Panorāma

Repatriācijas reisi atvedīs simtiem valstspiederīgo

Panorāma

Krīzes vidū mainās lidostas "Rīga" vadība

Mediķi par darbu saņems piemaksas

Covid-19: Mediķi sāk saņemt piemaksas; izskan arī neapmierinātība

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Līdz šīs nedēļas beigām vismaz daļai mediķu vajadzētu saņemt pirmās piemaksas par darbu Covid-19 krīzes apstākļos. Procentuāli lielākais – 50% pielikums – pienāksies tiem medicīnas darbiniekiem, kas saskarsmē ar Covid-19 pacientiem pavadījuši vismaz pusi pagājušā mēneša darba stundu. Kāds Neatliekamās palīdzības dienesta darbinieks gan Latvijas Televīzijai pauda neapmierinājumu ar šādu mediķu dalīšanu.

ĪSUMĀ:

  • Valdība piešķīra 8 miljonus eiro piemaksām mediķiem, kas cīnās ar Covid-19.
  • Mediķi sākuši saņemt šīs piemaksas tagad.
  • NMPD piemaksas atšķiras, no 5% līdz 50%.
  • Kāds NMPD darbinieks LTV pauda neapmierinātību ar šādu mediķu šķirošanu.
  • VM: proporcionālas piemaksas atbalstāmas un daļēji pat obligātas.
  • RAKUS piemaksu likmes ir divas – 30% vai 50%.
  • Ģimenes ārstu praksēm piemaksa 660 eiro, jādala uz visiem prakses darbiniekiem.
  • Veselības ministrija sola piemaksu sadales procesu stingri uzraudzīt.
  • Plānots, ka kopumā piemaksu saņems ap 2000 mediķu un citu nozares darbinieku.

Lai atalgotu cīņā ar Covid-19 iesaistītos mediķus, epidemiologus un Veselības ministrijas iestāžu darbiniekus, nozares budžets papildināts par 8 miljoniem eiro.

Pirmā piemaksa – par martu – gan līdz ar algu netika izmaksāta, bija nepieciešams laiks, lai apzinātu īpaši atalgojamos darbiniekus un viņu iesaistes līmeni.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vadītāja rīkojumu par piemaksu sadali parakstījusi trešdien, 15. aprīlī, no rīta.

 “Tas ir bijis ļoti sarežģīts process izvērtēt šādu situāciju,” atzina dienesta vadītāja Liene Cipule.

Tieši neatliekamās palīdzības dienests Covid-19 krīzes pirmajā mēnesī, martā, bija frontes līnijā – brauca pie, iespējams, saslimušajiem pacientiem, ņēma analīzes un organizēja pieteikšanos uz Covid-19 testiem.

“Tāpēc tas princips, kā mēs esam rīkojušies, ir, ka tie darbinieki, kas ir strādājuši teltīs un speciālajās brigādēs, kur ir nepārprotami sasaiste ar šo Covid19, mēs nosakām piemaksas no 15%-50% atkarībā no stundu skaita, ko darbinieks ir pavadījis šajās brigādēs,” stāstīja Cipule.

Vai darbinieks saņems 15%, 25% vai 40% piemaksu, atkarīgs no tā, cik daudz laika pavadīts darbā ar Covid-19 pacientiem.

50% piemaksa pienākas, ja šis laiks martā pārsniedzis 88 darba stundas, tātad galvenokārt tiem mediķiem, kas darbojušies analīžu ņemšanas punktos.

Citiem darbiniekiem reģionos ārpus Rīgas piemaksas ir 5%.

Kāds reģionālās NMPD nodaļas darbinieks sarunā ar Latvijas Televīziju stāstīja – viņu brigādes mediķi par šādu sadali ir vīlušies, jo visi vajadzības gadījumā bijuši gatavi gan braukt pie Covid-19 pacientiem, gan strādāt teltīs.

Veselības ministrijā piemaksu proporcionālu piemērošanu atbalsta un daļēji tā pat noteikta kā obligāta.

“Attiecībā uz 50% piemaksām mēs esam noteikuši, ka ir jābūt vismaz pusei no noteiktās slodzes, darba laika šiem pienākumiem, kur ir saskare, un tad var saņemt par pilnu mēnesi šos 50%, tālākais dalījums ir iestādes vadītāja atbildībā,” skaidroja ministrijas valsts sekretāres vietnieks Āris Kasparāns.

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS)  piemaksas nebūs visiem, bet aptuveni 200 mediķiem. Tiesa, piemaksu sliekšņi tikai divi – 30% vai 50%.

“50% piemaksa pienākas tiem darbiniekiem, kas ir bijuši vairāk nekā pusi darbalaika tiešā kontaktā ar Covid-19 pacientiem,” stāstīja RAKUS valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis.

“Mūsu gadījumā tas ir, protams, Latvijas Infektoloģijas centrs un arī Nacionālā references laboratorija. Un atsevišķs personāls, kas ir strādājis Neatliekamās medicīniskās palīdzības klīnikā, mūsu Gaiļezera klīnikā, kur ik pa brīdim arī tiek atrasts kāds pacients, kas ir vai nu aizdomās, ka tas ir Covid-19 inficēts, vai apstiprināta Covid-19 infekcija.  

Pārējiem, kas ir bijuši netieši iesaistīti šo pacientu aprūpē, tas ir Neatliekamās medicīniskās palīdzības klīnika, tur ir 30%,” skaidroja Paeglītis.

Savukārt ģimenes ārstu praksēm visām kā vienai tiks izmaksāta viena nemainīta summa – 660 eiro.

Tas ir vairāk nekā izskanējušie 30% no vidējās ģimenes ārsta algas, bet jādala uz visiem praksē strādājošajiem.  

“Sanāk 660 un kā mēs dalām uz praksi saviem darbiniekiem – reģistratoram, māsām, ārsta palīgiem, sev, tas ir pēc mūsu ieskatiem, bet, protams, jo vairāk darbinieku, jo mazāk viņi saņem.

Nekādi nesanāk māsām vai ārstu palīgiem šie 30%,” atzina Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide.

Veselības ministrija sola piemaksu sadales procesu stingri uzraudzīt.

“Pa iestādēm sadalījums iezīmēts šobrīd nav. Tas, ko mēs plānojam darīt – atbilstoši iestāžu faktiski sniegtajai informācijai apkopot un arī savā pusē izvērtēt, izlases kārtībā pārbaudīt šos datus, jo iestādēm ir jānodrošina izsekojamība, informācijas pamatojamība par konkrēto iesaisti, arī darba laika uzskaites tabelēs jābūt šai informācijai izsekojamai,” skaidroja Kasparāns.

Plānots, ka kopumā piemaksu par darbu Covid-19 krīzes laikā saņems aptuveni divi tūkstoši mediķu un citu nozares darbinieku.

KONTEKSTS:

Covid-19 izplatības ierobežošanai  Latvijā 12. martā nolemts izsludināt ārkārtējo situāciju, kas pagarināta līdz 14. maijam. Šajā laikā noteikti ierobežojumi un aizliegumi, kas iedragājuši  daudzu uzņēmumu darbību. Atbalstam uzņēmējiem un iedzīvotājiem valsts mobilizējusi līdzekļus nedaudz vairāk kā 2 miljardu eiro apmērā. Savukārt piemaksām mediķiem par darbu Covid-19 krīzes laikā valdība nolēmusi piešķirt 8 miljonus eiro.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti