Covid-19 sertifikāts darbam klātienē būs obligāts arī pēc ārkārtas situācijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Valsts, pašvaldību iestāžu un kapitālsabiedrību darbiniekiem, kā arī tiem darbiniekiem, kuri strādā klātienē Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts būs nepieciešams visu pandēmijas laiku, ne tikai ārkārtējās situācijas laikā. To paredz valdībā atbalstītie grozījumi noteikumos par epidemioloģiskās drošības pasākumiem Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai.

Līdz ar to pienākums vakcinēties darbiniekiem valsts un pašvaldību institūcijās, gan arī privātā sektorā, strādājot klātienē, tiek pārnests no ārkārtējās situācijas rīkojuma uz Ministru kabineta noteikumiem. Tādējādi šī prasība turpināsies arī pēc ārkārtējās situācijas beigām, kā tas noteikts patlaban, skaidroja Veselības ministrijā (VM).

Ministrijā norādīja, ka darbiniekiem, atrodoties darba vietā, ir augsts risks inficēties no kolēģiem, klientiem vai apmeklētājiem. Tāpat viņiem ir augsts risks inficēties, dodoties uz darbu ar sabiedrisko transportu. Tādēļ visiem klātienē strādājošajiem darbiniekiem ir nepieciešams vakcinēties, lai pasargātu sevi no ilgstošas darbnespējas un iespējas izplatīt infekciju tālāk – kolēģiem, kā arī ārpus darba loka.

Tāpat arī pienākums vakcinēties darbiniekiem novērsīs Covid-19 uzliesmojumus darba kolektīvā kā rezultātā var iestāties vairāku darbinieku darba nespēja gan slimības dēļ, gan mājas karantīnas ievērošanas pienākuma dēļ. Tādēļ vakcinācija ir nozīmīga, lai nodrošinātu organizācijas darbības nepārtrauktību, skaidroja VM.

Ministrijā atzina, ka līdzšinējie mehānismi cīņai ar šo smago infekciju nav ilgtspējīgi, jo kļūst par arvien nepanesamāku slogu valsts budžetam dīkstāves un citu atbalsta mehānismu apmaksas veidā,

kā arī ierobežo mazaizsargātākajiem sabiedrības locekļiem (bērniem, sociālās aprūpes iestāžu klientiem, cilvēkiem ar hroniskām un smagām veselības problēmām) tiesības uz kvalitatīvu un drošu veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanu.

"Valstij ir jānodrošina gan pakalpojumu saņēmējam, gan pakalpojumu sniedzējam droši publiskie pakalpojumi, tāpēc arī publiskajā sektorā un jomās, kur tiek sniegti pakalpojumi un notiek darbs klātienē, ir jāparedz prasība būt vakcinētam. Tāpat arī valsts un pašvaldību iestādēs ir jānodrošina darba efektivitāte un nepārtrauktība, lai nodrošinātu pakalpojumu pieejamību jebkurā laikā. Tādēļ nav pieļaujams, ka uzliesmojuma dēļ valsts vai pašvaldības iestādē tiek ierobežota pakalpojumu pieejamība iedzīvotājiem," atzīmēja VM.

Tāpat noteikumos veikti grozījumi, kas paredz noteikt kārtību īstermiņa Covid-19 sertifikāta izsniegšanai personām, kuras vakcināciju pret Covid-19 veikuši ar Eiropas Zāļu aģentūras vai Pasaules veselības organizācijas atzītu vakcīnu Amerikas Savienotajām Valstīs, Austrālijā,  Izraēlā, Jaunzēlandē un Kanādā. Regulējums paredzēs, ka minēto valstu piederīgajiem būs iespēja deviņu Latvijas pilsētu tūrisma informācijas centru deleģētajos sertifikātu izsniegšanas punktos saņemt īstermiņa sadarbspējīgu vakcinācijas sertifikātu, izmantošanai Latvijas teritorijā uz 30 dienām. Šis sertifikāts nebūs izmantojams ceļojot ārpus Latvijas.

Noteikumu grozījumi paredz, ka Nacionālais veselības dienests var sniegt informāciju pašvaldībai vai sabiedriskā transporta pakalpojuma sniedzējam, kas saņem dotāciju no pašvaldības, par personām, kam ir pārslimošanas vai vakcinācijas sertifikāts. Šāda kārtība nepieciešama, lai pašvaldība vai sabiedriskā transporta pakalpojuma sniedzējs varētu plānot sabiedriskā transporta pakalpojuma sniegšanas atlaides saskaņā ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta esamību.

Tāpat noteikumu grozījumi paredz jaunus nosacījumus antigēna testa veikšanai testēšanas sertifikāta iegūšanai. Paredzēts, ka antigēna testu pakalpojumu turpmāk varēs sniegt arī farmaceits vai farmaceita palīgs aptiekā, tādējādi paplašinot testēšanas sertifikātu izsniegšanas pakalpojumu pieejamību.

KONTEKSTS:

No 11. oktobra līdz 11. janvārim Latvijā ir izsludināta ārkārtējā situācija. Līdz ar ārkārtējo situāciju spēkā ir virkne noteikumu, kas nosaka gan pienākumu vakcinēties pret Covid-19, gan arī, kādi ierobežojumi ir spēkā attiecībā uz vakcinētajiem un pārslimojušajiem, kā arī nevakcinētiem cilvēkiem.

Valdība lēma noteikt pienākumu potēties pret Covid-19 publiskajā sektorā – valsts un pašvaldības iestādēs strādājošiem. Paredzētas plašākas iespējas un pienākumi noteikt vakcinēšanās prasību arī privātajā sektorā strādājošajiem. Darba vietās klātienē strādā tikai tie, kuri nevar strādāt attālināti.

Iepriekš valdība noteica, ka no 15. novembra veselībā, izglītībā un sociālajā aprūpē klātienē var strādāt tikai tie darbinieki, kuri spēt uzrādīt derīgu Covid-19 pārslimošanas vai vakcinācijas sertifikātu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti