"Cilvēka dzīvība ir visdārgākais pasaulē. To nevar nopirkt ne par kādu naudu. Es neaģitēju, es lūdzu, lai aizdomājas. Varbūt tagad pierimsies," saka Latvijas Infektoloģijas centra māsu palīdze Irēna Elksne.
Viņa strādā vissmagākajā Covid-19 nodaļā. Un šis ir kārtējais vissmagākais brīdis. Pacients, par kuru viņa rūpējās, ir miris.
"Ļoti feins. Kamēr nebija intubēts, mēs runājām, viņš bija ļoti mīļš..." atceras Elksne.
Pie Covid-19 pacientiem tuviniekus neielaiž. Tiem, kam ir smaga slimības gaita, tieši mediķi ir vienīgie un pēdējie cilvēki, kurus viņi redz un satiek.
"Mēs pašas raudam, tas ir grūti, ļoti grūti," uzsver māsu palīdze. Viņa saka, ka pie šīm daudzajām nāvēm nevar pierast, bet ir ikdienas rutīna. Un drīz nodaļā iestāsies nākamais pacients.
"Slimnieks ir aizgājis, un es tīru aparatūru. Savādāk nevar..." saka Elksne.
"No 100 pacientiem, kas nonāk slimnīcā, 10–15 mājās neaiziet. Viņi aiziet bojā,"
stāsta Latvijas Infektoloģijas centra galvenā ārste Baiba Rozentāle. Viņa apstiprina, ka smaga slimības gaita nozīmē vienu – nāvi. Ir ļoti reti gadījumi, kad pēc intubācijas un komas pacienti izdzīvo.
"Nomirst pacienti no progresējošas elpošanas mazspējas. Faktiski nav plaušu. Kāpēc mums vajadzīgas plaušas? Jo tur notiek skābekļa un ogļskābās gāzes apmaiņa. Protams, mēs dodam skābekli. Protams, līdz intubācijai. Bet mēs nevaram atjaunot plaušas," norāda Rozentāle.
Šodien infektoloģijas centrā atrodas 56 Covid-19 pacienti, pieci ir intensīvajā terapijā. Lielākā daļa pacientu ir ar kādām blakus slimībām. Un neviens nebija vakcinējies pret Covid-19.
"Un ko tad vīruss atrod? Pašus ievainojamākos, kuriem ir uzņēmība un kuros var savairoties, dzīvot un attīstīt šīs smagās formas. Viņiem fonā ir smagas slimības," uzsver ārste.
Arī māsu palīdze Elksne aicina cilvēkus vakcinēties, īpaši, ja viņi ir apdraudētāko grupā.
KONTEKSTS:
Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai, kas beidzās 9. jūnijā. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība novembrī atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, bet, tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinājās, ārkārtējā situācija tika pagarināta līdz 6. aprīlim. Pēc ārkārtējās situācijas beigām valstī bija saglabājušies vairāki drošības pasākumi.
Ņemot vērā epidemioloģiskās situācijas uzlabošanos, 1. jūnijā valdība vienojās, ka darbu varēs atsākt lielie tirdzniecības centri un kultūras iestādes, tostarp muzeji. Jau iepriekš lemts, ka var notikt izlaidumi un vasaras nometnes. Vēl ir arī atvieglojumi tiem, kuri ir izslimojuši Covid-19 vai arī potējušies pret to, – no 1. jūnija var sniegt un saņemt individuālus pakalpojumus, kā arī no 15. jūnija varēs apmeklēt kultūras pasākumus. Tāpat Covid-19 sertifikātu saņēmušie cilvēki no 15. jūnija varēs apmeklēt restorānus arī iekštelpās un aizvadīt gan individuālus, gan grupu sporta treniņus telpās.