Cūku izkaušanas lēmums ĀCM dēļ attiecas uz 630 saimniecībām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Āfrikas cūku mēra (ĀCM) karantīnas teritorijā lēmums par cūku izkaušanu vai stingru biodrošības ievērošanu attiecas uz 630 saimniecībām. Lielākoties tās ir nelielas piemājas saimniecības ar vidēji 2-4 cūkām, kas paredzētas pašpatēriņam. Ja saimnieki nespēs nodrošināt to, ka cūkas uzturas slēgtās, regulāri tīrītās un dezinficētās novietnēs un ka kūtīs neienāk nedz sveši cilvēki, nedz suņi, kaķi un grauzēji, tad jau pēc 31. jūlija tās būs jānokauj. Ne katrs pierobežā tam gatavs. Cilvēkiem tas ir emocionāli smags lēmums.

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) speciālisti Latgales pierobežā iedzīvotājiem nebeidz skaidrot gan Āfrikas cūku mēra bīstamību, gan to, kā pareizi rīkoties šajā situācijā. Varianti tikai divi – izkaut cūkas vai stingra biodrošība kūtīs. Tas Āfrikas cūku mēra karantīnas teritorijā attiecas kopumā uz 630 saimniecībām, kurāskopā  ir pāri par diviem tūkstošiem cūku.

Daudzi izšķiras par izkaušanu, stāsta Baltkrievijas pierobežā dzīvojošie.

Par cūku izkaušanu saimniekiem pienākas kompensācija, protams, tikai par reģistrētajām – to ik reiz, vairākos Latgales novados tiekoties ar iedzīvotajiem, skaidro PVD Dienvidlatgales nodaļas vadītājs Antons Lazdāns.

Cilvēki saprata, ka tā tomēr ir izeja," norāda Lazdāns. "Tika izskaidrots par kompensācijām un to, kuri var un kuri nevar garantēt biodrošību. Visus interesē šodien nauda."

Par pieaugušu vaislas dzīvnieku saimnieks var saņemt 115 eiro, par nobarojamu cūku un vaislas jauncūku – 65 eiro, bet par piena sivēnu – 25 eiro. Tomēr ne katrs saimnieks morāli gatavs šķirties no sava audzētā, arī 80-gadīgā Tamāras kundze, kura nesen ugunsgrēkā zaudēja gan kūti, gan visas cūkas, šobrīd par diviem jaunajiem sivēniem gatava iestāties pat ar ieroci.

Kas to cūku mēri izdomāja? Man pašai divi sivēni, vēl pavisam mazi, ko par cūkām nemaz nevar nosaukt. Protams, ka turēšu! Neko nedarīšu, vienkārši turēšu un barošu. Bet, ja kāds pagalmā mēģinās ienākt, šaušu nost. Teica taču, ka neviens nedrīkst ienākt, tā arī būs," skarbi teic Tamāra.

"Rudenī pie manis kāds kaitnieks bija ienācis un nosvilināja visu kūti ar četriem sivēniem, tikko kā atguvāmies, uzcēlām jaunu kūti, nopirkām sivēnus, vai atkal lai visu svilinātu nost? Nopirkām ieroci un šausim uz ikvienu svešu, kas nāks pie mums,” uzsver Tamāra.

Emocijas cilvēkos kūsā. Daudziem šie sivēni ir iztikas avots, gaļa, ko ēst ziemā, pabarot tuviniekus, jo lielākoties šie cilvēki cūkas tur tikai un vienīgi pašpatēriņam, ne tirdzniecībai. Ne viens vien, kas nespēj nodrošināt biodrošību savās kūtīs, baidās, ka cūkas var saslimt un tad jau gaļa ietu secen, izkaušanas procesu gaida ar asarām acīs, stāsta Daugavpils novada domes izpilddirektores vietnieks Aleksandrs Aizbalts.

Sāpīgi. Ļoti sāpīgi to visu uztvert, bet – ko padarīt, slimība ir slimība,” saka Aizbalts.

ĀCM Latvijā līdz šim konstatēts 30 mežacūkām un 27 mājas cūkām 13 piemājas saimniecībās, iznīcinātas jau teju 200 mājas cūkas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti