CVK noraida nepārvēlēto ZZS deputātu lūgumu pārskatīt vēlēšanu rezultātus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) otrdien, 16.oktobrī, neatbalstīja divu 13.Saeimas Zaļo un Zemnieku savienības deputātu kandidātu - Aijas Barčas no Kurzemes vēlēšanu apgabala un Jāņa Klauža no Latgales vēlēšanu apgabala - lūgumu pārskaitīt vēlēšanās saņemtos plusus un svītrojumus, informēja CVK.

Kurzemes saraksta kandidāte Aija Barča uzrakstīja iesniegumu, kā viņa saka, nododot savu vēlētāju sašutumu. Proti, cilvēkiem bija radušās šaubas, ka elektroniskā plusu un svītrojumu skaitīšanas sistēma varētu neieskaitīt neprecīzi veiktās atzīmes. Vismaz tā izskanēja plašsaziņas līdzekļos.

„Kur tika pateikts: skaitot elektroniski, ja plusiņš ir ielikts, bet nesasniedz maliņu vai iziet pāri, tad elektroniski to nesaskaita. Tie bija cilvēki ar redzes problēmām, cilvēki ar pirmās grupas invaliditāti, cilvēki, kas sirgst ar saslimšanu, kur būtiska ir roku trīce, tie ir cilvēki ratiņkrēslā,” skaidroja Barča.

Savu iesniegumu Aija Barča Centrālajā vēlēšanu komisijā iesniedza 9.oktobrī.

CVK ieskatā atzīmes, kas veiktas, izmantojot datorprogrammu, tiek uzskaitītas precīzāk, jo atzīmju skaitīšanai klātesošie komisijas locekļi un novērotāji var sekot līdzi uz ekrāniem. Turklāt par kandidātiem nodoto plusu un svītrojumu uzskaite nenotiek automātiski, skaitīšanu veic vēlēšanu iecirkņa komisija, caurskatot katru ieskenēto zīmi.

CVK priekšsēdētājs Arnis Cimdars skaidroja, ka bažām par elektronisko skaitīšanas sistēmu nav pamata.

„Šeit acīmredzot Barčas kundze nav informēta par to, ka mums nav melnās kastes princips balsu skaitīšanā ar skenēšanu. Otrādi, mums ir caurspīdīgās kastes princips, jo tehnika un programmatūra palīdz uzskaitīt vai veic tabulāciju tiem rezultātiem, kurus ir identificējusi komisija novērotāju klātbūtnē,” norādīja Cimdars.

Aizdomas atsevišķiem deputātu kandidātiem radušās arī par plusiņu un svītrojumu skaitīšanas atspoguļojumu. Proti, vēlēšanu naktī, laikam ritot, kādu brīdi plusiņu skaits pēkšņi saruka, nevis palielinājās. Un svītrojumi, otrādi, mazinājās. Iesniegumu par šādu neierastu parādību CVK iesniedza atkārtoti Saeimā neiekļuvušais ZZS pārstāvis Jānis Klaužs. Šobrīd viņš no komentāriem atsakās.

Arī uz CVK sēdi otrdien Klaužs neplānoja doties. Kā viņš minējis sarunā ar Latvijas Radio, savas pretenzijas viņš izteiks trešdien ieplānotajā Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēdē, kurā uzaicināts arī Arnis Cimdars.

CVK vadītājs ir pārliecināts, ka arī šīs aizdomas ir nepamatotas.

 „Diemžēl jāsaka, ka tāda ir dzīves īstenība. Ja mēs gribam “online” skatīties visu, ko dara komisija, nevis tad, kad rezultāts ir saskaitīts, tad ir jābūt gataviem, ka tie rezultāti ir atspoguļoti dinamiski, kā viņi ienāk. Ja gribi būt virtuvē, tad esi gatavs redzēt, kā tas viss top,” sacīja Cimdars.

Klaužs iepriekš minējis, ka vēlēšanu naktī stundas laikā plusiņu skaits samazinājās par pustūkstoti. Cimdars skaidroja, ka neviens plusiņš netika pazaudēts.

Skaitīšanas sistēma ir ierīkota tā, ka katrs iecirknis var kādu īsu brīdi papildināt vēlēšanu dienas protokolu ar tādiem datiem, kā, piemēram, visu komisijas locekļu vārdiem. Tajā brīdī arī vēlēšanu rezultāti interneta vietnē netiek atspoguļoti. Tomēr pēc brīža tie atgriezās ar visiem plusiņiem un svītrojumiem.

„Uz šo brīdī CVK ir saņēmusi no visiem novadiem viņu atvestos vēlēšanu iecirkņu balsu skaitīšanas protokolus. Esam salīdzinājuši papīra protokolus ar tiem datiem, kas ir mūsu mājaslapā. Viņi sakrīt. Tā kā bažu, ka kāds pluss vai svītrojums ir pazaudēts vai pierakstīts, manuprāt, nav,” pauda Cimdars.

Papildus pārbaudot vēlēšanu gaitas žurnāla elektroniskās sistēmas pierakstus un vēlēšanu iecirkņu balsu skaitīšanas protokolus, redzams, ka visos gadījumos, kad iecirknis veicis labojumus sistēmā, šie labojumi nav bijuši saistīti ar izmaiņu izdarīšanu iecirkņa balsu skaitīšanas rezultātos par deputātu kandidātiem, norādīja CVK.

Likums nosaka, ka triju darba dienu laikā pēc iecirkņu protokolu lēmumu pieņemšanas sarakstu iesniedzējiem ir tiesības apstrīdēt šos protokolus. Šādu apstrīdējumu CVK no sarakstu iesniedzējiem nav saņēmusi.

KONTEKSTS:

13.Saeimas vēlēšanas norisinājās šā gada 6.oktobrī. Tajā 5% barjeru izdevās pārvarēt 7 politiskajiem spēkiem, tostarp Zaļo un Zemnieku savienībai, kuru 13.Saeimā pārstāvēs 11 deputāti. Pašreizējā parlamenta sasaukumā strādājošā Aija Barča un Jānis Klaužs ievēlēti netika, liecina CVK provizoriskie rezultāti.

Neoficiālie aprēķini, balstoties uz provizoriskajiem CVK datiem no 1078 iecirkņiem no 1078

Dati: CVK. Atjaunots: 07.10. 16:57

23 vietas "Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija
16 vietas Politiskā partija "KPV LV"
16 vietas Jaunā konservatīvā partija
13 vietas Attīstībai/Par!
13 vietas Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK"
11 vietas Zaļo un Zemnieku savienība
8 vietas Jaunā VIENOTĪBA
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti