Covid-19 pandēmija, visticamāk, neliegs jauniešu vasaras darba iespējas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Par spīti Covid-19 pandēmijai, šobrīd šķiet, ka jauniešiem vasarā būs iespēja piepelnīties, darot vasaras darbus. Tomēr saslimstības rādītāji vasarā var ietekmēt to, kādā apjomā un kāds darbs jauniešiem būs pieejams. Neskatoties uz to, gan pašvaldības, gan uzņēmēji un arī valsts atbildīgās iestādes gatavojas jauniešu nodarbināšanai, un visi ir gatavi strauji mainīt plānus un pielāgoties tam, kāda būs situācija.

Covid-19 pandēmija, visticamāk, neliegs jauniešu vasaras darba iespējas
00:00 / 02:49
Lejuplādēt

Pašvaldībām, nodrošinot darbu jauniešiem, ir atšķirīgas pieejas. Piemēram. Jēkabpilī marta sākumā jaunieši varēja pieteikties darbam elektroniski un pašvaldībā tiek organizēts darbs tai piederošajos uzņēmumos.

"Darba roku mums vajag. Mums pilsētas teritorija ir liela. Mums ir parki, skvēri. Ir jāgrābj zāle, arī pie ravēšanas skolēni tiek nodarbināti. Pārsvarā ir labiekārtošanas darbos. Nenoliegsim, ka arī sadzīves atkritumi būs jālasa, bērnu rotaļu laukumi jāapseko.

Ir neliela daļa, bet ir skolēni, kas tiek nodarbināti vēstures muzejā un arī Krustpils muzeja brīvdabas nodaļā, un tur šie skolēni strādā kā eksponātu uzraugi. Un, ja ir zināšanas, tad arī pastāsta, parāda kā gidi,"

stāstīja Jēkabpils pilsētas pašvaldības komunālās saimniecības nodaļas vadītāja Iveta Vārna. 

Jēkabpilī aktivitāte bijusi līdz šim visaugstākā. Pieteikušies 250 skolēni. Vārna gan skaidroja, ka pašvaldība varēs nodrošināt darbu 70 pilsētā deklarētajiem skolēniem. To rindas kārtībā piedāvās pirmajiem, kas pieteikušies. Savukārt Kuldīgā vasaras darbos neizvēlas nodarbināt pašvaldības uzņēmumos, bet gan sadarbojas ar vietējiem komersantiem.

"Skolēni strādā tieši pie uzņēmējiem. Ne pašvaldības uzņēmumos, bet tieši pie privātuzņēmējiem. Un tad jau tas ir atkarīgs no uzņēmējiem, kurās vietās, kādas darba vietas viņi piedāvā. Mums atliek tādi koordinēšanas darbi," atzina Kuldīgas novada pašvaldības pārstāve Baiba Mālniece.

Viņa skaidroja, ka Kuldīgas novadā darbs visvairāk parasti ir tirdzniecībā un ēdināšanā, bet ir arī darbi citur, piemēram, kokapstrādē.

Uzņēmēji esot apmierināti, jo pašvaldība apmaksā minimālo darba algu, sociālos nodokļus un pusi no darba devēja iemaksām. Šogad pašvaldība var apmaksāt 160 darba vietas.

Liels jauniešu nodarbinātājs vasarā ierasti ir uzņēmums "Rimi Baltic". Tā pārstāve Elīna Šakirova skaidroja, ka iespējas vasarā strādāt jauniešiem ir atkarīgas no tā, kā attīstīsies Covid-19.

"Mēs domāsim, ko un kā. Vai mēs paspējam, vai mēs īstenosim. Viss atkarīgs no situācijas. Šobrīd laikam jau visi ir pielāgojušies un ir spējīgi ātri reaģēt uz izmaiņām. Tāpat mēs arī, tāpēc gaidām," teica  Šakirova.

Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) 7. aprīlī atvērs uzņēmēju un pašvaldību pieteikšanos jauniešu vasaras nodarbināšanai. Aģentūras nodarbinātības pasākumu nodaļas vadītāja Vineta Leončika skaidroja, ka uzņēmējiem, kuri nodarbinās jauniešus, kā ierasts, pienāksies atbalsts.

"Aģentūra piešķir dotāciju skolēnu atalgojumam. Par pilnu darba laiku tā ir puse no valstī noteiktās minimālās darba algas. Un darba devējam atliek otra puse, kā arī nodokļu nomaksa," atgādināja NVA pārstāve.

Savukārt par jaunieti ar invaliditāti NVA dotēs pilnu minimālo algu, kā arī sniegs atlīdzību darba vadītājam, finansēs obligāto veselības pārbaudi un apdrošinās bērnu pret nelaimes gadījumiem darba vietā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti