Panorāma

"Panorāmas" paldies egle NMPD

Panorāma

Kavēta vakcīnu devu piegāde astoņām ES valstīm

Varētu pagarināt Covid-19 plašākas testēšanas laiku

Covid-19 testi: Rinda līdz divām dienām; varētu pagarināt vienkāršotu pieteikšanos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 6 mēnešiem.

Līdz šīs nedēļas beigām valsts apmaksātu Covid-19 izmeklējumu iespējams veikt arī bez ģimenes ārsta vai cita speciālista nosūtījuma. Tomēr to aicina darīt vien gadījumos, kad ir parādījušās elpceļu infekcijas pazīmes, paaugstināta temperatūra, ožas vai garšas zudums. Veselības ministrija tuvākajā laikā vērtēs, vai pietiek jaudas šādu testēšanas kārtību turpināt ilgāk, nekā sākotnēji paredzēts.

Iespēja brīvi nodot Covid-19 analīzes nodrošināta abās decembri noslēdzošajās svētku nedēļās, rēķinoties ar to, ka nosūtījuma saņemšana no ģimenes ārsta vai dežūrārsta svētku laikā varētu būt apgrūtināta. Vienīgais noteikums – jābūt koronavīrusam raksturīgajiem simptomiem, piemēram, temperatūrai, kakla sāpēm vai ožas un garšas zudumam.

Valsts laboratorija “Bior” svētku laikā nodrošināja papildu testēšanās iespējas Rīgā un Latgalē. Un cilvēku interese veikt bezmaksas Covid-19 izmeklējumus bija patiešām liela.  

Par to liecina aizvadītās nedēļas laikā sasniegtie jaunie testēšanas rekordi. Darba dienās pirmo reizi tika testēti pat vairāk nekā 10 un pat 12 tūkstoši cilvēku, mazāk – Ziemassvētkos, kad daļa Covid-19 analīžu nodošanas punktu bija slēgti. Liels ir bijis arī jaunatklāto saslimšanas gadījumu skaits, piemēram, 24. decembrī tika atklāti 1270 saslimušie vienā diennaktī, un arī izplatība aizvien ir strauja un nekontrolēta.

Veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”) atklāja, ka vērtē iespēju turpināt paplašinātu bezmaksas testēšanu arī pēc šīs nedēļas beigām. “Viens no rādītājiem ir cilvēku atsaucība darba dienās. Ja jaudas ļaus un mēs redzēsim, ka tas ir lietderīgi, tad ir iespējams pagarināt pieeju, ka bez nosūtījuma cilvēki ar simptomiem var pieteikties Covid-19 testam,” sacīja ministre.

“Bior” vērtēja – paraugu noņemšanas un testu apstrādāšanas jaudu varētu palielināt, jo rindas pašlaik šīs laboratorijas izveidotajos Covid-19 testēšanas punktos nemēdz veidoties.

“Acīmredzot tā ziņkārības fāze ir pagājusi, un šobrīd nāk tiešām tie, kuri vai nu dzīvo kopā ar inficētu cilvēku. Cilvēki arī ir izglītoti. Viņi pagaida vismaz trīs līdz piecas dienas kopš kontakta, un tad, ja viņiem nav simptomu, viņi grib zināt, vai viņiem nav asimptomātisks vīruss. Cilvēki vairs neskrien testēties tāpēc vien, ka tā draugs teica,” pastāstīja “Bior” direktora vietniece laboratoriju jautājumos Olga Valciņa.

Arī nosūtījumu apstrāde un pārbaude prasījusi laiku, ko tagad var veltīt tiešajiem darba pienākumiem.

Nacionālajā veselības dienestā, kurā pašlaik koordinē pierakstus uz Covid-19 izmeklējumiem visā valstī, ir līdzīgi novērojumi.

“Šobrīd maksimālais gaidīšanas laiks uz analīžu nodošanu ir divas dienas,

bet lielākoties analīzes var nodot tajā pašā dienā, kad cilvēks piesakās, vai nākamajā dienā. Tādu sastrēgumu, ka būtu ļoti ilgi jāgaida uz analīžu nodošanu, nav. Jaudas ziņā pakalpojums ir pieejams, jauda ir pietiekama. Šobrīd pakalpojums šādā formā ir paredzēts līdz 3. janvārim, bet, ja tiks lemts šo kārtību turpināt, protams, tāda kārtība varētu būt turpmāk,” pastāstīja Nacionālā veselības dienesta pārstāve Sintija Gulbe.

Par to, vai testēšanu bez ģimenes ārsta nosūtījuma turpinās arī nākamnedēļ, lemšot tuvākajā laikā.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, kuras laikā bija stingrāki ierobežojumi. Par spīti tam saslimstība ar Covid-19 turpināja pieaugt.

Valdība 1. decembrī lēma pagarināt ārkārtējo situāciju līdz 11. janvārim, bet 17. decembrī valdība apstiprināja papildu ierobežojumus rīkojumā Covid-19 izplatības mazināšanai, aicinot cilvēkus svētkos ievērot klusuma periodu. Tostarp noteikti papildu ierobežojumi tirdzniecībai. Ierobežoti arī klātienes pakalpojumi, kā arī par vienu nedēļu pagarināts skolēnu Ziemassvētku brīvlaiks

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti