Panorāma

CVK ziņo vēlēšanu rezultātus

Panorāma

EP vēlēšanu aktivitāte un politiskās grupas

CVK atkal pārmet problēmas elektroniskajā balsu skaitīšanā

CVK atkal saņem pārmetumus par problēmām elektroniskajā balsu skaitīšanā

Atšķirībā no pērn notikušajām pašvaldību vēlēšanām, kad pirmo reizi tika izmantota elektroniskā balsu skaitīšanas sistēma, pēc nule notikušās balsošanas Eiroparlamenta vēlēšanās publiski pārmetumi par Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) darbu nav izskanējuši. Tomēr neapmierināto netrūkst. Liela daļa no viņiem kameras priekšā runāt atteicās, taču tie, kuri piekrita, atzina - joprojām ir tās pašas problēmas.

Nu jau pēc kārtējām vēlēšanām, kurās izmantota elektroniskā balsu skaitīšanas sistēma, CVK virzienā tiek raidīti pārmetumi. Daļa vēlēšanu iecirkņu darbinieku sūdzas, ka sistēma vai nu nestrādā pienācīgi labi, vai atbildīgie cilvēki nav apmācīti ar to apieties. Savukārt politiķi ir pārsteigti, kāpēc līdz rezultātiem jāgaida tik ilgi.

Par to, kā patiesībā pagājusi balsu skaitīšanas nakts, "Panorāmu" informēja vairāki vēlēšanu komisiju darbinieki. Liela daļa no viņiem kameras priekšā runāt atteicās, taču tie, kuri sarunai piekrita, uzsvēra - tā vietā, lai sistēma darbu atvieglotu, tā pamatīgi to apgrūtinājusi.

„Ja mēs jau tagad strādājam 28 stundas un cits pat vēl ilgāk, jājautā, kurš vainīgs?" saka 48.vēlēšanu iecirkņa priekšsēdētāja Rudīte Krūmiņa.

Pirmās ziņas tika nodotas jau īsi pirms divpadsmitiem naktī un jau drīz saņemta atbilde, ka viss kārtībā. Taču tiklīdz iesniegtas ziņas par balsu sadalījumu, oficiālā atbildes saņemšana kavējusies. Kamēr tā nav bijusi saņemta, vēlēšanu komisiju locekļi nav varējuši doties mājās. Atbilde pienākusi vien ap pusčetriem no rīta. Iemesls, visticamāk, bijis meklējams balsu skaitīšanas sistēmā.

Cimdars gan to noliedz, un, viņaprāt, vainojams cilvēciskais faktors: „Tie cilvēki, kuri iepriekš sagatavojās, izlasīja instrukciju, tiem šādas problēmas neradās. Ja runājam, kurš un par ko sūdzas, tad programmai būtu daudz lielāks pamats sūdzēties par cilvēkiem, kas to lietoja.”

Balsošanas iecirkņu darbiniekiem gan ir cits skaidrojums. „Tomēr datorspeciālistiem vajadzētu būt tādām apmācībām, kas ir praktiski, lai viņi tam iziet cauri vai vēlēšanu dienās būtu piesaistīti speciālisti no CVK , kas caur un caur viņas zina,” saka 125.vēlēšanu iecirkņa sekretāre Jolanta Dzintare, piebilstot, ka apmācība bijusi četru stundu garumā.

Latvijas Televīzijai neoficiāli zināms, ka neapmierināti ar balsu skaitīšanas tempu ir  partiju pārstāvji. Viņi ir neizpratnē, kādēļ līdz svētdienas pēcpusdienai bija apkopoti tikai 58% balsu.

„Man svētdien uzdeva jautājumus, vai ir ticamas ziņas, kas it kā ir droši ticamas. Es nevarēju saprast, no kurienes tās tiek ņemtas. Taču vēlāk es sapratu, ka kāds ir ieguvis saistni, kur mēs gatavojam datus, lai tā ietu uz publisko saiti, tas bija neleģitīmi,” saka Cimdars.

Cimdars gan nav izlēmis, vai par šo faktu vērsīsies tiesībsargājošajās iestādēs. Labā ziņa gan ir tā, ka CVK arī pēc šim vēlēšanām apzinās visas problēmas, lai labāk sagatavotos rudenī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti