Panorāma

Pusotra gada vecai meitenītei piešuj pirksta falangu

Panorāma

Atbalstītāji pavada izlasi uz izšķirīgo spēli

Klūpot un ķeroties sāk darboties digitālais Covid-19 sertifikāts

Covid-19 sertifikātu pirmajā dienā izveidojuši 82 000 iedzīvotāju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ar nelielām tehniskām ķibelēm un citiem trūkumiem Latvijā pirmdien, 1. jūnijā, sācis darboties digitālais Covid-19 sertifikāts, kas ļauj pierādīt potēšanās vai pārslimošanas faktu un saņemt tikai šai iedzīvotāju grupai paredzētos atvieglojumus.  Pirmajā dienā līdz pulksten 16.00 vietne, kurā tas izveidojams, apmeklēta 238 000 reižu. Iedzīvotāji izveidojuši 82 000 sertifikātu un vairāk nekā 72 000 no tiem ir tieši par vakcināciju.

Dienas pirmajā pusē mājaslapa, kurā iespējams apskatīt un lejuplādēt digitālo sertifikātu, darbojās ar traucējumiem, turklāt sistēmā vēl nav datu par pilnīgi visiem iedzīvotājiem. To sola novērst tuvākajā laikā.

Mājaslapa “Covid19sertifikats.lv” darbu sāka pirmdien pulksten 9.00 no rīta, un iedzīvotāju interese bija tik liela, ka brīžiem lapas darbība bija pilnībā traucēta vai sertifikāta ielādi nācās ilgi gaidīt.

Dienas pirmajās stundās Nacionālais veselības dienests saņēma pat 900 iedzīvotāju pieprasījumus vienā minūtē. Nacionālais veselības dienests aicina būt saprotošiem un uzgaidīt.

“Te ir jāizvērtē tā vajadzība, jo tā nav prasība, ka ikvienam ir jāpieslēdzas, jāuzģenerē un tas jānēsā līdzi, piemēram, ikdienas gaitās.  Tā ir vajadzība apliecināt savu statusu, un, kad šī vajadzība parādās, tad ir ieteicams šo sertifikātu sagatavot. Plānojam, ka pakāpeniski, pēc dažām dienām arī portāla darbība nostabilizēsies,” sacīja Nacionālā veselības dienesta pārstāve Evija Štālberga.

Viņa skaidroja – vietnes pirmajā darbības dienā ir iespējamas dažādas tehniskas problēmas, tādēļ viņa aicina iedzīvotājus būt saprotošiem.

Digitālā sertifikāta sistēmu izstrādājis Latvijas informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT)  uzņēmums SIA "ZZ Dats" sadarbībā ar "KleinTech Services" un "Mobilly TX".

Pagaidām vēl iespējamas tehniskas problēmas

Sistēmu pirmdien palaida agrāk, nekā sākotnēji plānots, hokeja čempionāta dēļ. Bet dati no visām sistēmām vēl nav apkopoti vienuviet. Vairāki iedzīvotāji sociālajos tīklos pauda izbrīnu, ka viņi ir vakcinēti vai Covid-19 izslimojuši, taču sertifikātu sistēma neuzrāda. Tā noticis arī Elzai Cīrulei.

Viņa ir liela hokeja fane, vēlējusies pirmdien vakarā doties uz spēli klātienē. Sistēma rāda, ka viņa ir vakcinējusies, bet nav pagājis pietiekami ilgs laiks kopš otrās potes, savukārt izslimošanas sertifikāta nav.

“Tur vajadzēja būt arī manam pārslimojušā sertifikātam, jo 24. decembrī man bija pozitīvs Covid-19 tests, ko es arī e-veselībā redzu. Un es izrēķināju, ka tur ir 160 dienas, kas nozīmē, ka tam vajadzētu būt, bet joprojām, tikko arī pārbaudīju, joprojām nav,” stāstīja Elza.

Ja radusies šāda situācija vai gadījumā, kad iedzīvotājs ir vakcinēts, bet sertifikāta nav, jāpārbauda, vai šie dati ievadīti e-veselībā, vai jāsazinās ar vakcinācijas pakalpojuma sniedzēju, norāda Nacionālajā veselības dienestā. Var vērsties arī pie tā speciālistiem.

Elza Cīrule tā arī izdarījusi, bet atbildes vēl vēlā pēcpusdienā nebija.

“Tepat arēnai apkārt, kā iepriekšējās dienās, kaut kur klīstu, bet iekšā netieku. Nu vēl paskatīšos. Skumīgākā ziņa, ka es skatos – biļetes joprojām ir pieejamas. Ja būtu izpirktas un es zinātu, ka arēna ir pilna, varbūt nebūtu tā,” atzina Elza.

Štālberga atzina, ka “sākotnēji bija dažādi citi šie datumi, bet sistēma ir palaista šodien. Var būt, ka atsevišķos gadījumos netiek ģenerēts pārslimošanas sertifikāts, un tas ir saistīts ar to, ka mēs turpinām saņemt datus no laboratorijām. Jau rītdien vajadzētu būt, ka informācija ir pieejama.”

Savukārt Štālberga stāstīja, ka “cilvēki, kuri neizmanto internetu vai citu iemeslu dēļ nevar autorizēties vietnē, sertifikātu šodien nevarēs iegūt. Šie cilvēki atbilstošo apliecinājumu varēs iegūt tikai no 15. jūnija, kad šādu pakalpojumu sāks piedāvāt valsts un pašvaldību vienotajos klientu apkalpošanas centros. Jāatgādina, ka sertifikāts apliecina to, ka cilvēks ir vakcinējies pret Covid-19. Paredzams, ka ar šo sertifikātu būs iespējams apmeklēt dažādus publiskus pasākumus.

Ja cilvēks ir vakcinēts, ir svarīgi, ka šos datus par vakcinēšanu ārstniecības iestāde ir ievadījusi sistēmā. Tātad, ja vietnē nav redzama informācija par vakcināciju un sertifikātu nevar uzģenerēt, tad pirmais solis, kas jādara, – jāpārbauda, vai vakcinācijas fakts ir redzams,  e-veselībā pieslēdzoties.

“Ja nav redzams, tad jāvēršas pie vakcinācijas veicēja, lai viņš pārbauda ievadītos datus, vai tie nav kļūdaini un nepilnīgi. Ja e-veselībā ir redzams, ka ir vakcinācija veikta, tad ir jāvēršas NVD un tad mēs katru gadījumu individuāli skatīsimies,” informēja Štālberga.

Kā darbojas?

Sagatavot iespējams trīs sertifikātus. Viens apliecina, ka cilvēks ir pilnībā vakcinējies pret Covid-19, otrs norāda uz Covid-19 laboratorisko analīžu rezultātiem. Bet trešais – apliecina izslimošanas faktu. Un tas ir derīgs, ja kopš pozitīvā testa rezultāta saņemšanas pagājušas vismaz 11 un ne vairāk kā 180 dienas.

Nacionālā veselība dienesta direktors Āris Kasparāns skaidroja:

  • interneta vietnē būs jāautorizējas ar valsts standarta autentifikācijas rīkiem (e-ID karti vai caur banku “Smart ID”),
  • mājaslapā varēs ģenerēt sertifikātu ar QR kodu un ielādēt to viedierīcē,
  • attiecīgo QR kodu varēs uzrādīt vietās, kur imunitāti ieguvušie drīkst saņemt pakalpojumus.

Mājaslapai sākot darboties, būs iespēja pārliecināties, ka sertifikāti der noteiktiem atvieglojumiem.

Turklāt sertifikātus varēs atrast visi, kuru vakcinācijas fakts ir reģistrēts e-veselībā.  

Taču kā derīgs sertifikāts verificēsies tikai pēc tam, kad būs pagājis noteikts dienu skaits pēc vakcīnu pret Covid-19 saņemšanas. Tādējādi cilvēki varēs tikt pie QR koda, kas vēl nebūs lietojams kā derīgs.

Par vakcinētu cilvēks tiek uzskatīts 15. dienā pēc pilna vakcinācijas kursa vai arī no 22. līdz 90. dienai pēc "AstraZeneca" vakcīnas pirmās devas saņemšanas un uzreiz pēc "AstraZeneca" vakcīnas otrās devas saņemšanas.

1. jūnijā sāka darboties Covid-19 sertifikāta digitālais variants. Līdz jūnija vidum plānots ieviest lietotni, ar kuras palīdzību sertifikātam varēs piekļūt caur viedtālruni.

Tāpat ar laiku būs iespēja pašvaldībās vienotajos klientu apkalpošanas centros saņemt izdruku par sertifikātu. Arī ārstniecības iestādēs, iespējams, varēs tos saņemt.

Pašlaik Latvijā pilnībā vakcinēti vai pēdējā laikā izslimojuši Covid-19 ir aptuveni 300 000 cilvēku.

Paredzēts, ka Latvijā izsniegto digitālo Covid-19 sertifikātu atpazīs arī citās Eiropas Savienības dalībvalstīs, un informācijas apmaiņa būs iespējama pēc  divām nedēļām.

ES sertifikātu sāk testēt 7 valstis

Savukārt ES digitālajam Covid-19 sertifikātam 1. jūnijā ir ieviesta Eiropas Savienības (ES) līmeņa sistēma, kas ļauj sertifikātus verificēt drošā un privātumam draudzīgā veidā. Verifikācija ļaus iedzīvotājiem un iestādēm pārliecināties, ka sertifikāti ir autentiski.

Procesa laikā nenotiks ne personu datu apmaiņa, ne to saglabāšana.  

ES regula par Covid-19 sertifikātu stāsies spēkā 1. jūlijā, taču dalībvalstis, kuras ir sekmīgi pabeigušas tehnisko testēšanu un ir gatavas izdot un verificēt sertifikātus, sistēmu var sākt izmantot brīvprātīgi jau tagad. Otrdien, 1. jūnijā, pieslēgties kopējai sistēmai un sākt izdot pirmos sertifikātus nolēmušas septiņas dalībvalstis — Bulgārija, Čehija, Dānija, Vācija, Grieķija, Horvātija un Polija.

Regula būs piemērojama no 1. jūlija, taču, tā kā dažām dalībvalstīm sertifikātu izdošanai ir vajadzīgs papildu laiks, ir noteikts sešu nedēļu pakāpeniskas ieviešanas periods.   

KONTEKSTS:

Maija vidū ES dalībvalstis un Eiropas Parlaments panāca vienošanos par to, digitālais Covid-19 sertifikāts sāks darboties no 1. jūlija. Tas apliecinās, ka īpašnieks ir vai nu vakcinēts, vai izslimojis Covid-19, vai arī tikko veicis Covid-19 testu.

Latvijā Covid-19 sertifikātus plānots ieviest no 1. jūnija, taču jāņēm vērā, ka līdz 15. jūnijam sistēma darbosies testa režīmā. Veselības ministrs iepriekš atzina, ka šajā posmā vēl pastāvēs tehnoloģiski riski un tehniskās grūtības. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti