CVK reģistrē parakstu vākšanai ieceri mazināt nepieciešamo parakstu skaitu likumu un tautas nobalsošanas rosināšanai

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) reģistrējusi parakstu vākšanai iniciatīvas grupas – biedrības “Brīvību tautai” – iesniegto likumprojektu ar rosinājumu mazināt nepieciešamo parakstu skaitu likumu un tautas nobalsošanas rosināšanai, informēja CVK.

Parakstu vākšanai reģistrētais Satversmes grozījumu projekts paredz līdz 50 000 samazināt nepieciešamo parakstu skaitu iniciatīvas grupas izstrādāta likumprojekta vai Satversmes grozījumu projekta iesniegšanai Saeimā, tautas nobalsošanas ierosināšanai par apturētu likumu vai Saeimas atsaukšanu. 

Patlaban Satversmē ir noteikts, ka ne mazāk kā vienai desmitajai daļai vēlētāju ir tiesība iesniegt Valsts prezidentam pilnīgi izstrādātu Satversmes grozījumu projektu, kuru prezidents pēc tam nodod izskatīšanai Saeimai. Ja Saeima vēlētāju iesniegto Satversmes grozījumu projektu nepieņem vai groza, par to rīkojama tautas nobalsošana.

Parakstu skaits, kāds šobrīd jāsavāc, lai Satversmes grozījumu projektu varētu iesniegt izskatīšanai parlamentā, ir 154 868, kas ir ne mazāk kā viena desmitā daļa no pēdējās Saeimas vēlēšanās balsstiesīgo pilsoņu skaita.

Tāpat Satversmes grozījumu projekts paredz noteikt papildu nosacījumu, kad tautas nobalsošanai nodots likumprojekts ir pieņemts, kā arī rosina noteikt, ja Saeima groza Satversmes 78. pantu, tad, lai šādi grozījumi iegūtu likuma spēku, tie ir jāapstiprina tautas nobalsošanā.

Parakstīties par grozījumu Satversmē ierosināšanu vēlētāji varēs 12 mēnešus – no 2022. gada 25. janvāra līdz 2023. gada 24. janvārim.

Pieņemot lēmumu par Satversmes grozījuma projekta reģistrēšanu parakstu vākšanai, CVK vērtēja, vai iesniedzējs atbilst likuma “Par tautas nobalsošanu, likumu ierosināšanu un Eiropas pilsoņu iniciatīvu” prasībām, proti, ir likumā noteiktā kārtībā izveidota un reģistrēta ne mazāk kā 10 vēlētāju izveidota biedrība, kā arī to, vai Satversmes grozījumu projekts pēc formas un satura ir pilnībā izstrādāts. Pieņemot lēmumu reģistrēt likumprojektu vai Satversmes grozījumu projektu parakstu vākšanai, CVK nevērtē tā lietderību, jo šāda izšķiršanās ir vēlētāju kompetencē.

Parakstīties var elektroniski portālā “latvija.lv” vai klātienē, apliecinot parakstu dzīvesvietas deklarēšanas vietā pašvaldībā, bāriņtiesā, kura veic notariālas darbības, novadā pie pagasta vai pilsētas pārvaldes vadītāja vai pie zvērināta notāra. Parakstīties par iniciatīvām iespējams arī ārvalstīs Latvijas diplomātiskajās un konsulārajās pārstāvniecībās pie konsulārajām amatpersonām, kuras ir tiesīgas veikt notariālās funkcijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt