Sadaļas Sadaļas

Panorāma

ASV valsts sekretāra vietnieks: ASV neizlems Baltkrievijas likteni

Panorāma

Rīgā mācības lielākoties plānotas klātienē

25 miljoni Covid-19 seku mazināšanai pašvaldībās

Covid-19 krīzes seku risināšanai pieejamā nauda Rīgā ļauj siltināt skolu ēkas

Ielas bez bedrēm, siltas mācību klases un ērta pieeja digitālajām datu krātuvēm, kas ļauj strādāt un mācīties arī neklātienē. Tās ir tikai dažas no iespējām, kas pavisam drīz kļūs reālas dažās no Latvijas pašvaldībām. Lielas investīcijas pašvaldībās varēs īstenot ar valsts aizdevumiem, kuru mērķis ir mazināt Covid-19 pandēmijas sekas. Rīgā būs nosiltināta lielākā daļa izglītības iestāžu.

Kopā 56 projektos 33 pašvaldībās, kas pretendē uz valsts aizdevumiem, tiks investēti aptuveni 25 miljoni eiro, no kuriem 18,7 miljoni būs aizņemtā nauda.

Tas, ka pašvaldības visā valstī pēdējos 10 gados sparīgi siltina iestādes ar dažādu Eiropas atbalsta fondu līdzdalību, nav nekas jauns. Arī šoreiz, aizņemoties naudu Covid-19 seku mazināšanai, mērķis ir vairot siltumpiegādes efektivitāti sabiedriskajās ēkās. Tas nozīmē caur fasādes spraugām vai atvērtiem logiem nesildīt gaisu ārā, bet gan taupīt siltumu iekšā un maksāt par to mazāk.

Rīgas domes Īpašuma departaments lielāko daļu aizņemtās naudas ieguldīs apkures sistēmu modernizācijā un ēku siltināšanā.

"Ja runā par skolām un bērnudārziem, tad, realizējot šo programmu, mums būs izpildīti faktiski 90% pirmsskolas izglītības iestādēs un vairāk nekā 70% vispārizglītojošajās iestādēs.

Faktiskais ieguvums ir pašās iestādēs un kā nu kurš apietas ar logu vēršanu," stāstīja Rīgas domes Īpašuma departamenta direktora vietnieks Rihards Rusins.

Veiktie aprēķini apliecina, ka vislielākais siltuma zudums ir tad, kad stipri piekurinātā telpā atver logu. Apkures sistēmu automatizācija varēs šo problēmu risināt – proti, ja logs ir vaļā, tad telpas sildīšana automātiski atslēgsies. Rīgā tiks īstenoti astoņi projekti, ne visos no tiem uzlabos apkures sistēmas vai siltinās ēkas, bet lielākajā daļā gan.

No visiem 25 miljoniem eiro, kas paredzēti investīcijām, siltināšanas un apkures modernizācijas projektos Rīgā paliks vairāk nekā 5 miljoni.

Tiks siltinātas 28 izglītības iestādes un sešas citas pašvaldības ēkas, tai skaitā veselības aprūpes centri. Bet kāds ēku siltināšanai sakars ar Covid-19 seku mazināšanu?

"Šobrīd viens no nosacījumiem bija šīs naudas ātra apgūšana, kas arī dod to ekonomisko efektu, jo citādi, protams, ja to darītu divus līdz trīs gadus, tad tā ietekme uz Covid-19 diez vai būs manāma," norādīja Rusins.

Skolu, bērnudārzu un citu sabiedrisko ēku fasāžu siltināšana dos iespēju uzņēmumiem strādāt, darbiniekiem saņemt algas un tādējādi sildīt ekonomiku kopumā, uzsvēra Rīgas Īpašuma departamenta pārstāvis.

Tikmēr  Rīgas, Ventspils, Daugavpils, pašvaldību projektu vidū līdzās infrastruktūras sakopšanai, piemēram, ielu labiekārtošanai, ir arī inovācijas izglītībā, attālināto pakalpojumu pilnveide un citi ar viedajām tehnoloģijām saistīti pakalpojumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt