Panorāma

Strauji pieaug nevakcinēto pacientu skaits Beļģijas slimnīcās

Panorāma

ANO arī Latvijas jauniešu delegāte

LPS un VARAM: Deputātiem ir jāvakcinējas

Covid-19 vakcināciju nav sākuši vismaz 19 no 758 pašvaldību deputātiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

No 758 pašvaldību deputātiem vakcināciju pret Covid-19 nav sākuši vismaz 19, bet lielākajai daļai jeb 696 domnieku ir Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts, liecina Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) apkopotā informācija. Zināms arī, ka visi domes priekšsēdētāji 15. novembrī būs ar sadarbspējīgiem Covid-19 sertifikātiem.

Kopumā 696 jeb 92% pašvaldību deputātiem ir Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts, kas viņiem ļaus turpināt darba pienākumus pēc 15. novembra. Savukārt 39 jeb 5% deputātu ir uzsākuši Covid-19 vakcinācijas procesu, bet 19 jeb 2,5% domnieku nav uzsākuši vakcinācijas procesu. Par vēl četriem deputātiem šobrīd nav informācijas, liecina VARAM aptauja.

Tāpat zināms, ka visi domes priekšsēdētāji 15. novembrī būs ar sadarbspējīgiem Covid-19 sertifikātiem.  

Šobrīd nevakcinēti deputāti ir 20 pašvaldībās, tādējādi šīs 20 pašvaldības arī pēc 15. novembra būs ar domes deputātiem, kuri nespēs uzrādīt sadarbspējīgu sertifikātu.  To preses konferencē sacīja vides aizsardzības un regionalās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (“Attīstībai/Par!”). Ministrs skaidroja, ka šie deputāti domes sēdēs nevarēs piedalīties gan klātienē, gan attālināti.

“Pašvaldības deputāta statuss neatbrīvo no pienākuma vakcinēties. Tāpat kā pašvaldību deputāti nav tiesīgi iziet ārpus mājas ārkārtas situācijas izsludinātās mājsēdes laikā pēc pulksten astoņiem vakarā bez īpaša pamatojuma, tā arī uz pašvaldību deputātiem attiecas tie paši noteikumi, kas saistoši visām publiskā sektora amatpersonām un darbiniekiem. (..) Tas nozīmē, ka tie pašvaldību deputāti, kas pēc 15. novembra nespēs uzrādīt sadarbspējīgu sertifikātu, domes darbā nevarēs piedalīties arī attālināti,” sacīja Plešs.

Tomēr ministrs norādīja, ka deputāti, kuri uz 15. novembri nebūs pabeiguši pilnu vakcinācijas kursu, mandātu nezaudēs, bet gan nevarēs strādāt, līdz pilns vakcinācijas kurss būs pabeigts. Tādējādi dažas domes līdz šim brīdim strādās nepilnā sastāvā, atzīmēja Plešs. 

Tā kā visās vietvarās lielākā daļa lēmējvaras ir vakcinēta pret Covid-19, pašvaldību darbs šīs obligātās prasības dēļ būtiski ietekmēts netiks, Latvijas Radio norādīja Plešs. Turklāt nevakcinētie deputāti ir no daudzām pašvaldībām –

lielākoties katrā pa vienam, atskaitot Jūrmalu, kur vakcinēties nevēlas divi domnieki, kā arī Jelgavas un Varakļānu novadu – katrā no tiem vakcinēties nevēlas trīs deputāti. 

Jelgavas novada domes priekšsēdētājs Ziedonis Caune (Latvijas Zemnieku savienība) atklāja, ka divi no trīs nevakcinētajiem deputātiem esot solījuši griezties konsīlijā pēc atzinuma, kas atbrīvotu no vakcinēšanās.

Arturs Toms Plešs par pašvaldību domnieku vakcinēšanos pret Covid-19
00:00 / 00:34
Lejuplādēt

Ministrs arī atzīmēja, ka ir nosūtījis vēstuli Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijai ar aicinājumu topošajā likumā, kas paredz obligātu Covid-19 vakcināciju parlamenta deputātiem, iekļaut normu, kas paredz apturēt pilnvaras deputātam, ja tas nespēj uzrādīt sadarbspējīgu sertifikātu. Attiecīgi, ja pašvaldību deputāts vai deputāte nespēj uzrādīt sadarbspējīgu sertifikātu, nākamajā domes sēdē būs jālemj par deputāta pilnvaru apturēšanu uz laiku, kad ir iegūts sertifikāts, aizvietojot attiecīgo deputātu ar nākošo no saraksta ievēlēto deputātu.

Atsevišķi domju priekšsēdētāji telefonsarunās pauda neizpratni, kādēļ nevakcinēti deputāti nedrīkst piedalīties pašvaldības darbā attālināti. Taču kopumā pašvaldību deputātu vakcinēšanās ir viena no tām retajām reizēm, kad Latvijas Pašvaldību savienība pilnībā pievienojusies reģionālās attīstības ministrijas nostājai. 

"Latvijas Pašvaldību savienība iestājas par to, ka ikvienam ir jābūt atbildīgam pret saviem līdzcilvēkiem un ir jāvakcinējas, jo tas ir viens no veidiem, kā mazināt vīrusa izplatību,"

uzsvēra savienības vadītājs Gints Kaminskis.

Pēdējo divu nedēļu laikā Covid-19 vakcinācijas temps nevakcinēto pašvaldības deputātu vidū audzis par 39%, norādīja Plešs. Ministrs aicina neizlēmušos pašvaldību deputātus apzināties situācijas nopietnību, savu līdzatbildību pret sabiedrību un vakcinēties pret Covid-19, kā arī pateicas tiem valsts un pašvaldību institūciju darbiniekiem un amatpersonām, kas jau izdarījuši izvēli par labu vakcīnai.

KONTEKSTS:

Valdība, lemjot par ārkārtējo situāciju no 11. oktobra, nolēma noteikt pienākumu potēties pret Covid-19 publiskajā sektorā – valsts un pašvaldības iestādēs strādājošiem. Paredzētas plašākas iespējas un pienākumi noteikt vakcinēšanās prasību arī privātajā sektorā strādājošajiem.

Vēl iepriekš valdība lēma, ka veselībā, izglītībā un sociālajā aprūpē pēc 15. novembra klātienē drīkstēs strādāt Covid-19 pārslimojušie vai potētie.

Savukārt novembra sākumā Saeima pieņēma grozījumus, kas ļauj darba devējiem uzteikt darbu tiem darbiniekiem, kam noteikto darba pienākumu pildīšanai nav Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti