Covid-19 vakcinēšanas kārtību katra ārstniecības iestāde koordinēs pati

Jau nākamajā nedēļā Latvijā uzsāks vakcināciju pret Covid-19, informē Zāļu valsts aģentūrā. Desmit vakcinācijas kabinetos visā Latvijā pirmās vakcīnas saņems mediķi, pēc laika arī sociālās aprūpes iestāžu darbinieki un citi riska grupā esošie iedzīvotāji. Potēšanās kārtība būs līdzīga kā ar pretgripas vakcīnu. Vēl ir jādomā par to, kā komunicēt ar sabiedrību tā, lai par vakcinēšanšās iespējām zinātu pēc iespējas vairāk cilvēku.

Jau nākamajā nedēļā Latvijā uzsāks pret Covid 19 vakcināciju
00:00 / 03:51
Lejuplādēt

Nedēļas nogalē uz Latviju atceļos pirmās vakcīnas pret Covid-19. Pirmdien desmit vakcinācijas kabinetos Latvijas slimnīcās poti saņems pirmie mediķi. Sākotnēji Latvijā nonāks 9750 vakcīnu, no kurām pusi izmantos uzreiz, bet otru pusi saglabās 21 dienu, lai nodrošinātu otro devu, uz kuru pacientu pierakstīs pēc pirmās devas saņemšanas. Pēc izņemšanas no saldētavas vakcīnas ir derīgas piecas dienas, tāpēc potēšanas kabineti katras nedēļas sākumā saņems atbilstošu daudzumu tam, cik cilvēku ir pieteikušies tās saņemt.

Viens no kabinetiem atradīsies Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā. Tur pāris mēnešu laikā plāno vakcinēt aptuveni 70% darbinieku. Pēc tam pievērsīsies citām cilvēku grupām.

“Mēs būsim daļa no tā. Bērnu slimnīcā ir izveidots ģimenes vakcinācijas centrs ar šādu fokusu – veicināt un atbalstīt vakcināciju. Vai tas mums prasīs papildu resursu novirzīšanu cilvēku vai telpu ziņā, to mēs plānosim atkarībā no tā, ar kādu vakcinējamo skaitu mums būs jārēķinās,” pastāstīja valdes priekšsēdētājs Valts Ābols.

Vakcinēšanas kārtību katra ārstniecības iestāde koordinēs atsevišķi, veidojot sarakstus ar personām, kuras ir pieteikušās. Pēc mediķiem vakcīnas saņems sociālo aprūpes centru klienti un darbinieki. Kārtība būs līdzīga kā ar gripas vakcināciju.

Lielākos aprūpes centros ir savs ģimenes ārsts, kas to varēs veikt. Bet mazākie centri varēs pieteikt pakalpojumu pie jebkura sniedzēja, kurš piedāvā izbraukuma vakcinācijas.

Zāļu valsts aģentūras direktors Svens Henkuzens pastāstīja, kā šo pakalpojumu varēs saņemt pārējās riska grupas un plašāka sabiedrība: “Tāpat kā par gripas vakcīnu cilvēki uzzina no komunikācijas medijos par to, ka ir iespēja saņems vakcīnu bez maksas, vai pie ģimenes ārsta vai tuvākajā vakcinācijas kabinetā. Tieši tāpat kā ar gripu – ne visi ģimenes ārsti vakcinēs. Būs, kas vakcinēs. Kas to nedarīs, – tad cilvēks varēs iet uz citiem vakcinācijas kabinetiem, kas šo vakcīnu nodrošinās.

Lai šo procesu atvieglotu, mēs sagatavosim speciālu vakcinācijas kabinetu karti.”

Pašlaik informāciju par vakcinēšanu iedzīvotāji var atrast Zāļu valsts aģentūras, Slimību profilakses un kontroles centra, kā arī Veselības ministrijas mājaslapās. Tomēr ar to un komunikāciju medijos diez vai varēs sasniegt katru.

Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā apstiprināja, ka liela loma šajā komunikācijā būs arī ārstiem. Tam piekrīt arī Lauku ģimenes ārstu asociācijā. Tomēr asociācijas vadītāja Līga Kozlovska uzsvēra, ka galveno lomu tomēr spēlēs mediji un valdības komunikācija.

“Lai masu mediji to darītu un balstītu uz oficiāliem, pamatotiem datiem, ir jābūt finansējumam no Veselības ministrijas, lai tie rullīši televīzijā vai kādas reklāmas veidā aicinājumi iedzīvotājiem vakcinēties būtu pamatoti. Un būtu viens oficiāls viedoklis. Es uzskatu, ka tas ir ļoti nozīmīgi, jo arī dažādu specialitāšu ārsti runā savā valodā. Es uzskatu, ka tas šķeļ gan sabiedrību kopumā, gan mediķus uzskatos par vakcināciju,” sacīja Kozlovska.

Kozlovska norādīja, ka daļa ģimenes ārstu varētu sākt vakcinēšanu pēc Jaunā gada. Tam ir nepieciešami lieli sagatavošanās darbi, zināšanas un laika resurss, tāpēc visi to darīt nevarēs.

Tikmēr Veselības ministrijā norādīja, ka plašāka iedzīvotāju informēšanas kampaņa vēl sekos. "Nacionāla mēroga reklāmas kampaņa ir plānota nākamā gada pirmajā ceturksnī. Ja mēs runājam par atsevišķām grupām, ar kurām sākt, tad izmantosim kanālus – runāsim ar viņus pārstāvošajām organizācijām," pastāstīja ministrijas pārstāve Marta Krivade.

Ministrijā aicina sekot līdzi oficiālai informācijai un nekautrēties uzdot jautājumus gan ministrijai, gan Slimību profilakses un kontroles centram.

KONTEKSTS:

Eiropas Savienība jau ir noslēgusi vienošanās ar kompānijām "Moderna""Pfizer" un "BioNTech", "AstraZeneca", "Sanofi-GSK", "Janssen Pharmaceutica" un "CureVac" par to Covid-19 vakcīnu iegādi, kad tās būs pieejamas. Tādējādi ES cer nodrošināt visiem ES pilsoņiem iespēju galu galā vakcinēties pret jauno koronavīrusu.

Eiropas Komisija (EK) pirmdien apstiprināja farmācijas uzņēmumu "Pfizer" un "BioNTech" izstrādātās Covid-19 vakcīnas izmantošanu Eiropas Savienībā (ES), paverot ceļu vakcinācijas uzsākšanai tuvākajās dienās.

Gaidot Covid-19 vakcīnas, izstrādāts vakcinēšanas plāns, lai vakcīnu saņemšanas brīdī varētu sākt vakcinēt prioritārās grupas pret Covid-19. Latvijā vakcinēšanu plāno sākt 28. decembrī.  Iepirkumā par vakcīnu pret Covid-19 izvadāšanu uzvarējusi AS "Recipe Plus". Pašlaik līgums ir slēgšanas stadijā, tāpēc vēl nav iespējams atklāt līgumcenu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt