Covid-19 vakcinācijas kartīte – informatīva lapiņa, nevis oficiāls apliecinājums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pēc vakcīnas pret Covid-19 pirmās devas saņemšanas iedzīvotājiem tiek izsniegta kartīte, kurā lielākoties norāda vakcīnas veidu un nākamās potes saņemšanas laiku. Kartīšu izskats mēdz atšķirties, turklāt to nevar uzskatīt par oficiālu dokumentu, kas apliecinātu vakcināciju pret Covid-19.

Aplūkojot savu vakcinācijas karti un salīdzinot to ar kartēm, ko draugi ielikuši sociālajos tīklos, LTV raidījuma “4. studija” skatītājam Voldemāram radies jautājums, kāpēc kartītes atšķiras. Dažiem tajās ir uzlīmes, citiem zīmodziņi, bet vēl citiem – rakstīts ar roku. “Kāpēc vieniem tā, otriem tā? Vai mēs dzīvojam dažādās valstīs? Varbūt tā vajag, es jau nezinu,” piebilda Voldemārs.

Rīgā pie masu vakcinācijas centriem uzrunātie iedzīvotāji gan īpaši pat nepievērš uzmanību, kāda vakcinācijas karte viņiem izsniegta. Galvenais, ka pote pret Covid-19 – plecā.

“Es pat neatceros [ kāda ražotāja vakcīnu saņēmu]. Galvenais, ka iepotēja,” sacīja Evita, kurai ir vienalga par saņemto kartīšu atšķirībām.

“Es nemaz nezināju, ka ir dažādas,” atzina Dzintars.

Līdzīgi sacīja arī Andris: “Nemulsina. Es uzzināju no jums, ka mēdz būt arī dzeltenās.”

“Man ir dīvaina. Man nav ne jausmas, kāpēc. Ne tā, kā visiem. Es priecājos, ka pote man ir. Pārējais tā ne īpaši interesē,” atzina Sandra.

Vakcinācijas procesa virzītāji mierina – vakcinācijas kartes kalpo tikai kā atgādinājums, kad jāierodas uz nākamo poti. Nākotnē ir plāns šīs vakcinācijas kartes novienādot, bet šā brīža atšķirībām ir dažādi iemesli.

“Pirmkārt, katrs ražotājs, kad mēs saņemam šīs vakcīnu piegādes Latvijā, līdzi dod šīs vakcinācijas kartītes. Tai pašā laikā arī paši vakcinācijas pakalpojumu sniedzēji ir nodrošinājušies un radījuši paši savas vakcinācijas kartītes,” skaidroja Nacionālā veselības dienesta Vakcinācijas projekta nodaļas komunikācijas konsultante Agnese Strazda.

Turklāt nekādā gadījumā vakcinācijas kartes nebūs kā iespējamais dokumentālais apliecinājums par personas vakcināciju pret Covid-19.

“Būtu svarīgi nejaukt vakcinācijas kartītes ar kādu apstiprinājuma dokumentu. Jo joprojām Latvijā līdz Zaļā digitālā sertifikāta izveidošanai par vakcinācijas pret Covid-19 faktu, kā apstiprinājums kalpo vai nu mūsu potēšanas pase, kurā ir veikts ieraksts, vai tā ir izdruka no E-veselības. Un tur šis fakts apstiprināts. Vai, piemēram, ģimenes ārsta izziņa,” pastāstīja Strazda.

Tiklīdz kā būs saņemta otrā vakcīnas deva, vakcinācijas karte iegūs tikai un vienīgi simbolisku nozīmi.

KONTEKSTS:

Eiropas Komisija (EK) 17. martā ir iesniegusi izskatīšanai likumprojektu, kas paredz izveidot Covid-19 vakcinēšanas apliecību. Tajā tiktu norādīts, ka cilvēks ir vakcinēts, ir pārslimojis Covid-19 vai arī ir nesen saņēmis negatīvu testa rezultātu. Tomēr iecerei ir arī ne mazums kritiķu.  

Būtībā Digitālais zaļais sertifikāts ir vienota formāta dokuments, kas būs pieejams par brīvu visiem Eiropas Savienības (ES) iedzīvotājiem. To varēs uzrādīt vai nu uz viedtālruņa ekrāna, vai arī uz papīra. Sertifikātā tiks rakstīts, ka cilvēks ir vakcinēts, ir nesen ieguvis negatīvu testa rezultātu vai arī ir pārslimojis Covid-19. Tajā būs iekļauts QR kods, kas nodrošinās sertifikāta drošību un autentiskumu. Sertifikāti būs izdevējvalsts oficiālajā valodā (-s) un angļu valodā.

ES tieslietu komisārs Didjē Reinderss sacīja, ka šādi sertifikāti varētu būt pieejami vasarā un būs pagaidu risinājums uz Covid-19 krīzes laiku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti