Panorāma

Valdība atbalsta plašākus azartspēļu ierobežojumus

Panorāma

U. Magoņa un O. Osinovska sarunas ierakstītas nelikumīgi, lemj tiesa

Plāno testēt iebraucējus no Krievijas, arī tranzītu

Covid-19 vīrusa lipīgā varianta īpatsvars Latvijā – 15%; plāno testēt iebraucējus no Krievijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

No Latvijā izpētītajiem Covid-19 gadījumiem pagājušajā nedēļā lipīgā Indijas jeb delta variants bija 15% gadījumu, valdības sēdē pastāstīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologs Jurijs Perevoščikovs.

ĪSUMĀ:

  • Ar Covid-19 saslimušo skaits aizvadītajās nedēļās ir būtiski krities.
  • Tomēr ekspertus bažīgus dara Eiropas pieredze ar ļoti lipīgā Covid-19 delta varianta izplatību.
  • Latvijā delta variantu atklāj 15% no izpētītajiem gadījumiem.
  • Lielākais risks Latvijai ir salīdzinoši zemais vakcinēto skaits.
  • Plāno testēt iebraucējus no Krievijas, arī tranzītu.

Pieaug delta varianta īpatsvars

Lai gan kopumā Covid-19 izplatība Latvijā samazinās, tomēr izpētītajos paraugos pieaug delta varianta īpatsvars. Proti, pagājušajā nedēļā tie bija 45 gadījumi jeb 15%.

Perevoščikovs komentēja, ka šis kāpums ir diezgan ievērojams. Viņš norādīja uz iepriekšējo pieredzi, kad bija redzams saslimstības pieaugums pēc tam, kad alfa jeb britu variants bija pusē no Covid-19 paraugiem. “Un, visticamāk, šī [delta] celma pieaugums būs saistīts ar laiku, kad tas sasniegs 50 un vairāk procentus. Būs jūtama saslimstības stabilizācija vai pieaugums atkarībā no tā, cik mēs ievērojam sociālo distancēšanos,” skaidroja epidemiologs.

Līdzīgi kā iepriekš brīdināja infektologs Uga Dumpis, arī Perevoščikovs vērsa uzmanību uz to, ka vīrusa delta paveida lipīguma dēļ tas sliktākajā scenārijā mēneša laikā varētu izplatīties 5,8 reizes vairāk nekā pašlaik. Epidemiologs norādīja uz Covid-19 izplatības pieaugumu vairākās valstīs, tostarp Lielbritānijā, Portugālē, Kiprā. Tas tiek saistīts tieši ar delta varianta lipīgumu.

Kopumā Latvijā pagājušajā nedēļā izpētīts 301 paraugs, no kuriem:

  • 80% – alfa jeb Lielbritānijas variants,
  • 15% – delta jeb Indijas variants,
  • 4 gadījumi – Ēģiptes variants,
  • 2 gadījumi – gamma jeb Brazīlijas variants.

Bažas par saslimstības kāpumu

Perevoščikovs vērsa uzmanību uz Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra paziņojumu, ka Covid-19 delta variants ir par 40–60% lipīgāks nekā alfa variants. Tiek lēsts, ka līdz augusta beigām tas sasniegs 90% no visiem Covid-19 vīrusa variantiem, kas cirkulē Eiropas Savienības valstīs. Turklāt delta variants, iespējams, ir saistīts ar augstāku hospitalizācijas risku. Tāpēc, lai nepieļautu lielāku saslimstību, hospitalizāciju un mirstību,

iesaka saglabāt distancēšanās noteikumus, līdz lielākā iedzīvotāju daļa ir pilnībā vakcinēta pret Covid-19.

“Mēs pat nevaram salīdzināt esošo situāciju ar pagājušo vasaru. Pagājušajā vasarā bija uzliesmojumi, ko veiksmīgi kontrolējām, bet vīrusa lipīgums toreiz bija daudz, daudz zemāks. Šis vīruss izplatīsies daudz straujāk, un inficēto skaits vienā perēklī vai uzliesmojumā varētu būt daudz lielāks,” norādīja epidemiologs.

Bažas par delta variantu LTV apliecināja arī Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra Zinātniskās padomes priekšsēdētājs Jānis Kloviņš: “Pierādīts, ka delta variants ir lipīgāks par alfa jeb Lielbritānijas variantu, kas mums Latvijā jau faktiski dominē un ir visbiežāk sastopamais. Līdz ar to šim variantam atkal vajag mazāk ieskrējiena, mazāk spēka, lai tas varbūt pat salauztu šo mūsu labo, lejupejošo līkni.

Mūsu gadījumā tas lielais risks, ka mums ir ļoti daudz cilvēku gados, kuri vēl nav vakcinēti, jo vakcīna tomēr pasargā pret šo vīrusa variantu."

“Mēs esam redzējuši, ko šis [vīrusa] variants var izdarīt. Indijā tas ir plosījies ar visiem zināmām sekām. Krievijā šobrīd plosās. Lielbritānijā sāk attīstīties, Portugālē attīstās. Šis ir bīstams variants. Tas ir daudz lipīgāks, [inficētajam] ar lielāku varbūtību nonākt slimnīcā. Tas, ko Lielbritānija parāda, vakcīnas darbojas, tās pasargā no nāves un nonākšanas slimnīcās,” pēc valdības sēdes medijiem sacīja premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”).

Plāno obligāto testēšanu

Tikmēr veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") pēc valdības sēdes medijiem norādīja, ka vīrusa delta variants valstī nonāk ar ieceļotājiem no citām valstīm. Tāpēc speciālistu līmenī notiek darbs, lai

izvērtētu nepieciešamību un iespējas ieviest obligātu testēšanu uz sauszemes robežas, piemēram, Terehovas un Grebņevas robežšķērsošanas punktos.

Tāpat risku mazināšanai plānots pastiprināt pašizolācijas kontroli iebraucējiem, kā arī obligātu testēšanu tranzītam.

“Jāvērtē iespējas arī tranzīta plūsmas obligātai 100% testēšanai, šķērsojot Latvijas ārējo austrumu robežu. Riski ir. Mēs nevaram atļauties vienkārši vērot situācijas attīstību citur,” sacīja ministrs.

Plānots kontroli saskaņot ar pārējām Baltijas valstīm. Veselības ministrs norāda, ka nākamajā nedēļā valdība plāno lemt par vakcinācijas stimulēšanu, vienlaikus piebilstot, ka šobrīd lēmumu par nevakcinēšanos lielā mērā ietekmē dezinformācija.

KONTEKSTS:

Ņemot vērā Covid-19 izplatības mazināšanos, 1. jūnijā valdība vienojās, ka darbu varēs atsākt lielie tirdzniecības centri un kultūras iestādes, tostarp muzeji. Jau iepriekš lemts, ka var notikt izlaidumi un vasaras nometnes. Vēl ir arī atvieglojumi tiem, kuri ir izslimojuši Covid-19 vai arī potējušies pret to, – no 1. jūnija var sniegt un saņemt individuālus pakalpojumus, kā arī no 15. jūnija varēs apmeklēt kultūras pasākumus. Tāpat Covid-19 sertifikātu saņēmušie cilvēki no 15. jūnija varēs apmeklēt restorānus arī iekštelpās un aizvadīt gan individuālus, gan grupu sporta treniņus telpās

Samazinoties 14 dienu kumulatīvajam gadījumu skaitam uz 100 000 iedzīvotāju zem 100 gadījumu atzīmes, 23. jūnijā mīkstināti pulcēšanās ierobežojumi un minimālās platības prasības uz vienu veikala vai pakalpojumu sniegšanas vietas klientu. Tāpat 2021. gada jūnijā cilvēkiem ar Covid-19 pārslimošanas vai vakcinācijas sertifikātu tiek atcelti visi pulcēšanās ierobežojumi, bet tie saglabājas cilvēkiem ar negatīvu Covid-19 testu un pārējiem cilvēkiem, kuri nav ne potējušies, ne pārslimojuši. Ja saslimstība pieaugs līdz vismaz 120 kumulatīvo gadījumu atzīmes, nāksies atgriezties pie līdzšinējiem ierobežojumiem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti