Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Izdodas atbrīvot Suecas kanālu bloķējušo kuģi

Panorāma

Salaspilī izveidojusies karsta kritene

Lielie vakcinācijas centri gatavi darbam

Covid-19 masu vakcinācijas centri, iespējams, strādās jau Lieldienu brīvdienās

Covid-19 masu vakcinācijas centrus pilnībā plāno noslogot maijā, bet jau Lieldienu brīvdienās tos varētu izmantot, ja tiks saņemts iecerētais Covid-19 vakcīnu daudzums.

Vakcinācijas biroja vadītāja Eva Juhņēviča pastāstīja, ka pašlaik Latvijā vakcinācijas jauda ir līdz 55 000. Tā kā šonedēļ varētu piegādāt 68 400 vakcīnu devu, ar esošo jaudu vairs nevarēs raiti vakcinēt, tāpēc ir nepieciešami lielie centri, kas nodrošina vēl raitāku vakcināciju vietās, kur ir lielāks iedzīvotāju skaits.

Tādējādi pašreizējo jaudu plānots dubultot un pat trīskāršot, sasniedzot 100 000 līdz 150 000 vakcinācijas reizes nedēļā.

No 1. aprīļa strādāt gatavi centri visur Latvijā. Rīgā atvērs lielos vakcinācijas centrus "BT1" izstāžu centrā Ķīpsalā, "ATTA centrā" un Rīgas Centrāltirgū, ja būs pietiekami daudz vakcīnu.

Veselības ministrijas informācija liecina, ka 31. martā ir apstiprināta 43 200 "AstraZeneca" vakcīnu devu piegāde, plānots, ka piegādās arī 25 200 "Moderna" vakcīnu, bet šī piegāde vēl nav apstiprināta.

Pārējās aprīļa nedēļās nav plānotas piegādes, kas pārsniedz 55 000 vakcinācijas epizožu jaudu. Savukārt atkal lielāks vakcīnu daudzums – 79 904 devas – gaidāms nedēļā no 28. aprīļa līdz 2. maijam. Šīs piegādes vēl nav apstiprinātas.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") norādīja, ka aprīlī lielie vakcinācijas centri netiks vēl pilnībā noslogoti, bet ir svarīgi būt gataviem, lai varētu nodrošināt masveida vakcināciju, kad vakcīnas būs pieejamas. Ministrs norādīja, ka pilnā apjomā centri sāks strādāt maijā.

Tikmēr Nacionālie bruņotie spēki (NBS) līdz 30. augustam visos Latvijas reģionos pēc Nacionālā veselības dienesta pieprasījuma gatavi nodrošināt vakcinācijas centru atbalstu ar personālu un teltīm. Šonedēļ Ventspilī Sporta namā “Centrs” seši zemessargi sniegs atbalstu vakcinācijas pret Covid-19 punktam, organizējot iedzīvotāju plūsmu pie ieejas durvīm, zālē un pie izejas. Savukārt no 1. aprīļa NBS sniegs atbalstu vakcinācijas punktiem citviet Latvijā, informēja Aizsardzības ministrija.

Kur Latvijā būs liela mēroga vakcinācijas centri

Liela mēroga vakcinācijas centri tiek dalīti trīs līmeņos: A, B un C. Latvijā būs divi A līmeņa centri Rīgā, kuros paredzēts, ka kopā varēs sapotēt 40 000 cilvēku nedēļā. Rīgā būs arī 12 B līmeņa centri, kuros paredzēts sapotēt 40 000 cilvēku nedēļā.

B līmeņa centri būs arī deviņās Latvijas pilsētās, un arī tajos paredzēts, ka kopā varēs vakcinēt 40 500 nedēļā. Tie būs Cēsīs, Daugavpilī, Jelgavā, Jēkabpilī, Jūrmalā, Liepājā, Rēzeknē, Valmierā, Ventspilī. Centru konkrētas atrašanās vietas noteikušas pašvaldības.

Vakcinācijas centri Rēzeknē un Daugavpilī būs gatavi darbamLāsma Zute-Vītola

Otrdien, 30.martā, Ventspilī izmēģinājuma režīmā uz dienu tiks atvērts pirmais liela mēroga vakcinācijas punkts. "Ir skaidrs, ka šī ir pilnīgi jauna vakcinācijas pieredze – šie lielie centri. Līdz ar to mums būs pieredze, arīdzan pārbaudīt tieši, kā praksē jau sekundi pa sekundei darbojas šis vakcinācijas process," skaidroja Juhņēviča.

Latvijas Radio noskaidroja, ka Rēzeknē vakcinācijai jau ir gatavi Latgales vēstniecībā "Gors", savukārt Daugavpilī vakcinācija notiks divās vietās –  Vienības namā un pilsētas Ķīmiķu mikrorajona sporta centrā. Iepriekš bija plānots, ka vakcinācija notiks Daugavpils Olimpiskajā centrā, bet plāni mainījās – sākotnēji telpas tika lūgtas uz trim mēnešiem, bet pēc tam laika posms tika pagarināts uz pieciem mēnešiem.

Vakcinācijas centri Rīgā

C līmeņa centri Latvijā tiek veidoti sarunu rezultātā ar pašvaldībām, kas šobrīd vēl turpinās. Apstiprinājums par pilsētu iesaisti un jau izvēlētajām vietām ir Alūksnē, Bauskā, Jaunolainē, Kuldīgā, Madonā, Olainē, Salaspilī, Saldū, Siguldā, Talsos, Tukumā. Šīs pilsētas un vietas apstiprinātas, bet darbu sāks pēc vajadzības, kad vakcīnu apjoms un pieprasījums vakcinēties sasniegs ievērojamu apjomu šajās pilsētās. Turpinās dialogs ar vairākām pašvaldībām, piemēram, Babīti, Mārupi, Dobeli un citām, kur plānoti īstermiņa izbraukuma vakcinācijas punkti.

Visu trīs līmeņu centru iesaisti noteiks vakcīnu pieejamība Latvijā un vakcinēties gribētāju skaits.

Šo centru darbība jānodrošina brīžos, kad līdzšinējās vakcinācijas jaudas ir par mazu, lai operatīvi nodrošinātu vakcināciju.

Liela mēroga vakcinācijas centru darbības uzsākšanai vakcinācijas personālu nodrošina vakcinācijas pakalpojumu sniedzēji. To paredz apstiprinātais vakcinācijas process Latvijā un Nacionālā veselības dienesta izsludinātā vakcinācijas pakalpojumu sniedzēju atlase, kas apkopota šeit

Bažu, ka centrus izveidos, bet nebūs, kas vakcinējas, neesot. Par to liecinot pieprasījums pēc potēm vietnē "manavakcina.lv" un pa tālruni 8989. Lai arī Nacionālā veselības dienesta atlasē par vakcinēšanu Rīgā pieteicās krietni mazāk pakalpojuma sniedzēju, nekā cerēts, izsludināja papildu atlasi, kurā izvēlētas vēl jaunas brigādes. Kopumā lielu bažu nav, bet var gadīties, ka vēl vajadzēs papildu jaudas, norāda vakcinācijas projekta pārstāvji. Potēšanā iesaistīsies arī privātās ārstniecības iestādes.

"Personāla nokomplektēšanā mums ir palīdzējis arī tas, ka šobrīd viena daļa ārstniecības personu ir dīkstāvē. Es šeit domāju par skaistumkopšanu, ka ir atsevišķas ārstniecības personas, kurām ir ierobežota darbība, nedrīkst sniegt pakalpojumus. Mēs esam uzrunājuši.

Grafiks ir zināms, bet līdz pēdējam brīdim, kamēr nav atvestas, robežu šķērsojušas derīgas vakcīnas, īpaši plānot arī mēs nevaram,"

norādīja Veselības aprūpes darba devēju asociācijas izpilddirektore Ināra Pētersone.

Praktizēttiesīgas ārstniecības personas un medicīnas asistenti (studējošie), kuri interesējas par iesaisti un darbu vakcinācijas veikšanā lielajos vakcinācijas centros vai cita veida izbraukuma vakcinācijā nākotnē, tiek aicināti pieteikties pie dokumentā norādītajiem vakcinācijas veicējiem.

KONTEKSTS:

Kopš 2020. gada 28. decembra Latvija saņēmusi kopumā 157 215 vakcīnu devas. Nākošā vakcīnu pret Covid-19 piegāde gaidāma trešdien, 31. martā, – "AstraZeneca" ar 43 200 devām.

Līdz šim ES reģistrētas četras vakcīnas pret Covid-19, ko izstrādājuši uzņēmumi “BioNTech/Pfizer”, “Moderna”, “AstraZeneca” un  Beļģijas uzņēmums "Janssen Pharmaceuticals", kas ir ASV farmācijas milža "Johnson&Johnson" meitasuzņēmums Eiropā.

Latvija ir pieteikusies uz septiņu ražotāju – “BioNTech”/”Pfizer”, “Moderna Biotech Spain”, “AstraZeneca”/Oksfordas Universitāte, “Janssen” (“Johnson&Johnson”), “CureVac”, “Novavax” un “Valneva” izstrādātām vakcīnām.

Latvijas iedzīvotāji aicināti pieteikties Covid-19 vakcīnai pa tālruni 8989, vietnē "manavakacina.lv" vai pie sava ģimenes ārsta, jo tieši pieteikšanās ļaus operatīvi plānot vakcinācijas darbu aprīlī, kad Latvijā plānots saņemt lielāku vakcīnu pret Covid-19 skaitu.

Vakcinācijas plāns paredz vispirms vakcinēt astoņas prioritārās grupas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt