Covid-19 vakcīnu iepirkums: komisija saredz pārkāpumu Zāļu aģentūras vadītāja darbā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pēc disciplinārlietas pabeigšanas Zāļu valsts aģentūras vadītāja Svena Henkuzena darbībā saistībā ar “BioNTech/Pfizer” Covid-19 vakcīnu iepirkšanu izmeklēšanas komisija konstatējusi disciplinārpārkāpumu, ceturtdien žurnālistiem atklāja veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”).

Ministrs norādīja, ka komisija ierosinājusi noteikt sodu, bet viņš pats vēlas Henkuzenam vēl bargāku sodu, nekā rosināts.

Pavļuts gan neatklāja, par kādu soda mēru tiek runāts. Tas tika apspriests valdības sēdes slēgtajā daļā, bet vēl netika panākta vienošanās.

“Diskusija valdībā bija, kādu sodu uzskatīt par atbilstošu un pietiekamu,” stāstīja Pavļuts.

Gala lēmums par sodu jāpieņem veselības ministram, tomēr viņam ir jāsaņem Ministru kabineta mandāts gadījumā, ja amatpersonu iecēlusi valdība.

Pavļuts uzsvēra, ka lēmums par soda bardzību nevar būt politisks. Tam jābūt tiesiski pamatotam. Tādēļ valdība ceturtdien diskusijas nepabeidza. Tās, visticamāk, turpināsies nākamajā sēdē.

Izvērtēšanas komisijā darbojās augsta līmeņa ierēdņi no dažādām ministrijām un Valsts kancelejas.

KONTEKSTS:

Saistībā ar Latvijas lēmumu iegādāties mazāk “Pfizer” vakcīnu pret Covid-19 bija ierosināta disciplinārlieta arī par Zāļu valsts aģentūras (ZVA) direktora Svena Henkuzena darbības izvērtēšanu.

Pirmajā iepirkumā, līdz 2020. gada 19. novembrim, Latvija varēja pieteikties līdz 860 000 "Pfizer" vakcīnu devām, bet faktiski tika pieņemts lēmums par 97 500 devu iepirkšanu. Nākamajā kārtā, kad tika piedāvātas 430 000 šī ražotāja vakcīnu devas, Latvija pieteicās uz 100 000 devām. Vēl ziņots, ka Latvija pērn atteikusies arī no papildu 336 566 “Moderna” devām.

ZVA skaidroja, ka Henkuzens valdības sēdēs prezentējis visu iestāžu (Nacionālā veselības dienesta (NVD), VM, ZVA un Slimību profilakses un kontroles centra) viedokli un to kompetencē esošus jautājumus. Henkuzens esot sniedzis darba grupas sagatavoto informāciju un tās viedokli, kā arī ar pēc savas iniciatīvas papildus sniedzis informāciju, cik tālu tā bija zināma un pieejama, tajā skaitā norādot, kur tā ir jāprecizē. Ministru kabinets neuzdeva precizēt informāciju par pieejamo "BioNTech/Pfizer" vakcīnu devu skaitu, bet tā vietā pieņēma lēmumu par ne vairāk kā 100 tūkstoš devu iegādi.

Pēc pirmās disciplinārlietas pabeigšanas Veselības ministrijas (VM) valsts sekretārei Dainai Mūrmanei-Umbraško izteikts rājiens par pārkāpumiem saistībā ar "BioNTech/Pfizer" vakcīnu iepirkšanu. Mūrmane-Umbraško arī tika pazemināta amatā, taču rotācijai nepiekrita un iesniedza atlūgumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti