Panorāma

Vairākums Ukrainas bēgļu dodas uz citām valstīm

Panorāma

Panorāma

Izmaksās kompensācijas par vakcīnu radītām blaknēm

Covid-19 vakcīnu blakņu kompensācijās divos gadījumos izmaksās 152 290 eiro

Divos gadījumos, kad ar vakcinācijas pret Covid-19 blakusparādībām pacientu veselībai nodarīts kaitējums, kompensācijās izmaksās 152 290 eiro. To otrdien nolēma valdība.

Vienā no gadījumiem, kad Zāļu valsts aģentūra (ZVA) pieņēma lēmumu, ka pacienta veselībai nodarīts kaitējums, nolemts piešķirt kompensāciju 10 000 eiro apmērā par "Pfizer" jeb "Comirnaty" vakcīnas pret Covid-19 blakusparādību izraisīto vidēji smagu kaitējumu pacienta veselībai.

Tikmēr otrajā gadījumā nolemts izmaksāt maksimālo kompensāciju – 142 290 eiro, jo ZVA atzina, ka vakcinēšanās ar "AstraZeneca" jeb "Vaxzevria" vakcīnu pret Covid-19 izraisījusi smagu kaitējumu pacientes dzīvībai, proti, iestājusies pacientes nāve. ZVA pieņēma lēmumu kompensāciju izmaksāt pacienta mantiniekiem proporcionāli mantojuma daļai, tas ir pacientes vīram un diviem viņas bērniem katram 47 430 eiro.

Naudu kompensāciju izmaksai Veselības ministrijai piešķirs no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem".

Līdz pirmdienai ZVA saņēmusi 85 iesniegumus par blakusparādībām, kas varētu būt radušās tieši vakcinācijas pret Covid-19 rezultātā. Lielākā daļa – 53 iesniegumi izvērtēti un vairums no tiem noraidīti. Vien divi atzīti par pamatotiem.

ZVA direktora pienākumu izpildītāja Ilze Bude norādīja: "Šobrīd aģentūra ir izskatījusi 53 iesniegumus, no tiem divos gadījumos mēs esam atzinuši un esam pieņēmuši lēmumus izmaksāt kompensāciju. Šie divi gadījumi ir par veselībai nodarītu vidēju kaitējumu un smagu kaitējumu. Vidēji smags kaitējums ir saistīts ar sirds iekaisumu, miokardīts, perikardīts. Savukārt smags gadījums ir saistīts ar trombozes un trombocitopēnijas sindromu, kura rezultātā ir iestājusies pacientes nāve. Un pēc pozitīvā lēmuma, tikko mums ienāks nauda, tā arī mēs nekavējoties izmaksāsim iesniedzējiem."

Lēmumus par abu kompensāciju izmaksu ZVA pieņēma 7. septembrī. Dienu vēlāk tie tika nosūtīti Veselības ministrijai, kurai tālāk nauda bija jāpieprasa un šis jautājums jāvirza izskatīšanai valdībā. Nedēļu pēc nedēļas valdības darba kārtībā tas neparādījās. Līdz otrdienai, kad ZVA atbalstīti un pieņemti bez debatēm.  

Bude atzīmēja: “Attiecīgi tas ir Veselības ministrijai jautājums, cik ilgā laikā. Pēc noteikumiem tās ir piecas darba dienas, kuru laikā tiek sagatavots rīkojuma projekts, kas virzās uz Ministru kabinetu. Kad tas tika izdarīts, tas ir jājautā Veselības ministrijai.”

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”) savukārt norādīja: “Es nevarēšu komentēt Ministru kabineta darba kārtību. To tomēr veido Valsts kanceleja, apstiprina Ministru prezidents, un tiklīdz jautājumi tiek saskaņoti, mēs tos iesniedzam tiesību aktu portālā un tālāk tas ir koleģiāls darba process. Nezinu! Nevaru komentēt!”

Valdības vadītājs Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) atzīmēja, ka Veselības ministrija šo jautājumu uz valdību virzījusi 22. septembrī pēc darba laika beigām, un Sadarbības sanāksmē to nelūdza skatīt steidzamības kārtā.

“Dokumenti ir jāiesniedz savlaicīgi, bet viss virzās savā gaitā. Nekāda apturēšana nav bijusi. Kabinets to izlemj,” pauda premjers.

Jautāts, vai aizkavēšanās bija Veselības ministrijā, Kariņš atbildēja: “Tā ir mana saprašana. Tiklīdz dokuments ir iesniegts, Valsts kancelejā nav nekādas bremzes, un, kad ir iesniegts, tad tiek iekļauts darba kārtībā.”

Savukārt Pavļuts pēc lēmuma pieņemšanas valdībā nevēlējās spriest, vai jautājums valdības darba kārtībā iekļauts novēloti. 

ZVA arī atklāja, ka pašlaik padziļināti izvērtē vēl četrus līdz piecus gadījumus, kad cilvēka veselība, iespējams, cietusi vakcinācijas pret Covid-19 dēļ.

Šie lēmumi arī virzoties pozitīvā virzienā. 

KONTEKSTS:

ZVA jau iepriekš konstatēja, ka viens letāls gadījums Latvijā ir ticami saistāms ar vakcīnas "Vaxzevria" (iepriekš zināma kā Covid-19 vakcīna "AstraZeneca") lietošanu. Mirusī persona bija sieviete vecuma grupā no 55 līdz 60 gadiem, Covid-19 vakcīnas "Vaxzevria" pirmo devu saņēma 2021. gada aprīlī un mira septītajā dienā pēc vakcinācijas.

Vakcīna "Vaxzevria" Eiropas Savienībā (ES) tika apstiprināta 2021. gada 29. janvārī un tiek izmantota ES valstīs, lai novērstu Covid-19 slimību, kas var radīt nopietnas sekas veselībai, tai skaitā Covid-19 izraisītu hospitalizāciju, ārstēšanos intensīvās terapijas nodaļā un nāvi.

Eiropas Zāļu aģentūra, Eiropas Komisija, Pasaules Veselības organizācija, Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs un Imunizācijas valsts padome uzsver, ka guvums no šīs vakcīnas "Vaxzevria" lietošanas joprojām ir lielāks par risku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti