CSDD velosipēdu reģistru var izmantot tikai policija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Jau septiņus gadus Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD) var reģistrēt savu velosipēdu. Reģistrs gan pieejams tikai policijai, un citi, piemēram, lietotu mantu uzpircēji, lai pārbaudītu braucamrīka patieso īpašnieku, reģistru izmantot nevar.

CSDD velosipēdu reģistru var izmantot tikai policija
00:00 / 02:07
Lejuplādēt

Katru gadu, sākoties aktīvai velosipēdu braukšanas sezonai, pieaug arī šo braucamo zādzību skaits. Policijas dati gan iepriecina, šī nozieguma veids mazinās. Šogad piecos mēnešos garnadži nočiepuši teju 270 divriteņu, pērn un aizpērn zādzību bijis par apmēram 100 gadījumiem vairāk.

Valsts policijā par zādzību apkarošanu atbildīgais Sergejs Smirnovs, stāsta - 

ir izveidota speciāla velo zādzību apkarošanas nodaļa.

Garnadži izvēlas zagt vērtīgu mantu, kuru dārgāk var pārdot. Smirnovs saka, ja nemarķētais velosipēds būs vecs un noziedznieka acīs nevērtīgs, bet blakus stāvēs marķēts un dārgs braucamais, tad riskēs un ņems to.

"Ir vairāki gadījumi, kad pārsit tos rāmja numurs. Vai novīlē viņus un uzsit jaunus vai novīlē kādu daļu no tā numura un uzsit citu kaut ko, lai būtu grūtāk atpazīt pēc tam. Bet, protams, mums ir vieglāk strādāt tad, kad ir reģistrēts CSDD," stāsta policists.

Braucamrīka reģistrācijai direkcijas mājas lapā vai mobilajā aplikācijā jānorāda velo marka, modelis, rāmja numurs. Jāpievieno braucamrīka foto un arī rāmja numura bilde. Pakalpojums maksā nepilnus 3 eiro. Reģistrācijas uzlīmi īpašnieks saņem pa pastu. Direkcijas pārstāve Ieva Bērziņa saka, to noplēst ir grūti.

"Šī uzlīme ir informācija zagļiem, gadījumā, ja viņi mēģina velo nozagt un rindā stāv vairāki velosipēdi, tad pēc mūsu rīcībā esošās informācijas, izvēlas velo bez uzlīmes," stāsta Bērziņa.

Šobrīd CSDD ir reģistrēti vairāk nekā 40 000 divriteņu. Reģistrējoties, informācija par velosipēdu un tā īpašnieku tiek iekļauta transportlīdzekļu un to vadītāju reģistrā. Zādzības gadījumā tas ir palīgs likumsargiem, noskaidrot patieso īpašnieku.

Šī datu bāze ir pieejama tikai policijai. Piemēram, ja zaglis velosipēdu ieķīlā lombardā, tur strādājošais patieso īpašnieku pārbaudīt nevar.

"Lombards neuzņemas nekādu atbildību.

Līgumā, kuru noslēdz cilvēks, kurš atnes mantu, tur ir norādīts, ka cilvēks apstiprina, ka tā ir viņa manta. Viņš parakstās. Un līdz ar to lombards noņem no sevis jebkādu atbildību par mantas izcelsmi," stāsta policists Smirnovs. Mantas ieķīlātājs uzrāda dokumentus un lombardam priekšmeta izcelsme nav jāpārbauda.

Direkcijas pārstāve Bērziņa saka, pērkot velosipēdu ar reģistrācijas uzlīmi, jaunajam īpašniekiem tas ir signāls pārbaudīt, vai ar pirkumu viss ir kārtībā.

"Ja velosipēds tiek nodots [lombardā] ar uzlīmi, tad nākamais īpašnieks arī tomēr skatīsies, ka šis velo ir bijis reģistrēts. Ja viņš tiek iegādāts lombardā, tad, iespējams, ir bijušas kaut kādas problēmas ar zādzības faktiem," stāsta Bērziņa.

Policijas pieredze rāda, ka biežāk tiek zagti nereģistrēti braucamie. Tāpēc Smirnovs mudina cilvēkus savu mantu reģistrēt un parūpēties par tās drošību.

Ja velosipēds ir nozagts, tad policija aicina par zādzību ziņot. Policijas "Facebook" un mājaslapā likumsargi publicē, iespējams, nozagtu velosipēdu foto. Ja mēneša laikā īpašnieks neatsaucas un velosipēds nav reģistrēts CSDD, tad policistiem tas jāatdod tam cilvēkam, no kura tas ticis izņemts. Iespējams, zaglim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti