas novada Ošānos cer uz baltā stārķa atgriešanos

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Sākas sarakstu iesniegšana pašvaldību vēlēšanām

CVK: ST lēmumi novadu reformas lietās varētu mainīt pašvaldību vēlēšanu norises laiku atsevišķos apgabalos

Bauskā, Rēzeknē, Ventspilī, Saulkrastos, Tukumā un citos novados trešdien jau iesniegti pirmie deputātu kandidātu saraksti jūnijā gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām. Gada svarīgākais politiskais notikums strauji tuvojas, un pašvaldību vēlēšanas notiks 41 vēlēšanu apgabalā – jaunizveidojamos novados un sešās valstspilsētās, izņemot Rīgu. Vienlaikus Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) pārstāvji apzinās, ka atsevišķās vietvarās vēlēšanu norise varētu tikt atlikta uz vēlāku laiku atkarībā no Satversmes tiesas lēmumiem administratīvi teritoriālās reformas lietās. 

ĪSUMĀ: 

  • Pašvaldību vēlēšanas norisināsies 5. jūnijā sešās valstspilsētās un 35 novados, jāievēl 683 deputāti. 
  • Pirmajā dienā pieteikti 13 kandidātu saraksti pašvaldību vēlēšanās. Kandidātu sarakstus var iesniegt līdz 6. aprīlim. 
  • Šogad pirmo reizi vēlētājiem, kas atrodas ārzemēs, būs iespējams pieteikties balsošanai pa pastu.
  • Pašvaldību vēlēšanu norisi vēl varētu ietekmēt Satversmes tiesas nolēmumi atlikušajās novadu reformas lietās. 
  • Jau 5. februārī sākās priekšvēlēšanu aģitācijas periods, un šajā laikā jāievēro vairāki aģitācijas ierobežojumi.

5. jūnija pašvaldību vēlēšanās sešās valstspilsētās un 35 novados kopumā būs jāievēl 683 deputāti, salīdzinājumam: pašvaldību vēlēšanās 2017. gadā – 1614 deputāti, ieskaitot 60 Rīgas domniekus. Savukārt Rīgas pašvaldībā vēlēšanas šogad nenotiks, jo dome tika ievēlēta ārkārtas vēlēšanās pērn, un tā turpinās strādāt līdz 2025. gada vēlēšanām.  

Centrālās vēlēšanu komisijas vadītāja Kristīne Bērziņa norādīja: "Šīs vēlēšanas atkal būs jāorganizē Covid-19 apstākļos. Mēs redzam, ka deputātu kandidāti pieprasījuši kandidātu sarakstu iesniegšanas lietojumprogrammu, šobrīd liela daļa sarakstu vēl nav sagatavoti iesniegšanai."

Sākusies kandidātu sarakstu iesniegšana 5. jūnija pašvaldību vēlēšanām
00:00 / 03:49
Lejuplādēt

Pašvaldību vēlēšanās vēlētāji varēs balsot jebkurā vēlēšanu iecirknī savā vēlēšanu apgabalā. Vēlētāju uzskaitei vēlēšanu iecirkņos pirmo reizi tiks lietots elektronisks tiešsaistes vēlētāju reģistrs. 

Šogad pirmo reizi vēlētāji, kuriem ir balsstiesības pašvaldības vēlēšanās, bet kuri vēlēšanu laikā uzturas ārvalstīs, varēs pieteikties balsošanai pa pastu no ārvalstīm. Pasta balsošanai būs jāpiesakās iepriekš – no 27. marta līdz 24. aprīlim, informēja CVK. Pieteikties varēs valsts pārvaldes pakalpojumu portālā “latvija.lv”, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes e-pakalpojumā, Latvijas vēstniecībās, CVK vai izmantojot oficiālo elektronisko adresi.

“Balsošanas materiālus nesūtīs pa pastu, bet elektroniski,” norādīja CVK priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa.

Pašvaldību vēlēšanu norisi vēl var ietekmēt Satversmes tiesas (ST) nolēmumi par vēl teju 20 novadu sūdzībām par administratīvi teritoriālo reformu.

Pagājušās nedēļas spriedums par Skultes pagasta saglabāšanu Limbažu novadā, nevis pievienošanu jaunveidojamam Saulkrastu novadam, vēlēšanu procesu šajās teritorijās neietekmē, jo lēmums bijis pirms kandidātu sarakstu iesniegšanas.

"Kas šajā gadījumā mums ļauj šajās divās pašvaldībās vēlēšanu sagatavošanas procesu neapturēt un turpināt. Savukārt, protams, ja sekos citi tiesas spriedumi par labu sūdzību iesniedzējiem, tad visdrīzāk, ar ļoti lielu ticamību, novados, kurus tas skars, vēlēšanu gatavošanās process būs jāaptur un Saeimai būs jānosaka jauns vēlēšanu datums tieši šajās konkrētajās pašvaldībās, uz ko attieksies Satversmes tiesas spriedumi, ar ko būs ietekmētas pašvaldību robežas," skaidroja Bērziņa.

Pirmajā dienā pieteikto kandidātu vidū no “Attīstībai” saraksta Bauskas novadā ir bijusī Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore Ināra Pētersone, Daugavpilī “Mūsu partija” startēs bez ilggadējā līdera Riharda Eigima un tās pirmais numurs būs tagadējais pilsētas mērs Igors Prelatovs. Savukārt Latvijas Zemnieku savienības pirmais kandidāts Jelgavas novadā būs tā ilggadējais mērs Ziedonis Caune.

Gaidāmās pašvaldību vēlēšanas būs nevienlīdzīgas gan vēlētājiem gan pašām partijām. Tā uzskata žurnāliste Ivonna Plaude, norādot uz Covid-19 pandēmijas laika ierobežojumiem. “Vairāk nekā 50% nav digitālo prasmju, tas, ko vērojam novados, – nav tehnoloģiju, nav interneta. (..) Vismaz 50% informācijas saņemšana šo vēlēšanu laikā būs ļoti sarežģīta, iespējas reklamēties un arī saņemt informāciju šogad būs nevienlīdzīgas,” norādīja Plaude.

KNAB atgādina – aģitācijas periods jau sācies

Tikmēr Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) atgādina, ka 5. februārī sākcies priekšvēlēšanu aģitācijas periods pirms pašvaldību vēlēšanām, un šajā laikā jāievēro vairāki aģitācijas ierobežojumi līdzvērtīgas kandidātu konkurences nodrošināšanai, norādīja KNAB Politisko organizāciju pārkāpumu izmeklēšanas nodaļas priekšnieka pienākumu izpildītāja Karīna Poļanska.

"Aizliegta gan pašvaldību, gan valsts institūciju finanšu līdzekļu izmantošana priekšvēlēšanu aģitācijai, kustamas un nekustamas mantas izmantošana, kā arī priekšvēlēšanu aģitācijai nevar izmantot darbiniekus un viņu darba laiku. Nav pieļaujama arī šo institūciju reklamēšana par samaksu 30 dienas pirms vēlēšanām, ja reklāma saturiski saistīta ar kādu no deputātu kandidātiem," skaidroja Poļanska.

Iedzīvotāji KNAB jau vairākkārt lūguši pārbaudīt pašvaldību publicitāti priekšvēlēšanu aģitācijas periodā.

"Pašvaldību iedzīvotāji vērš uzmanību uz to, ka pašvaldība, iespējams, izmanto administratīvos resursus. Visizplatītākais ir tas, ka pašvaldības informatīvajos materiālos par padarīto vai plāniem veido video rullīšus, ko liek sociālajos tīklos. Iedzīvotāji saskata, ka pašvaldība ir pārcentusies un informāciju sniedz tieši pašvaldības vadītājs, kas vērtējams kā administratīvo resursu izmantošana,” atzīmēja KNAB pārstāve.

KNAB pieprasījis attiecīgajām pašvaldībām sniegt skaidrojumus un pēc to saņemšanas lems par turpmāko rīcību. Iespējamais administratīvais sods ir brīdinājums vai naudas sods līdz 700 eiro, kā arī jāatlīdzina nodarītie zaudējumi.

KONTEKSTS:

Deputātu kandidātu sarakstu iesniegšana notiek no 17. marta līdz 6. aprīlim. Kandidātu saraksti jāiesniedz 41 vēlēšanu apgabala pašvaldību vēlēšanu komisijā. 

Šā gada pašvaldību vēlēšanas notiks jaunajās administratīvajās teritorijās, un pēc vēlēšanām Latvijā būs 42 pašvaldības līdzšinējo 119 vietā. Rīgas pašvaldībā dome 60 deputātu sastāvā tika ievēlēta ārkārtas vēlēšanās pērn.

Deputātu kandidātu sarakstus pašvaldību vēlēšanām var iesniegt reģistrētas politiskās partijas  vai partiju apvienības. Atšķirībā no iepriekšējām pašvaldību vēlēšanām šogad vēlēšanu zīmēs tiks drukāts kandidātu saraksta numurs, kuru noteiks izlozē. 

Vēlēšanu iecirkņu darba laiks pašvaldību vēlēšanu dienā, 5. jūnijā, būs no pulksten 7.00 līdz 20.00. Vēlētāji varēs izmantot arī iespēju nobalsot trīs dienas iepriekš:

  • pirmdien, 31. maijā, no plkst. 16.00 līdz 20.00;
  • ceturtdien, 3. jūnijā, no plkst. 9.00 līdz  16.00;
  • piektdien, 4. jūnijā, no plkst. 13.00 līdz 20.00.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt