Aculiecinieks

Aculiecinieks. Remigrācija zinātnē

Aculiecinieks

Aculiecinieks. Restaurators

Aculiecinieks. Andžela un Islandes Covid

Covid-19 pamatīgi maina Islandē dzīvojošās Andželas dzīvi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Islandē dzīvojošā Andžela Zumente 15 gadus bijusi saistīta ar mazuļiem un viņu ienākšanu pasaulē. Andžela ir dūla un atbalsta topošās mammas mazuļa gaidīšanas laikā un dzemdībās. Covid-19 pamatīgi mainījis Andželas dzīvi. Mazuļi gan dzimst tāpat, tikai Andžela viņu dzimšanu atbalsta attālināti – pa telefonu. Taču viņa pati sākusi strādāt policijā, kur apsargā Covid-19  karantīnas pārkāpējus. Un vēl viņa pati smagi pārslimojusi Covid-19. Tā, ka sekas jūtamas joprojām.

“Ja cilvēki neievēro likumus, viņi tiek arestēti,” skaidro Andžela Zumente. “Par karantīnas neievērošanu sods ir ievērojams – 500 eiro.” Protams, katru gadījumu izskata atsevišķi. Jau pirms kārtējās maiņas latviete zina – diennaktī atvedīs vairākus cilvēkus, kuri būs pārkāpuši noteikumus. Un Andžela ģērbsies aizsargtērpā, lai viņus ievietotu kamerās. Karantīnas neievērošanu Islandē uzskata par ļoti nopietnu pārkāpumu. Ļoti bieži šie pārkāpumi iet roku rokā ar narkotiku lietošanu. “Mans darbs ir skatīties, lai viņš kamerā netaisa pašnāvību. Iedot ēdienu. Tālāk viņi dosies uz īpašu viesnīcu policijas apsardzē," stāsta Andžela. Islandē šis esot smags laiks. Pieaudzis pašnāvību skaits. Bieži konfliktē ģimenes.


 
“Tiem, kas zaudējuši darbu, ir smagi. Pašnāvības līmenis ir saistīts ne tik daudz ar tumsu, cik ar izmisumu. Ir Covid, cilvēki ir bez darba, ieslēgti mājās. Man teica – beidz, Andžela, ir taču riktīgi forši, bērniņi sadzims. Nē, tā nav, tieši šajā laikā visvairāk sakasās. Sakaujas. Nonāk pie manis darba vietā. Grāmata ne tā nolikta vai ābols ne tā iegrauzts. Par niekiem..." saka Andžela.

Islandē Andželu vislabāk pazīst topošās mammas. Andžela ir dūla jeb atbalsta persona, kas palīdz gan sagatavoties mazuļa ienākšanai pasaulē, gan ir klāt arī dzemdībās. Vismaz tā bija. Līdz Covid-19. Tagad viņa atbalsta topošās mammas ''WhatsApp'' vai mobilās sarunās. Un divi mazuļi jau dzimuši tā – ar Andželas atbalstošo balsi attālināti.

"Divi puikas! Divi braši puikas. Un viņiem viss ir ļoti labi!” Dzemdības notiek bez ģimenes vai dūlas atbalsta klātienē. “Dūlas netiek ielaistas, ne tēvi, ne dūlas. Mans uzdevums ir tik labi sagatavot sievieti pirms dzemdībām, ka varam arī tā – caur video dzemdēt. Jā, asariņas birst, un dūla nevar aizstāt topošo tēti. Ar savām dzemdētājām katru dienu biju saziņā, pārrunājām, ne jau dzemdību plānu, bet jebkuru jautājumu. Mierināju, ka tiks galā. Un tika!" atceras Andžela.

Arī Andžela pati ir izslimojusi Covid-19. Viņas kovidstāsts gan sākās gluži vienkārši ar zvanu no Islandes atbildīgā dienesta un personisko mājsēdi, jo viņa bija satikusi inficētu cilvēku.

“Man zvana desmitos vakarā. Un nākošajā dienā man piecos no rīta jātaisās uz darbu. Es biju tik nikna! Vairāk par visu pārdzīvoju to, kā es paziņošu darbam, ka nebūšu. Un mani puikas arī uz skolu nedrīkstēja iet!" saka Andžela. 

