Cūku mēra dēļ Ādažu, Salaspils un Krimuldas novadā izsludina ārkārtas situāciju

Saistībā ar Āfrikas cūku mēra uzliesmojumu lielā cūku fermā Krimuldas pagastā valdība ārkārtas sēdē otrdien, 17.janvārī, izsludināja ārkārtas situāciju Ādažu, Salaspils un Krimuldas novados.

Plānots, ka ārkārtas situācija minētajos trijos novados būs spēkā trīs mēnešus – no 17.janvāra līdz 17.aprīlim. Par atbildīgo iestādi dienestu darbību koordinēšanā noteikta Pārtikas un veterinārais dienests (PVD).

Valdība noteica, ka ne vairāk kā 103 500 eiro tiks novirzīti cūku līķu likvidēšanai Limbažu novadā esošā SIA "Grow Energy" dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu pārstrādes uzņēmumā. Savukārt 20 800 eiro paredzēti dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu sadedzināšanai dedzinātavā "Hurikan PRO 1000" Daugavpils novada Lauceses pagastā.

Gadījumā, ja abās minētajās vietās dzīvnieku izcelsmes blakusproduktus nebūs iespējams likvidēt pilnā apjomā, tad pašvaldībām pašām pēc nepieciešamības būs jāorganizē dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu sadedzināšana sārtos.

"Mums ir jāsaskaņo ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju dedzināšanas veids, vieta un tā tālāk. Mēs esam jau provizoriski vienojušies - ja tas notiek ar malku, ja tur netiek kaut kāda ķīmija pielietota, tad tā vieta ir saskaņojama. Tas ir tas, ka tiek apturēti daži Ministru kabineta noteikumi un likumu darbība uz to brīdi. Vairāk nekas arī nenotiek. Kraujam lielu ugunskuru un veicam šo procesu nepatīkamo," skaidro  Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (Zaļo un zemnieku savienība).

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs
00:00 / 00:41
Lejuplādēt

Iepriekš pieļauts, ka cūku līķus varēt dedzināt Ādažu poligonā, taču tas, pēc PVD vadītāja Māra Baloža teiktā, tiek izskatīts kā rezerves variants sārta veidošanai.

Faktiskos izdevumus par dzīvnieku nogalināšanu un dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu likvidēšanu un sadedzināšanu sārtos Āfrikas cūku mēra apkarošanas pasākumu laikā segs no valsts budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Daļu tēriņu segs Eiropas Savienības atbalsts.

"Ziņošu Saeimā, un, ja viņi atbalstīs Ministru kabineta pieņemto lēmumu, tad tanī brīdī vienkārši daži likumi uz laiku savu darbību ierobežo.

Jau ziņots, ka, izsludinot ārkārtas situāciju minētajos novados, mērķis ir atvieglot institūciju darbību, nodrošināt dzīvnieku nogalināšanu un iznīcināšanu. Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (Zaļo un zemnieku savienība) iepriekš norādīja, ka ārkārtas situācijas izsludināšana minētajā reģionā iedzīvotājiem nekādas problēmas neradīs.

Tāpat vēstīts, ka Āfrikas cūku mēris skāris lielu cūku novietni Krimuldas novada Krimuldas pagastā ar 5023 dzīvnieku lielu ganāmpulku. Šī ir lielākā slimības līdz šim skartā cūku ferma Latvijā. Cūku fermas īpašnieks, uzņēmums "Ancers", par visiem piespiedu kārtā nokautajiem dzīvniekiem saņems kompensāciju. Aplēst zaudējumus vēl nevar, tomēr tie būs mērāmi vairākos simtos tūkstošu eiro.

Noteikta karantīna - aizsardzības zona trīs kilometru rādiusā un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap skarto novietni. Šajā teritorijā tiks kontrolēts mājas un meža cūku veselības stāvoklis, kā arī transportlīdzekļu kustība. Īpaša uzmanība būs pievērsta dzīvnieku, kā arī gaļas izcelsmes produktu pārvadāšanai.

Āfrikas cūku mēris Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, jo novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt