Cūku mēra dēļ Ādažu, Salaspils un Krimuldas novadā izsludina ārkārtas situāciju

Saistībā ar Āfrikas cūku mēra uzliesmojumu lielā cūku fermā Krimuldas pagastā valdība ārkārtas sēdē otrdien, 17.janvārī, izsludināja ārkārtas situāciju Ādažu, Salaspils un Krimuldas novados.

Plānots, ka ārkārtas situācija minētajos trijos novados būs spēkā trīs mēnešus – no 17.janvāra līdz 17.aprīlim. Par atbildīgo iestādi dienestu darbību koordinēšanā noteikta Pārtikas un veterinārais dienests (PVD).

Valdība noteica, ka ne vairāk kā 103 500 eiro tiks novirzīti cūku līķu likvidēšanai Limbažu novadā esošā SIA "Grow Energy" dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu pārstrādes uzņēmumā. Savukārt 20 800 eiro paredzēti dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu sadedzināšanai dedzinātavā "Hurikan PRO 1000" Daugavpils novada Lauceses pagastā.

Gadījumā, ja abās minētajās vietās dzīvnieku izcelsmes blakusproduktus nebūs iespējams likvidēt pilnā apjomā, tad pašvaldībām pašām pēc nepieciešamības būs jāorganizē dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu sadedzināšana sārtos.

"Mums ir jāsaskaņo ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju dedzināšanas veids, vieta un tā tālāk. Mēs esam jau provizoriski vienojušies - ja tas notiek ar malku, ja tur netiek kaut kāda ķīmija pielietota, tad tā vieta ir saskaņojama. Tas ir tas, ka tiek apturēti daži Ministru kabineta noteikumi un likumu darbība uz to brīdi. Vairāk nekas arī nenotiek. Kraujam lielu ugunskuru un veicam šo procesu nepatīkamo," skaidro  Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (Zaļo un zemnieku savienība).

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs

  Iepriekš pieļauts, ka cūku līķus varēt dedzināt Ādažu poligonā, taču tas, pēc PVD vadītāja Māra Baloža teiktā, tiek izskatīts kā rezerves variants sārta veidošanai.

  Faktiskos izdevumus par dzīvnieku nogalināšanu un dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu likvidēšanu un sadedzināšanu sārtos Āfrikas cūku mēra apkarošanas pasākumu laikā segs no valsts budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Daļu tēriņu segs Eiropas Savienības atbalsts.

  "Ziņošu Saeimā, un, ja viņi atbalstīs Ministru kabineta pieņemto lēmumu, tad tanī brīdī vienkārši daži likumi uz laiku savu darbību ierobežo.

  Jau ziņots, ka, izsludinot ārkārtas situāciju minētajos novados, mērķis ir atvieglot institūciju darbību, nodrošināt dzīvnieku nogalināšanu un iznīcināšanu. Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (Zaļo un zemnieku savienība) iepriekš norādīja, ka ārkārtas situācijas izsludināšana minētajā reģionā iedzīvotājiem nekādas problēmas neradīs.

  Tāpat vēstīts, ka Āfrikas cūku mēris skāris lielu cūku novietni Krimuldas novada Krimuldas pagastā ar 5023 dzīvnieku lielu ganāmpulku. Šī ir lielākā slimības līdz šim skartā cūku ferma Latvijā. Cūku fermas īpašnieks, uzņēmums "Ancers", par visiem piespiedu kārtā nokautajiem dzīvniekiem saņems kompensāciju. Aplēst zaudējumus vēl nevar, tomēr tie būs mērāmi vairākos simtos tūkstošu eiro.

  Noteikta karantīna - aizsardzības zona trīs kilometru rādiusā un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap skarto novietni. Šajā teritorijā tiks kontrolēts mājas un meža cūku veselības stāvoklis, kā arī transportlīdzekļu kustība. Īpaša uzmanība būs pievērsta dzīvnieku, kā arī gaļas izcelsmes produktu pārvadāšanai.

  Āfrikas cūku mēris Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, jo novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.

  9 komentāri
  > Mareks
  Prieksh kam kas buutu japarstradaa ? Vienu cukghimiti norobezhot, paareejiem iztureet inkubacijas periodu ar lielu rezervi ...... un, ja nekas nenotiek, nekaa arii nav bijis ..................... Ja par ES regulaam - liels jautajums ir tas, kas ir lielaaka seerga - Afrikas cuku meeris vai Briseles_Strasburas Eiropas augonis
  MAREKS
  Varu saprast āfrikas cūku mēris ir bīstama infekcijas slimība mājas un savvaļas cūkām, un, ja to konstatē ir pret to slimību jācīnās vai tā jāierobežo. Kāpēc būtu jāizkauj visas novietnē turētās cūkas? Tāpēc, ka tā ir vieglāk, jo tā dara Eiropā,to nosaka attiecīgās Eiropas Savienības regulas? Un vēl. Kāpēc cūkas (inficētās un veselās) nepārstrādāt gaļas-kaulu miltos? Tācēc,ka to nosaka attiecīgās Eiropas Savienības regulas? Mums ir vēl Latvijā ražotnes, kurās to var veikt. Ir attiecīgi specifiskie tehniskie līdzekļi (pacēlāji,iekrāvēji,automašnas,refrežeratori uzglabāšanai,dezinfekcijas līdzekļi utt.). Vieglāk ir kautķermeņus utilizēt. To attiecīgie dienestu pārstāvji dara bezjēgā,jo slimība pa Latvijas teritoriju ir izplatījusies un izplatīsies vēl. Cūku audzētājiem ne tagad, ne nākotnē neiegūto peļņu utt. nevarēs kompensēt. Protams PVD un attiecīgajiem dienestiem Latvijā vairāk būtu jāstrādā. Ko Jūs domājat par šo situāciju?
  varbuut vareetu dabuut zinaat ...
  KAS TO VISU PASUTIJIS UN KAM NOMAKSAJIS - ?
  inguna neminska
  Tas ir konkurentu pasuutiijums - 100 %. Pietiktu ierobezhot to inficeeto cuukumammu ... un nebuutu liela darba atrast t-s, kas to izdariijushi . NEVAJAG 5.000 neko likvideet - nevajag .
  nu, veel piekjeepaat klaat
  NEKO NEVAJAG LIKVIDET - viss ir IEROBEZHOTS un laikam jau nav izdevies darbiniekiem plashi palaizt - dienestam jaaiztur INKUBACIJAS PERIODU - AR UZVIJU kaut vai - un parejos ruksiishus var kaa pilniigi sterilus audzeet taalaak . Ja, protama lieta, dienestiem nav smagi nomaksaats - tad visiem rukshiem kirdik .
  Interesanti,
  kāpēc Āfrikas cūku mēris skar tikai latviešu cūkaudzētājus, it sevišķi tos, kuri tieši konkurē ar dāņu cūkaudzētājiem?
  Raivis
  tas jāprasa Zemkopības ministram, kas atbild gan par cūkkopības nozari, gan par medniecības nozari valstī. Otrajā arī ņem aktīvu dalību.
  Patriks
  Kāpēc tikai 3 mēra skartajos novados ap Rīgu izsludināta ārkārtas situācija? Valdībai svarīga tikai osta? Pārējā Latvijas daļa var cīnīties ar mēra sērgu, savvaļas cūkām un to audzētājiem - medību izklaižu klubistiem kā var?
  guntispro@inbox.lv
  Paradokss: Šodien ir Teņa diena! Tenis latviešiem ir cūku sargātājs, tādēļ arī šajā dienā raksturīgas īpašas rūpes par cūkām. Teņi ir pēdējā diena ziemā, kurā vēl tiek kautas cūkas. Uzskata, ka šajā dienā jau var sākt skatīties uz pavasara pusi...
  Pievienot komentāru
  Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Populārākie
  Interesanti