Sākumā muļķojusies. Filmējusi ''TikTok'' video un nav sapratusi, kā lai šīs piecas dienas ieslodzījumā – pašas dzīvoklī – iztur. “Sestajā dienā man sākās muskuļu sāpes. Man uzreiz bija skaidrs, no kā. No nekā nedarīšanas! Bet tad es eju uz virtuvi, taisu piparmētru tēju un saprotu – nulle, pilnīga nulle! Nejūtu smaržu! Atrāvu pat pūdēto haizivi. Bundžā. Nekas! Tad gan es sēdēju un raudāju," norāda Andžela.

Tas bija tas laiks, kad Islandē slimoja daudzi. Vienam dēlam analīzes bijušas pozitīvas, otram – negatīvas. Arī pati Andžela beigās bija ar apstiprinātu Covid-19.

“Islandes dakteri lūdz nelietot antibiotikas. Netaisīt pašārstēšanos. Protams, es lietoju temperatūru mazinošas zāles. Un es ļoti labi saprotu, ka īpašas Covid zāles nav. Vienīgais, ko es darīju, es litriem dzēru tēju. Lai gan pazudušās garšas un smaržas dēļ man likās, ka es dzeru karstu ūdeni. Dzēru ingvera sakni, magniju, C vitamīnu un D vitamīnu," stāsta Andžela.

Krīze bijusi dienā, kad kļuva slikti fiziski. “Tā bija tāda diena, kad es tualetē gulēju uz grīdas, ļoti vēmu un ātrā palīdzība neatbrauca. Paskaidroja, ka tie ir Covid simptomi. Andžela, pacenties, aizrāpo līdz istabai. Viņi palika uz sakariem, kamēr es sasniedzu gultu. Bet, jā, viņi neatbrauca," norāda Andžela.

Tagad Andželai telefonā ir Covid pase – Islandē izdota izziņa, ka viņa infekciju ir izslimojusi un var droši ceļot. “Jums ir elektroniskais paraksts, un jūs to vienkārši ielādējat savā telefonā. Uzrādās – no kura datuma līdz kuram ir slimots, ir svītru kods, kas apliecina, ka kovids ir izslimots un ka var droši ceļot pa pasauli," skaidro Andžela. Covid-19 Andžela izslimoja rudenī. Taču tā sekas viņa jūt joprojām.

“Man darbā ir kompis, un man jāvada iekšā informāciju, bet man reāli peld burti. Ļoti smagi joprojām iet. Ar galvu tu saproti, ko gribi izdarīt un kas ir jāizdara, bet fiziski tu nevari," saka Andžela. 

Latvijā viņa novērojusi to, ka cilvēki pret Covid-19 neattiecas nopietni. Tāpat viņu pārsteidzis kaut vai tas, ka veselības centrā viņas mētelis nolikts tik cieši blakus sveša cilvēka virsdrēbēm. “Garderobēs nav pat metrs starp drēbēm. Tās sakaras. Protams, tie nav tarakāni! Bet Covid ir Covid!" saka Andžela. Tāpat šķitis, ka atšķirībā no Islandes, šeit brīžiem distance starp cilvēkiem sarūk.

"Tirgus, veikali. Visiem taču viss pietiks tās preces. Kāpēc vajag grūsties virsū? Cilvēki nerespektē viens otru. 8 mēneši jau tas Covid-19, pat ilgāk, jau kā grūtniecība pagājusi. Nav nekāds jaunums. Un nereaģējam. Kāpēc cilvēki tā attiecas paši pret sevi un citiem? Kad es biju slima, tik ļoti uztraucos – lai tikai no manis kāds nesaslimtu. Es pat nenesu laukā miskasti. Kaut tikai manas kaimiņienes no manis vai maniem bērniem nedabūtu vīrusu. Ļoti pārdzīvoju. Ja es uzzinātu, ka kāds ir smagā stāvoklī slimnīcā vai kapos, es sev nepiedotu," saka Andžela. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti