Covid-19 slimnieku kontaktpersonas karantīnā varēs būt 10 dienas

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologu noteiktās Covid-19 slimnieku kontaktpersonas mājas karantīnu varēs pārtraukt, ja desmitajā dienā Covid-19 tests būs negatīvs, paredz otrdien pieņemtie grozījumi Ministru kabineta noteikumos.

Veselības ministrijā informēja, ka šobrīd Covid-19 pacientu kontaktpersonām, kuras nosaka SPKC epidemiologi, ir jāievēro 14 dienu mājas karantīna. Ņemot vērā Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra sniegto informāciju, papildus ir radīta iespēja, kā samazināt noteikto 14 dienu mājas karantīnu.

Persona, iepriekš piesakoties, 10. mājas karantīnas dienā var veikt Covid-19 testu, un, ja tas būs negatīvs, ar ārsta lēmumu ikdienas gaitās atgriezties ātrāk.

Šāds lēmums ir pieņemts, lai, balstoties uz Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra datiem, mazinātu karantīnas pasākumu ietekmi uz darba tirgu.

Kontaktpersonas ik dienu ir ģimenes ārsta uzraudzībā, un šajā laikā nepieciešamības gadījumā arī saņem darbnespējas lapu. Līdz ar to arī mājas karantīnu kontaktpersonas var pārtraukt tikai ar ģimenes ārsta atļauju divos veidos:
•    14. dienā;
•    veicot testu 10. dienā un saņemot negatīvu rezultātu. 

Ministrijā uzsvēra, ka mājas karantīnas laikā personai ir rūpīgi jāvēro sava veselība, jo, ņemot vērā, ka ir bijis ciešs kontakts ar Covid-19 slimnieku, ir lielāks risks saslimt pašam. 

Ministru kabineta noteikumos arī veikti grozījumi, lai pašizolācija nebūtu jāievēro pacientu pavadošajām personām, atgriežoties no veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanas ārpus Latvijas. Tas attieksies uz gadījumiem, ja ārsts būs noteicis, ka pacientam jāierodas ar pavadošo personu.

Avots: SPKC

Tāpat arī tiek paredzēta iespēja Latvijā ierasties personām no valstīm, kur ir tāda Covid-19 izplatība, kas var radīt sabiedrības veselības apdraudējumu, ja šī persona pavada pacientu, kas saņem medicīnas tūrisma pakalpojumus.

Pašizolācijas izņēmumi paredzēti arī personām, kas pavada pacientu medicīnas tūrisma pakalpojuma saņemšanai. Par pavadošo personu informācija būs jāsniedz Veselības inspekcijai. Izņēmumi pašizolācijas ievērošanai tiek paredzēti arī Baltijas valstu transplantācijas centru pārstāvjiem, dodoties pēc donoru orgāniem. 

Noteikumu grozījumi būs spēkā dienu pēc tam, kad tie tiks publicēti ''Latvijas Vēstnesī''.

SPKC epidemiologs Jurijs PerevoščikovsKristaps Feldmanis

Pirms lēmuma pieņemšanas Slimību profilakses un kontroles centra epidemiologs Jurijs Perevoščikovs Ministru kabinetu iepazīstināja ar secinājumiem par šī brīža Covid-19 izplatību Latvijā. Viņš skaidroja, ka pašlaik slimības izplatība neprasa vispārējus ierobežojumus, tomēr neizslēdza, ka, situācijai attīstoties, varētu lemt par kādiem lokāliem ierobežojumiem pašvaldību robežās. Piemēram, Kuldīgā, kurā šobrīd konstatē plašāku saslimstību.

"Ja Kuldīgā situācija, piemēram, pasliktināsies vēl, tad es pieļauju, ka masku lietošana varētu būt ieteicama cilvēkiem, kuri Kuldīgā brauc ar sabiedrisko transportu vai atrodas slēgtās telpās. Līdzīgi kā tas ir pieņemts Eiropas valstīs – lokāli, kur slimība izplatās masveidā [noteikt ierobežojumus]. Es nedomāju, ka šādi pasākumi, masku lietošana, būtu attiecināma uz veseliem reģioniem – Zemgales reģionu vai Vidzemes reģionu, kur nedēļas laikā tikai 1 gadījums uz reģionu reģistrēts. Tur nav pašreiz šādu indikāciju.

Monitorēsim situāciju un paturēsim prātā, ka tas [sejas masku vilkšana] ir pasākums, lai ierobežotu nekontrolētu slimības izplatīšanos. Pagaidām slimība joprojām tiek kontrolēta," sacīja Perevoščikovs.

KONTEKSTS:

Atgriežoties no valstīm, kas iekļautas SPKC sarakstā kā valstis ar augstu saslimstību ar Covid-19, ir jāievēro 10 dienu pašizolācija. Papildu nosacījumi attiecināti uz personām, kuras ir nodarbinātas ārstniecības iestādēs, sociālās aprūpes institūcijās un izglītības iestādēs un kuras ir tiešā kontaktā ar citiem cilvēkiem, piemēram, ārsti, kuri sniedz palīdzību pacientam, vai skolotāji, kuri strādā ar bērniem. Šiem cilvēkiem astotajā dienā pēc attiecīgās valsts pamešanas ir jāveic Covid-19 tests. Ja tests ir negatīvs, tad personas 11. dienā pēc attiecīgās valsts pamešanas var atgriezties darbā klātienē. Ja persona nevēlas testu veikt, tad pašizolācijas ilgums saglabājas iepriekšējais – 14 dienas.

Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā atsevišķi ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai.

Kopš augusta ārā drīkst pulcēties 3000 cilvēku. Joprojām spēkā ir divu metru distances ievērošana. Sabiedriskajā transportā mutes un deguna aizsegi vairs nav obligāti.

Covid-19 koronavīrusa
izplatība Latvijā
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti