CVK apstiprina 12.Saeimas rezultātus; «Saskaņa» tos apstrīdēs tiesā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) trešdien apstiprināja galīgos 12.Saeimas vēlēšanu rezultātus, bet opozīcijas partija „Saskaņa”, kura vēlēšanās ieguva visvairāk mandātu, grasās šos rezultātus apstrīdēt tiesā, ņemot vērā aizdomas par balsu pirkšanu Latgalē.

Piektdien, 24.oktobrī, "Saskaņas" pārstāvji iesniegs sūdzību Augstākajā tiesā, apstrīdot vēlēšanu rezultātus Latgales reģionā, informēja  partijas pārstāve Katrīna Iļjinska.

„Pēdējo divu nedēļu laikā partijas speciālisti ir savākuši pierādījumu bāzi par iespējamo balsu pirkšanu par labu "Vienotībai" - vismaz 20 iecirkņos un par vismaz 2000 balsu. Līdz ar to par strīdīgiem kļūst nevis viens deputāta mandāts, bet divi,” norāda Iļjinska.

Dokumenti

Galīgie 12.Saeimas vēlēšanu rezultāti, 12.Saeimā ievēlēto deputātu saraksts un statistika

Lejuplādēt

42.35 KB

CVK vadītājs Arnis Cimdars atzina, ka šobrīd ir divi nezināmie - ar ko beigsies izmeklēšana un ko tiesa nolems lietās par iespējamo balsu pirkšanu.

„Ja tiesa pieņem notiesājošu spriedumu, tad Centrālās vēlēšanu komisijas pienākums pēc šāda sprieduma saņemšanas ir izskatīt jautājumu par mandātu pārdali. Un mēs varam pieņemt vienu no diviem lēmumiem – vai nu mandātus pārdalīt, vai nepārdalīt.  Par atkārtotu lokālu balsošanu mēs nevaram runāt pat teorētiski, atkārtotas vēlēšanas mums arī nav paredzētas,” sacīja Cimdars. 

Atbilstoši rezultātiem 12.Saeimā “Saskaņai” sociāldemokrātiskajai partijai būs 24 deputātu vietas, partijai “Vienotība” – 23 vietas, Zaļo un Zemnieku savienībai – 21 vieta, Nacionālajai apvienībai “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” – 17 vietas, Latvijas Reģionu Apvienībai – 8 vietas un No sirds Latvijai – 7 vietas.

Partija ”Vienotība” Rīgas apgabalā ieguva septiņas, Vidzemes - septiņas, Latgales - trīs, Kurzemes - trīs, Zemgales apgabalā – trīs vietas.

Nacionālā apvienība  ”Visu Latvijai!”/”Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” Rīgas apgabalā ieguva piecas, Vidzemes apgabalā - sešas, Latgalē - vienu, Kurzemē - divas, Zemgalē – trīs vietas.

Latvijas Reģionu apvienība saņēmusi Rīgas vēlēšanu apgabalā trīs vietas, Vidzemes - divas,  Latgales - vienu, Kurzemes - vienu, Zemgales apgabalā vienu vietu.

Partija ”Saskaņa” Rīgas vēlēšanu apgabalā ieguva 12 vietas, Vidzemes - trīs, Latgales - sešas, Kurzemes - 1, Zemgales apgabalā – divas vietas.

Zaļo un Zemnieku savienība Rīgas vēlēšanu apgabalā ieguva trīs vietas, Vidzemes - sešas, Latgales - trīs, Kurzemes - piecas, Zemgales apgabalā – četras vietas.

”No sirds Latvijai” Rīgas vēlēšanu apgabalā ieguva divas vietas, Vidzemes - divas, Latgales - vienu, Kurzemes vienu, Zemgales apgabalā vienu vietas.

Parlamentā ievēlēts 81 vīrietis un 19 sievietes. Jaunākajam tautas kalpam ir 25, vecākajam – 75 gadi. 97% deputātu ir augstākā izglītība.  

12.Saeimas vēlēšanās piedalījušies 913491 jeb 58,85 procenti balsstiesīgo pilsoņu, no tiem ārvalstīs - 23116  jeb 26,42 procenti no ārvalstīs reģistrēto vēlētāju skaita. Iespēju nobalsot savā atrašanās vietā izmantojuši 22499 jeb 1,45 procenti vēlētāju. Savukārt balsi glabāšanā trīs dienas pirms vēlēšanām nodevuši 30342 jeb 1,95 procenti balsstiesīgo.

12.Saeimas vēlēšanās tika saņemtas 912553 derīgas vēlēšanu aploksnes, kurās bija 906538 derīgas vēlēšanu zīmes. No visām derīgajām vēlēšanu zīmēm 565237 jeb 62,35 procenti vēlēšanu zīmju bija grozītas, t.i. tādas, kurās vēlētāji ar „+” bija atzīmējuši tos kandidātus, kuru ievēlēšanu īpaši atbalsta, vai svītrojuši tos kandidātus, kuru ievēlēšanu neatbalsta.

Balsot ar tukšu vēlēšanu aploksni 12.Saeimas vēlēšanās izvēlējušies 2078 vēlētāji, kas veido 0,23 procentus no derīgo aplokšņu kopskaita. 97 vēlēšanu aploksnēs atrastas saplēstas vēlēšanu zīmes, 6 aploksnēs – cita vēlēšanu apgabala zīmes, bet 3834 vēlētāji aploksnē bija ievietojuši vairākas dažāda satura vēlēšanu zīmes.

No šīm zīmēm neviena zīme nav līdzskaitīta, jo, ņemot vērā to, ka katram vēlētājam vēlēšanās ir tikai viena balss, tad šādos gadījumos nav iespējams konstatēt vēlētāja gribu. Tādējādi vēlētāju sabojātais balsojums 12.Saeimas vēlēšanās veido 0,43% no derīgo aplokšņu skaita.

Jau ziņots, ka jau dažas dienas pēc vēlēšanām ka kļuva zināms, ka „Vienotības” Viļānu nodaļas vadītājs, vietējās domes deputāts Juris Vidiņš ir vērsies Drošības policijā ar aizdomām par balsu pirkšanu ar mērķi palielināt "Vienotības" deputāta Dzintara Zaķa izredzes tikt ievēlētam. Vietējo vēlēšanu iecirkņu vadītāji arī norāda, ka vēlēšanu dienā bijušas dīvainības, piemēram, pēkšņi ieradies liels vēlētāju pulks, turklāt tie nav bijuši vietējie.

Reaģējot uz notikušo, Zaķis atkāpās no „Vienotības” Saeimas frakcijas vadītāja amata, kā arī apturējis darbību partijā, taču negrasās nolikt deputāta mandātu.

Kopumā DP sākusi jau septiņus kriminālprocesus par iespējamo balsu pirkšanu. 2006.gada vēlēšanu rezultātus apstrīdēja partijas „Jaunie demokrāti” un „Mūsu zeme”, kuras uzskatīja, k 9.Saeimas vēlēšanu rezultātus, jo uzskatīja, ka tos būtiski ietekmēja trešo personu reklāmas kampaņas, un Latvijas valsts neko nedarīja vienlīdzīgu un demokrātisku vēlēšanu nodrošināšanai. Pieteikumos tika norādīts, ka priekšvēlēšanu kampaņā Tautas partija un Latvijas Pirmās partijas un „Latvijas ceļa” apvienība izmantoja juridiskas personas – biedrības „Sabiedrība par vārda brīvību” un nodibinājuma „Pa Saulei”, un šo biedrību izdevumus toreiz saskaņā ar likumu neiekļāva priekšvēlēšanu tēriņu „griestos”. AT vēlēšanu rezultātus neatcēla, taču nākamā Saeima grozīja likumu, iekļaujot arī trešo personu aģitācijas izdevumus priekšvēlēšanu tēriņu aprēķinos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti