Covid-19 testu paraugus uzglabā laboratorijās; tie var nodērēt tālākai izpētei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Plašu Covid-19 testēšanu pašlaik nodrošina sešas laboratorijas, bet testu paraugi netiek utilizēti, tie tiek uzglabāti īpašā drošībā, un pozitīvo testu paraugi zinātniekiem būs derīgi vēl vismaz gadu izpētei, ja būs tāda nepieciešamība, noskaidroja LTV raidījums "4.studija".

Latvijas Covid-19 laboratoriju tīkla koordinators Sergejs Ņikišins skaidroja, ka masveida testēšanu nodrošina sešas laboratorijas, kas kopumā vidēji arī testē 8000 cilvēku dienā.

"Protams, brīvdienās ir mazāk, bet darba dienās ir tie astoņi tūkstoši, un pamatā cilvēki nāk ar ārsta nosūtījumu vai ģimenes ārsta nosūtījumu, vai speciālista nosūtījumu pirms plānveida operācijām, veicot dažādas manipulācijas. Tie ir kādi 3500 dienā,"  stāstīja Ņikišins.

Ik dienas tiek ņemti arī vismaz 2200 siekalu paraugi: 700 testi – Latvijas slimnīcās, 500 – izbraukumos, kurus veic laboratoriju operatīvās brigādes uzņēmumos un iestādēs. Turklāt 100 testi, kas arī katru dienu papildina statistiku, tiek ņemti no ārvalstu pilsoņiem. Viņi par šo pakalpojumu maksā paši.

"Paraugi paliek laboratorijās, viss glabājās tajās laboratorijās, kurās veica šo testēšanu; laboratorijas to glabā pie zemām temperatūrām, tā ir tāda prasība, ja nepieciešams atkārtot to testu vai arī turpmāk, jo tie paraugi tiek izmantoti arī sekvencēšanai, lai noteiktu vīrusa genomu. Līdz ar to paraugi glabājas, īpaši pozitīvie paraugi. Tad retrospektīvi var izmeklēt, ja ir kaut kādi jautājumi,"  skaidroja Ņikišins.

Latvijas Infektoloģijas centrā ledusskapjos vismaz -70 grādu zemā temperatūrā atrodas Covid-19 pozitīvie testi. Katrs no šiem testiem vēl vismaz gadu būs derīgs laboratoriskām pārbaudēm.

Latvijā kopumā analīzes pieņem jau 90 punktos. Četrus no tiem apkalpo valsts zinātniskā institūta "Bior" laboratorija, kur vidēji dienā ņem 700 paraugus, bet "Bior"  kapacitāte ir līdz pat 1000 paraugu dienā.

"Visi paraugu ņemšanas instrumenti, respektīvi – kociņš, no kā tiek ņemts paraugs, visi tiek saglabāti. Mums ir atsevišķa banka, kur visi tiek uzglabāti, un instrumenti netiek utilizēti vai mesti ārā," skaidroja "BIOR" konsultante stratēģiskās attīstības, sabiedrisko attiecību, komunikācijas un protokola jautājumos Ilze Dimante.

Cilvēku, kuri testēti tikai vienu reizi, ir daudzreiz mazāk nekā to, kuriem pārbaude tikusi veikta vairākkārt. Piemēram, statistikā redzama kāda persona, kas tikai līdz septembrim vien testu bija nodevusi 28 reizes.

Pa vienai reizei Covid-19 pārbaudes līdz septembra mēnesim bija veikuši 200 000 cilvēku – tie nav tikai Latvijas iedzīvotāji.  

Precīzi Covid-19 testēšanas dati ikvienam pieejami Latvijas Atvērto datu portālā.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti