Panorāma

"Dienas bizness" samaksājis sodu par neatļautu aģitāciju

Panorāma

Trīs promiles, trīs upuri – dzērājšoferis notriec ģimeni

Nepaļauties uz negatīviem Covid paštestiem, ja ir simptomi

Covid-19 omikrona paveida dēļ simptomu gadījumā aicina nepaļauties uz negatīviem paštestiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Tiem cilvēkiem, kas mājās veic Covid-19 paštestus jeb ātros antigēna testus, speciālisti iesaka simptomu gadījumā nepaļauties uz negatīvu antigēna testa rezultātu, bet doties uz laboratoriju, kur testi ir ievērojami precīzāki. Tas tādēļ, ka Covid-19 omikrona paveids īpaši vakcinētajiem gļotādas šūnās var būt zemākā koncentrācijā. Līdz ar to laboratorijas saņēmušas norādes pret Covid-19 vakcinētajiem testa paraugus ņemt dziļāk, lai nepalaistu garām inficētos. 

No visiem pozitīvajiem Covid-19 paraugiem, pašlaik jau vairāk nekā puse ir omikrona gadījumi. To apstiprina Nacionālā references laboratorija. Omikrons arī plaši cirkulē notekūdeņos. 

Kāpēc, ņemot paraugu tikai no deguna, tas joprojām var uzrādīt negatīvu rezultātu pat ar Covid-19 inficētam cilvēkam, nacionālās references laboratorijas vadītājs Sergejs Ņikišins norādīja uz vairākiem faktoriem. Viens no tiem – cik labi katrā reizē izdevies paņemt paraugu. Pašā slimības sākumā vīruss var nebūt savairojies pietiekamā daudzumā, īpaši, ja tas ir vakcinēts cilvēks. Ņikišins arī uzsvēra – antigēnu paštesti spēj uzrādīt tos, kas ir inficēti un aktīvi izdala vīrusu. Savukārt laboratorijās veiktie PĶR testi ir ievērojami jutīgāki un daudz agrākā slimības stadijā spēj noteikt, vai cilvēks ir inficēts. 

Omikrona paveids, īpaši vakcinētajiem, gļotādas šūnās var būt zemākā koncentrācijā. Tāpēc laboratorijām dotas papildu norādes. Ņikišins skaidroja: “Pirmkārt, jāņem dziļāk paraugi, varbūt papildus jāņem vērā paraugs no rīkles, jo tieši tā, piemēram, vakcinētiem ar to varētu arī būt saistīts, ka vīruss iekļūst, bet viņš tālāk neattīstās, ar to arī saistīta aizsardzība pret hospitalizāciju.”

Ņikišins akcentēja – ja cilvēkam ir slimības simptomi, uz negatīvu paštestu noteikti nevajag paļauties, bet jādodas uz laboratoriju. 

Līdzīga situācija gadījās arī Rihardam Gromulam, kurš ir vakcinējies pret Covid-19 un novembra beigās arī saņēmis balstvakcīnu. Uzzinot, ka gadumijā pusstundu kontaktējies ar Covid-19 inficēto, vairākas dienas pēc kārtas mājās veicis antigēna testus. Taču tikai laboratorijas tests apstiprinājis, ka viņš tiešām ir inficēts ar Covid-19, turklāt ar omikrona paveidu.

“Visu nedēļu esmu testējies ar mājas testiem, no kuriem visi ir bijuši negatīvi. Viens izskatās kaut drusciņ pozitīvs. Simptomi man ir – kakls ciet un drusku temperatūra. Man otrā diena ar simptomiem,” stāstīja Gromuls.

Pēc laboratorijas apstiprinājuma saņemšanas viņš nolēmis uztaisīt eksperimentu, salīdzinot dažādus antigēna testus. Gromuls pastāstīja: “Pagājušas 15 minūtes, un ir ļoti interesanti rezultāti. Spļaušana: šis tests maksāja 10 eiro – šis ir visdārgākais. Šis ir pozitīvs. Šis ir viens no retajiem iepakojumiem, kur rakstīts, ka pirms tam vajag dziļi, dziļi noklepoties. Bāžot tikai nāsīs, to ko es darīju visu nedēļu, rezultāts ir negatīvs. Tad mums ir trešais no skolas. Kaklā plus nāsīs, rezultāts ir pozitīvs, bet tā līnija ir ļoti, ļoti švaka.”

Abi pēdējie mājas testi ir vienādi, bet atšķiras tikai metode, kā vīrietis ņēma paraugu. 

KONTEKSTS:

2021. gada rudenī Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot augstāko atzīmi, valdība līdz 11. janvārim izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot ierobežojumus ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Vēlāk, situācijai pasliktinoties, uz vairākām nedēļām tika ieviests "lokdauns" un mājsēde.

Beidzoties "lokdaunam", no 15. novembra iedzīvotāji brīvāk iepirkties, pulcēties un saņemt pakalpojumus var "zaļajā režīmā", proti, uzrādot Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, bet cilvēkiem bez sertifikāta jeb "sarkanajā režīmā" ir pieejams pakalpojumu minimums.

Tikmēr gada nogalē bažas sāka radīt Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatība, kas vairākās valstīs novērota straujos tempos. Tāpēc Veselības ministrija rekomendēja un koalīcijas partijas vienojās ārkārtējo situāciju vēl pagarināt par vairākām nedēļām.

Līdz 5. janvārim ziņots par 1419 vīrusa omikrona varianta gadījumiem valstī, liecina Veselības ministrijas sniegtā informācija.

Kad vienas diennakts laikā Latvijā atklāto Covid-19 omikrona paveida gadījumu skaits pieauga par pustūkstoti, tad Latvijā sākās vīrusa omikrona paveida strauja izplatība, paziņoja veselības ministrs Daniels Pavļuts (Attīstībai/Par!”).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti