Panorāma

Īslīcē kūst ceļa segums

Panorāma

Vidusskolēniem sācies izlaidumu laiks

EKSKLUZĪVI LTV: Covid seja Latvijā

Covid-19 seja Latvijā: 16% bez slimības pazīmēm; gandrīz trešdaļa mirušo - pansionātos

Jaunākajam Covid-19 pacientam Latvijā bija tikai viens gads, vecākajam – 99. Pēc Latvijas Televīzijas lūguma Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) izanalizējis, kāda līdz šim bija koronavīrusa pacienta seja Latvijā, kādi bija biežākie simptomi, no kurām valstīm vīruss ievests visvairāk.

Covid-19 seja Latvijā bija mainīga. Vēl martā tam bija jauna, strādājoša cilvēka seja. Ekonomiski aktīvs četrdesmitgadnieks, tikko atbraucis no slēpošanas kūrorta. Slimo viegli. Savukārt jau aprīlī tas bija cilvēks gados ar citām saslimšanām. Un Covid-19 vairs nebija slimība, kuru ārstēt mājās.

Kopumā Latvijā līdz 26. jūnijam apstiprināti 1112 inficēšanās gadījumi. Jaunākajam slimniekam bija tikai viens gads. Vecākajam pacientam – 99.

16% inficēto nebija nekādu slimības pazīmju.

6,5% visu saslimušo mita kādā no sociālās aprūpes centriem. Tur inficējās arī darbinieki.

No visiem, kas slimoja, 175 nonāca slimnīcā un 29 no viņiem bija ar smagu slimības gaitu, tātad ārstējās intensīvās terapijas nodaļā. Daļai vajadzēja pieslēgties pie mākslīgās plaušu ventilācijas.

No 30 mirušajiem deviņi bija pansionātu iemītnieki.

“Tas parāda, ka tās ir paaugstinātas riska vietas, un mums no tā jāmācās. Starp citu, seniori ar hroniskām slimībām vispār biežāk slimo ar infekcijas slimībām. Arī ar gripu,” skaidro SPKC Infekcijas slimību uzraudzības nodaļas vadītāja Elīna Dimiņa.

Sākotnēji Covid-19 infekciju Latvijā ieveda. Visvairāk ievesto gadījumu ir no Lielbritānijas – 42, kam seko Austrija, Spānija un Zviedrija. 24 mūsējie inficējās Francijā un tikpat daudz – Itālijā. Seko Krievija ar 15 gadījumiem un Vācija ar 11.

Pēdējo divu nedēļu laikā, kad Latvijā inficēto skaits tuvojas nullei,

tieši ievestie Covid-19 gadījumi atkal statistikas līkni ceļ augšup.

Četri saslimuši Krievijā, divi Kazahstānā un Ukrainā, viens Lielbritānijā.

“Mēs redzam, ka katru nedēļu deviņi, desmit cilvēki atgriežas kā Covid-19 pozitīvi.

Iespēja satikt Covid-19 pozitīvu personu saglabāsies.

Mums bija ļoti mazs saslimušo skaits. Ja skatāmies 14 dienu incidenci, tad citur 15 gadījumi uz 100 000, mums tagad ir 0,9,” norāda Dimiņa.

Tāpat epidemiologi interesējās, kādi ir saslimšanas simptomi tieši Latvijas Covid-19 pacientiem. Bija iespējamas vairākas atbildes. Gandrīz pusei bija paaugstināta temperatūra, trešā daļa klepoja. Daudzi sūdzējās par galvassāpēm un iesnām. Garšu vai ožu zaudēja gandrīz 9% saslimušo. Tāpat slimniekiem bija aizlikts deguns, drudzis, trūka elpas, sāpēja krūtis, lauza kaulus, bija caureja, slikta dūša, vemšana, nespēks un apjukums.

Pateikt, cik ilgi vidēji slimoja Latvijas iedzīvotāji, gan nevarot. Jo pārāk daudziem nebija simptomu, un nav skaidrs, kad viņi saslima.

Tagad, kad inficēto skaits mazinās ar katru dienu, epidemiologi atgādina, ka esam tiešām tikuši cauri salīdzinoši viegli, bet modrību nevajag zaudēt. “Piesardzība, komunicējot ar citiem cilvēkiem, un jāturpina distancēties. Lai gan viss samazinās, ceļš saslimstībai ir tas pats. Un, ja neiesim tuvāk, tad iespēja saslimt ļoti, ļoti neliela,” saka SPKC pārstāve.

Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā ir redzamas valstis, uz kurām ceļot ir visbīstamāk. Tāpēc tie, kuri dodas atvaļinājumos, aicināti šo vasaru pavadīt Latvijā un, iespējams, atklāt to no jauna.

KONTEKSTS:

Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas, tāpēc arī turpmāk ir noteikti vairāki ierobežojumi un piesardzības pasākumi.

Noteikts, ka līdz jūnija beigām pasākumos iekštelpās varēs pulcēties ne vairāk kā 100, bet ārtelpās – ne vairāk kā 300 cilvēku.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt