Rīta Panorāma

Covid-19 jaunā Dienvidāfrikas jeb omikrona paveida izplatiba

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Covid-19 vīruss un topošās māmiņas

Covid-19 Latvijā dzēsusi trīs jauno māmiņu dzīvības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijā Covid-19 līdz šim prasījusi trīs jauno māmiņu dzīvības, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" atzina Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Sievietes un bērna veselības klīnikas vadītāja ginekoloģe Maira Jansone.

Viņa uzsvēra, ka grūtnieces tiek uztvertas par vidēja vai augsta riska pacientēm. Inficējoties ar Covid-19, topošajām māmiņām saslimšana nereti norit smagākā formā.

"Mēs zinām, ka Latvijā ir trīs jaunās māmiņas, kuru dzīvības šī slimība ir izdzēsusi," teica Jansone.

Stradiņa slimnīcas apkopotā statistika liecina, pret Covid-19 ir vakcinēta aptuveni trešdaļa slimnīcā esošu grūtnieču. Ir arī grūtnieces, kuras ir pārslimojušas Covid-19 un kurām ir attiecīgais sertifikāts.

"Mēs saprotam, ka Latvijā vakcinācija bija sākta pirms deviņiem mēnešiem un liela daļa grūtnieču tomēr baidījās sākt vakcinēties, un daļai varbūt šķiet, ka piedzemdēs, un gan jau viss būs kārtība," skaidroja mediķe.

No tām pacientēm, kas tikai stājas uzskaitē kā grūtnieces, liela daļa jau ir vakcinējusies pret Covid-19. "Daļai māmiņu mēs arī rekomendējam trešo devu jeb balstvakcīnu, un ir vairākas pacientes, kas to jau ir veikušas," informēja Stradiņa slimnīcas ārste.

Viņa uzsvēra, ka nav nekādu pierādījumu, ka vakcīna kaut kādā nelabvēlīgā veidā ietekmētu grūtniecības norisi un mazuļa attīstību, tāpēc tā ir droša visos grūtniecības trimestros.

Vienlaikus mediķe atzina, ka viņai nav saprotams, kāpēc daļa grūtnieču baidās vakcinēties pret Covid-19. Ar grūtniecēm, iespējams, netiek veikts pietiekams izglītojošs darbs par Covid-19 vakcīnām, pieļāva Jansone.

"Ko var darīt Covid-19? Tā ir vīrusa infekcija, kas var izpausties smagā formā pašai pacientei, viņai var būt skābekļa bads, augsta temperatūra, kas noteikti nav labvēlīga mazulim, līdz ar to ir augstāks bojāejas risks bērnam grūtniecības laikā," skaidroja ginekoloģe.

Nereti sievietes smagā vai vidēji smagā stāvokļa dēļ ārsti arī ātrāk izraisa dzemdības, un rezultātā bērni ir neiznēsāti ar visām neiznēsāto bērnu problēmām.

Ir bijušas vairākas pacientes, kuru bērns Covid-19 dēļ ir gājis bojā mātes organismā.

"Ir gripas sezona. Arī gripas vakcinācija grūtniecēm ir vajadzīga, nepieciešama, jo tā pasargā no letāliem iznākumiem un smagas slimības. Starp citu, var vakcinēties arī vienlaikus," mudināja ārste.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti